Ing. Zbyněk Kalousek (Coinbank)
Okénko kryptoměny  |  11.06.2024 13:23:33

Může bitcoin ještě letos vzrůst nad úroveň 100000 dolarů? Může!

Ilustrační obrázek | zdroj: CoinBank https://coinbank.cz/portal-o-kryptomenach

Bitcoin za posledních 15 let překonal téměř všechny prognózy, odhady a očekávání. Od svého spuštění v roce 2009 (3. ledna) do roku 2021 vzrostla tato kryptoměna z pouhých několika haléřů (květen 2010) za minci na více než 50000 dolarů a vzala svět útokem. Ačkoliv si bitcoin za svou krátkou existenci prošel různými vzestupy a pády, tak si v dlouhodobém horizontu dokázal vždy připsat poměrně významné zisky. Budiž toho důkazem, že svého maxima takřka 74000 dolarů (73798 USD) se bitcoin dotknul v průběhu března 2024. I když poté oslabil téměř o 20 %, poslední týdny se nesou v pozitivním duchu. V červnu již dokázal pokořit hranici 71500 dolarů (71907 USD).

Vzhledem k tomu, že další budoucí růst bitcoinu se dá předpokládat, tak momentálně nejbližším významným mezníkem pro bitcoin bude pokoření vytoužené šestimístné hranice. Přesto, že to může znít troufale, tak pokoření úrovně 100000 dolarů ještě letos není zase až tak nereálné. O tom, že bitcoin tuto magickou hranici v budoucnu protne, dnes již pochybuje jen málokdo. Otázka tak dnes již není jestli, ale kdy se tak stane, kdy bitcoin prolomí úroveň 100000 dolarů. Může k tomu dojít ještě v roce 2024?

Vliv halvingu

I když jsou odhady budoucího vývoje založeny na datech a historickém vývoji, tak se do jisté míry jedná vždy o spekulaci, která se nakonec nemusí naplnit. Nic to však nemění na faktu, že i takové predikce vychází ze zhodnocení dostupných dat a dlouhodobého vývoje investic. To se týká také vývoje hodnoty bitcoinu po půlení. Abychom mohli předpovědět výkonnost nejstarší kryptoměny, je zapotřebí brát v potaz historické trendy po půlení odměny těžařům. Halving, neboli půlení je předem naprogramovaná událost, ke které dochází přibližně každé čtyři roky a po níž se snižuje odměnu za těžbu nových bloků na polovinu. Takto nastavený systém pak tvoří základ robustní měnové politiky Bitcoinu.

Mechanismus půlení snižuje rychlost vytváření nových bitcoinů, což přispívá k vzácnosti nejhodnotnější kryptoměny a zároveň také k jejímu růstu ceny. V průběhu existence blockchainu Bitcoinu proběhly čtyři půlení. K tomu zatím poslednímu došlo teprve nedávno v dubnu (20. dubna 2024). Tímto halvingem se míra inflace bitcoinu snížila na pouhých 0,85 %.

Míra inflace bitcoinu (upraveno autorem) | zdroj: Bitbo charts https://charts.bitbo.io/inflation/

Vzhledem k tomu, jaký velký vliv má halving na dynamiku nabídky a poptávky bitcoinu, dávají předchozí zkušenosti celkem dobrý náhled, jak by se hodnota bitcoinu mohla vyvíjet. V letech, kdy Bitcoin prošel půlením, se jeho cena v následujících měsících zvýšila průměrně o zhruba 125 %. Pokud dojde k obdobnému vývoji i letos, tak při ceně 44000 dolarů z úvodu roku by mohl bitcoin atakovat hranici 99000 dolarů.

Nový faktor hraje ve prospěch většího růstu

Kdybychom brali v potaz jen halving, mohlo by být prolomení stotisícové hranice v ohrožení. Když však vezmeme v potaz jeden pozitivní faktor, který v minulých letech do kurzu nezasahoval, dostaneme větší pravděpodobnost, že k dosažení šesticiferné hodnoty bitcoinu může dojít ještě letos, tedy v roce 2024. Tímto faktorem jsou spotové burzovně obchodované fondy s bitcoiny (ETF).

ETF s bitcoiny by mohly být dodatečným impulsem, který pomůže nejhodnotnější kryptoměně k prolomení hranice 100000 dolarů. Důvod je jednoduchý. Zatím co v minulosti byl růst hodnoty bitcoinu tažen především drobnými investory, nyní tuto vůdčí úlohu přebírají institucionální investoři skrze investice do ETF produktů. Vliv investic do ETF můžeme pozorovat v průběhu celého prvního pololetí roku 2024.

Zatím co v průběhu února docházelo skrze produkty ETF k nákupu desetinásobku denní produkce bitcoinů (cca 900 bitcoinů denně), po půlení se při stejných peněžních tocích může najednou jednat o dvacetinásobek. Únorový přísun nového kapitálu na bitcoinový trh vytlačil cenu bitcoinu na historické maximum 73798 dolarů. Po drobném ochladnutí po půlení došlo v prvním červnovém týdnu k obnově přísunu nového kapitálu do spotových ETF s bitcoiny. To se okamžitě projevilo na hodnotě bitcoinu, který díky tomu posílil takřka na 72000 dolarů. Z toho lze usuzovat, že zatím vidíme pouze špičku ledovce a další přísun nového kapitálu v budoucnu může cenu akcelerovat ještě více.

Závěr

Z výše uvedeného vyplývá, že rok 2024 může být rokem, kdy bitcoin dosáhne na hodnotu 100000 dolarů. Vzhledem k aktuální hodnotě bitcoinu zhruba 69500 dolarů představuje potenciální růst příležitost s takřka 44% zhodnocením. Pokud by bitcoin nedosáhnul úrovně 100000 dolarů ještě letos, bude mít další příležitost hned v dalším roce (2025). Je to právě období 12 až 18 měsíců po půlení, kdy obvykle bitcoin dosahuje největších zisků. V tomto období se totiž naplno projevuje účinek půlení.

Zároveň je třeba mít na paměti, že při předchozích půleních si bitcoin připsal růsty minimálně o 400 %. Jestli bitcoin prolomí magickou šestimístnou úroveň už letos, nebo až příští rok, není až tak stěžejní, mnohem důležitější je rostoucí adopce kryptoměn a zapojení institucí do investic v rámci bitcoinového trhu. V kombinaci s dalšími plánovanými halvingy to bitcoinu dává silný mandát, aby i v příštích letech investory překvapoval.

Informace obsažené v tomto článku neslouží jako investiční rady. Jsou jen pro informační účely.

 


Nákup kryptoměn CoinBank

Ing. Zbyněk Kalousek

Vystudoval ekonomii a management na Masarykově univerzitě v Brně. V minulosti se věnoval analýzám finančních trhů. K této činnosti se po kratší odmlce opět navrací. Spoluzakladatel společnosti, která se zabývá poradenstvím a akreditovaným vzděláváním. Spolupracuje s několika dalšími firmami. Svět kryptoměn vnímá jako progresivní část trhu, která nabízí plno příležitostí, ale zároveň skýtá plno nástrah, od decentralizace, apolitický přístup, k velké volatilitě kurzů, až k čím dál náročnější těžbě kryptoměn.


CoinBank

Od roku 2021 spolupracuje se společností MipSoftware, která provozuje směnárnu s kryptoměnami CoinBank a burzu s kryptoměnami CoinBank Trader. Obě platformy jsou zajímavé zejména pro středoevropskou klientelu. Skrz své produktu propojuje koncové uživatele s největšími světovými kryptoburzami a nabízí příjemné uživatelské prostředí. Pro českého klienta je nejspíš nejpříjemnější funkce obchodování prostřednictvím české měny. Široká nabídka kryptoměn, přístup k největším světovým burzám, to jsou předpoklady pro zajímavou spolupráci.

Více informací na https://coinbank.cz/.


Poslední zprávy z rubriky Okénko kryptoměny:

13.06.2024  Bitcoin je jako na houpačce, čeká se na další růst Martin Stránský (WBTCB)
11.06.2024  Může bitcoin ještě letos vzrůst nad úroveň 100000 dolarů? Může! Ing. Zbyněk Kalousek (Coinbank)
10.06.2024  Bitcoin a co jste o něm možná nevěděli Ing. Zbyněk Kalousek (Coinbank)
Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688