ManpowerGroup Česká republika (ManpowerGroup ČR)
Makroekonomika  |  11.06.2024 12:38:56

Oživení na trhu práce: České firmy plánují ve 3. čtvrtletí více nabírat

Společnost ManpowerGroup Česká republika dnes zveřejnila výsledky průzkumu „ManpowerGroup index trhu práce“ pro třetí čtvrtletí roku 2024.

V rámci průzkumu ManpowerGroup index trhu práce pro třetí čtvrtletí 2024 byla všem účastníkům vybraného reprezentativního vzorku 525 zaměstnavatelů v ČR položena otázka: „Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v následujícím čtvrtletí do konce září 2024 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?“

Zaměstnavatelé v ČR hlásí pro další čtvrtletí nárůst náborového optimismu. 34 % respondentů plánuje zvyšovat počet zaměstnanců a 23 % snižovat. Čistým indexem trhu práce je tedy 11 procentních bodů a v porovnání s předchozím čtvrtletím zaměstnavatelé očekávají posílení Indexu o 5 procentních bodů. Nicméně ve srovnání se třetím čtvrtletím loňského roku se zhoršil o 8 procentních bodů. Česká republika je po očištění sezonních dat v celosvětovém měřítku na spodních příčkách, pokud jde o náborové aktivity, tedy 11 bodů pod celosvětovým průměrem.

Čistý index práce

Vzhledem k tomu, že podmínky na trhu práce v ČR jsou stále napjaté (navzdory určitému uvolnění v poslední době), čeští zaměstnavatelé očekávají, že v porovnání s minulým čtvrtletím dojde k posílení náborových plánů.

„Na trhu práce dochází ke znatelnému oživení. Česká centrální banka pokračuje ve snižování úrokových sazeb z důvodu stabilizace inflace, což podporuje ekonomické oživení a s rostoucí důvěrou spotřebitelů roste také důvěra zaměstnavatelů ve zlepšující se ekonomiku. I díky tomu se otevírá stále více pracovních míst ve srovnání s první polovinou roku, nicméně ještě stále nejsme na úrovni náborové euforie v polovině minulého roku a velké přesuny na trhu práce pokračují. Lidé, kteří čelí ztrátě zaměstnání, mají ale lepší vyhlídky najít poměrně rychle práci novou. Pozitivní výhled pozorujeme v 7 z 9 sektorů ekonomiky, nejvíce pak ve zdravotnictví, komunikacích, obchodu a službách nebo také ve finančním sektoru. Nabírání zaměstnanců převažuje i v průmyslu a logistice. Výjimkou jsou pouze veřejné služby, státní správa a neziskový sektor,“ řekla Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká republika.

Porovnání dle odvětví

Čeští manažeři v 7 z 9 odvětví očekávají v příštím čtvrtletí nárůst počtu zaměstnanců, zatímco ve zbylých 2 odvětvích očekávají pokles. Ve srovnání s minulým čtvrtletím trh práce posílil v 7 z 9 odvětví a oslabil ve 2 odvětvích. V meziročním srovnání je optimismus nižší ve 4 z 9 odvětví, posílil ve 3 a ve 2 odvětvích nedošlo k žádné změně. Nejvíce optimismu je v sektoru Zdravotní a sociální péče a farmacie s Indexem 36, což představuje nárůst o 12 procentních bodů oproti předchozímu čtvrtletí a o 22 procentních bodů v meziročním srovnání. Naopak nejslabším odvětvím je Energetika a veřejné služby s Čistým indexem trhu práce -27 p. b.
Porovnání dle odvětví

Porovnání podle velikosti zaměstnavatelů

Aktuálně nejoptimističtější jsou zaměstnavatelé ve velkých organizacích s 1000 – 5000 zaměstnanci s Indexem 26 p. b., což je ve srovnání s přechozím čtvrtletním nárůst o 4 body a v meziročním srovnání o 15 bodů. Náborový optimismus převládá u velkých, středních i malých firem a pesimismus jsme zaznamenali pouze u mikropodniků s velikostí pod 10 zaměstnanců, které vykazují Čistý index trhu práce -13 p. b. Od minulého čtvrtletí trh práce posílil v 5 ze 6 velikostí organizací a oslabil pouze u mikro společností. Ve srovnání s loňským rokem tempo náboru zaměstnanců oslabilo ve 4 ze 6 velikostí organizací. Nejoptimističtější jsou čeští zaměstnavatelé ve velkých organizacích s 1000 – 4999 zaměstnanci s Indexem 26, což je ve srovnání s přechozím čtvrtletím nárůst o 4 body a v meziročním srovnání o 15 bodů.

Regionální srovnání v rámci ČR

České organizace ve všech 3 regionech očekávají v nadcházejícím čtvrtletí nárůst počtu zaměstnanců. Ve srovnání s minulým čtvrtletím náborové klima ale v jednom regionu mírně oslabilo a v meziročním srovnání došlo k poklesu ve všech třech regionech. Nejvíce rostoucím regionem v ČR je Praha s 19 body, naopak nejslabší Index vykazuje Morava s hodnotou 2 p. b.
Regionální srovnání v rámci ČR

Globální pohled

Průzkum ManpowerGroup indexu trhu práce pro 3. čtvrtletí 2024, který shromáždil data od 40 374 zaměstnavatelů ze 42 zemí, ukazuje, že globální čistý index trhu práce pro třetí čtvrtletí roku 2024 zůstává na stejné úrovni jako předchozí čtvrtletí, tedy na 22 bodech. Ke zpomalení dochází především v zemích, jež se stále potýkají s vysokou inflací a rostoucími náklady na pracovní sílu. Navíc geopolitické napětí na Ukrajině a na Blízkém východě nadále vyvíjí tlak na celou globální ekonomiku. Poptávka po talentech zůstává sice na stejné úrovni jako v minulém čtvrtletí, ale je nižší než v loňském roce, kdy byla na 28 bodech.

Klesající očekávání v náborových aktivitách jsou patrná v dříve silných odvětvích jako Informační technologie (IT). Přestože IT stále hlásí nejsilnější náborové plány (29), ve srovnání s minulým čtvrtletím se očekává mírný pokles o 5 a v meziročním srovnání o 10 p. b. Podobný trend lze pozorovat také v odvětví Komunikační služby (11), kde došlo k poklesu jak oproti minulému čtvrtletí (-5), tak i oproti stejnému období loňského roku (-11). To přichází v době, kdy poptávka po kvalifikovaných pracovnících klesá a tempo náboru těchto pracovníků vůči pracovníkům v továrnách výrazně zpomaluje. Zároveň se objevuje trend, že kvalifikovaní zaměstnanci mění v době nejistoty méně často svá místa, takže zbývá méně volných pozic, která je třeba obsadit, ale na druhou stranu je s menší fluktuací na trhu práce těžší tato místa obsadit.

O průzkumu ManpowerGroup index trhu práce

Průzkum ManpowerGroup index trhu práce se provádí každé čtvrtletí za účelem sledování plánů zaměstnavatelů snížit nebo zvýšit počet zaměstnanců během následujícího čtvrtletí. Česká republika je jednou ze 42 zemí, ve které průzkum probíhá.

Průzkum probíhá již 60 let a za tuto dobu se stal jedním z nejdůvěryhodnějších průzkumů náborové aktivity na světě. ManpowerGroup index trhu práce je založen na dotazování více než 40 000 zaměstnavatelů z veřejného i soukromého sektoru napříč 42 zeměmi a je považován za vysoce důvěryhodný ekonomický indikátor.

Průzkum ManpowerGroup index trhu práce nyní probíhá v těchto 42 zemích světa: Argentina, Austrálie, Belgie, Brazílie, Česká republika, Čína, Francie, Finsko, Guatemala, Hongkong, Chile, Indie, Irsko, Itálie, Izrael, Japonsko, Jihoafrická republika, Kanada, Kolumbie, Kostarika, Maďarsko, Mexiko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Panama, Peru, Polsko, Portoriko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Singapur, Slovensko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Tchaj‑wan, Turecko, Velká Británie a Spojené státy americké.

Více informací o průzkumu a detailní výsledky všech zemí najdete na stránkách
manpowergroup.com/workforce-insights/ nebo na manpowergroup.cz/pruzkumy/

Další výsledky průzkumu ManpowerGroup index trhu práce budou zveřejněny 10. září 2024.

ManpowerGroup

Společnost ManpowerGroup™ (NYSE: MAN) je téměř 70 let světovým lídrem v poskytování inovativních služeb a řešení na míru, které pokrývají životní cyklus zaměstnance a pomáhají jejím klientům dosáhnout svých cílů a zvýšit svoji konkurenceschopnost. Skupina společností ManpowerGroup, fungující pod značkami Experis™, Manpower®, ManpowerGroup™ Solutions a Right Management®, pomáhá klientům ve více než 75 zemích a oblastech zlepšit výkonnost jejich pracovníků, a to již více než 70 let. ManpowerGroup byla v roce 2023 již počtrnácté jmenována jednou ze světových nejetičtějších společností, a posílila tím svoji pozici jako nejdůvěryhodnější společnost ve svém oboru.

V České republice se ManpowerGroup každý měsíc stará o personální a mzdovou agendu pro téměř 12 000 zaměstnanců, které vyhledal a kteří pracují u jeho klientů. V roce 2022, díky své síti 35 poboček, ManpowerGroup našel pro 1 200 klientů 24 000 nových zaměstnanců.

Více informací na: http://www.manpowergroup.cz/

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Okomentovat na twitteru

Okomentovat na facebooku


Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688