HK ČR (Hospodářská Komora ČR)
Reality  |  12.06.2024 08:44:56

Nový zákon o podpoře bydlení jen navýší počet úředníků

Vláda ve středu projedná návrh zákona o podpoře bydlení připravený ministerstvem pro místní rozvoj (MMR) a ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV). Zákon by měl umožnit vznik kontaktních míst poskytujících poradenství a zprostředkovávat bydlení sociálně slabším osobám zasaženým bytovou nouzí.

Praha, 11.června 2024 - Podle návrhu zákona by v obcích s rozšířenou působností měla vzniknout tzv. kontaktní místa pro bydlení. Ta by podle předkladatelů měla poskytovat poradenství, a pokud bude třeba, i bydlení. Dále by měla evidovat lidi v bytové nouzi nebo ohrožené ztrátou bydlení, stejně tak jako dostupné byty a rovněž prověřovat kvalitativní kritéria bydlení. Zákon navrhuje systém podpor a záruk pro pronajímatele, tedy garance úhrady škod či nájmu. Počítá se také s asistencí, nájemníkům by se měli věnovat sociální pracovníci. Zákon neřeší příčiny současného stavu, ale zavádí nové byrokratické postupy.

Hospodářská komora poukazuje od počátku přípravy zákona na to, že se dramaticky zvýší počet úředníků, aniž by byl přesvědčivě doložen přínos takového rozšíření kompetencí státní správy. „Chtějí de facto vybudovat 230 nových úřadů (kontaktní místa). Nebere se ohled na to, že tato agenda dnes náleží sociálním odborům a úřadům práce. Poukazovat na jejich přetíženost a nekoordinovanost, a obhajovat tak vznik v první fázi téměř 500 a později cca 700 úřednických míst je absurdní a v přímém rozporu s programovým prohlášením vlády o snižování počtu státních zaměstnanců,“ upozorňuje na spornost překládaného zákona prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček.

Předložený návrh představuje podle Komory rozsáhlý zásah do trhu s nájemním bydlením vytvářením nárokového systému zahrnujícího většinu nájemního trhu. Garantovalo by se tak bydlení v bytových domech pro velké množství osob, které pronajímatelé (nejen z finančních důvodů) ubytovávat nechtějí, navíc se poskytuje těmto osobám maximum práv. Už nyní se majitelé nemovitostí potýkají s velmi slabou mírou ochrany klidu a pořádku v domech. Navržený systém bude pro stát velmi drahý, přičemž navržené záruky pro vlastníky nejsou dostatečné.

Podle Hany Landové, předsedkyně sekce územního a regionálního rozvoje Hospodářské komory, není zřejmé na základě čeho zákonodárce zvolil toto řešení: „Hodnocení dopadů regulace (RIA) pouze odkazuje na pilotní projekty, aniž by nabízelo jejich ekonomické vyhodnocení. Zákon by měl vybrat nejvhodnější z možných variant a uvést jednoznačný celospolečenský náklad a přínos. Tato data ale RIA neobsahuje. Zahrnuje pouze dílčí informace o počtu měst s běžícími či ukončenými pilotními projekty, což není pro takto zásadní regulatorní zásah v žádném případě postačující.“

Zákon by měl podle jeho tvůrců přispět k tomu, aby se do deseti let snížit počet lidí v bytové nouzi nejméně o 30 procent. Hospodářská komora zastává dlouhodobě názor, že neutěšený stav na trhu s byty je způsobený hlavně tím, že nová výstavba v Česku je nákladná a zdlouhavá. Místo aby stát přišel s reálným řešením, dál utahuje šrouby a teď navíc chce postavit nový, rozsáhlý byrokratický aparát, jehož jediným smyslem je poskytování dotací cca 10 % obyvatel, potřebné finanční prostředky ale bude muset stát vzít někde jinde. Přitom by stačilo deregulovat, urychlit povolovací procesy a zlevnit tak bydlení a energie,“ dodává Hana Landová.

Zákon je součástí takzvané reformy Bydlení pro život prosazované MMR. Účinný by měl být od července příštího roku.

Hospodářská komora České republiky

Hospodářská komora ČR je nejvýznamnějším reprezentantem podnikatelské sféry. Sdružuje více než 16 000 členů organizovaných v 59 komorách v regionech a ve 124 oborových asociacích. Více než 60 ze 100 největších českých firem je členem HK ČR.

Posláním Hospodářské komory je vytvářet příležitosti pro podnikání, prosazovat a podporovat opatření, která přispívají k rozvoji podnikání v ČR, a tím i k celkové ekonomické stabilitě státu.

Více informaci na: www.komora.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Reality:

Po   9:38  Čínská ekonomika je stále pod tlakem díky nemovitostnímu trhu Research (Česká spořitelna)
Ne 19:51  Výzva pro ECB a budoucí směřování sazeb Libor Stoklásek (AlgoImperial)
So 10:05  Síla zlata Richard Vrdlovec (Zajišťovací fond)
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688