Export (export.cz)
Export  |  12.06.2024 10:40:00

Rozvoji zemědělství a lesnictví v Zambii pomáhá i česká technika

Zemědělství a lesnictví zaměstnává až 80 % rychle rostoucí populace Zambie. Ukazuje se, že místní farmáři potřebují hlavně spolehlivé a jednoduché technologie. Patří mezi ně i lis a plnička lahví, které venkovské komunitě nedaleko města Livingstone dodalo Česko v rámci rozvojového projektu.

Olej z ořechů stromů mongongo je považován za superpotravinu. Na farmě v Mukuni se lisuje i díky české technologii. Foto Shutterstock

Za takzvaným malým lokálním projektem stojí krajanka Kamila Tembo, která aktivně spolupracuje s venkovskými komunitami v oblasti Mukuni nedaleko města Livingstone. Napomohla navázání obchodního partnerství mezi českou společností Farmet a obchodním družstvem Booma Women Cooperative. Tato iniciativa, kterou již podruhé podpořilo Velvyslanectví ČR v Lusace, poskytuje ženám z komunity Mukuni udržitelný zdroj obživy založený na místních zemědělských a lesnických zdrojích.

Klíčovou součástí projektu je lis na semena od české společnosti Farmet, který byl navržen pro snadné ovládání a minimalizaci chyb. Lis, napájený solárními panely, snižuje provozní náklady a zajišťuje dlouhodobou udržitelnost. Díky němu mohou místní komunity efektivně zpracovávat semena, ořechy a další plodiny místních lesů, ze kterých je možné získat kvalitní a výživný olej. Dalším důležitým prvkem projektu je plnička lahví od společnosti Czech Brewery System. Tato automatizovaná plnička, rovněž připojená k solárnímu zdroji energie, umožňuje rychlé a hygienické plnění lahví, což zvyšuje produktivitu provozu a snižuje náklady.

Projekt Booma Women Cooperative cílí na zaměstnanost žen, které jsou na trhu často znevýhodněny. Foto Kamila Tembo

Superpotravina ze stromů

Klimatické změny mají vliv na různé aspekty životního prostředí, včetně lesnické produkce. Projekt komunitního družstva Booma Women Cooperative pod českým expertním vedením zakoupil proto také klimatické sensory od české firmy EMS Brno, které měří vlhkost a srážky, tedy klíčová data pro správné plánování, zavlažování a management lesa a zemědělských ploch farmy. Jedním ze specifik lokality Mukuni je totiž jedinečná fauna a flóra, včetně stromů mongongo (S. rautaneii), jejichž ořechy se díky jedinečným výživovým vlastnostem považují za takzvanou superpotravinu. Olej těchto ořechů má navíc širokospektrální využití nejen v potravinářství, ale také například při výrobě kosmetiky.

Investice do inovativních technologií přispívají ke snížení nákladů a zlepšení konkurenceschopnosti komunitních zemědělských a lesnických družstev. Pro místní ženy znamenají lepší pracovní podmínky a možnost dlouhodobého zaměstnání, stabilní příjem a postupné zlepšení kvality života. Kvalitní zambijské produkty, mezi které olej mongongo bezesporu patří, navíc nachází své zákazníky nejen mezi místními, ale stále častěji také mezi turisty a milovníky kvalitní africké kosmetiky. Právě ta může díky tradičním a výživným ingrediencím směle konkurovat konvenční kosmetice nadnárodních značek.

Pomoc formou joint ventures

Česko podporuje společnou evropskou iniciativu v rozvojové spolupráce, jejíž cílem je budování společných zemědělských a lesnických firem (joint ventures) se Zambií. Projekty rozvojové spolupráce tak mohou představovat vstupní bránu pro širší uplatnění českých technologií a strojů na zambijském trhu. Společné podniky jsou podstatné pro přilákání evropských investic do rozvíjející se ekonomiky Zambie a pro nastavení silných hodnotových řetězců, díky nimž by došlo k dalšímu upevnění obchodních vztahů mezi Zambií a členskými zeměmi EU.

Milan Kalců, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Lusace

Kamila Tembo, farmářka, Mukuni

 

Moderní ekonomická diplomacieModerní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688