Tuzemská inflace v květnu mírně zvolnila
Po nad očekávání dynamickém růstu mezd za první kvartál dnes přijde na řadu druhé klíčové číslo před červnovým zasedáním ČNB. Tím bude květnová inflace, která dle našeho odhadu meziměsíčně vzrostla o 0,1 % a v meziročním srovnání lehce zvolnila z 2,9 % na 2,7 %. Tržní koncensus je nastaven na růst spotřebitelských cen o 2,8 %, zatímco ČNB ve své jarní prognóze očekává 2,5 %.
V porovnání s dubnem viditelně poklesly ceny pohonných hmot, které na totemech čerpacích stanic reagují na levnější ropu a slabší dolar. Týdenní data naznačují, že v květnu došlo ke stabilizaci potravinové inflace, jež v dubnu prudce vzrostla (+1,7 %) a měla hlavní podíl na překvapivě vyšší celkové inflaci. Potraviny jsou však obecně vysoce volatilní položkou, která může překvapit oběma směry. Náklady spojené s bydlením (včetně cen energií) dle našeho odhadu v květnu víceméně stagnovaly, s mírným růstem cen pak počítáme v sekci oblečení.
Z pohledu ČNB bude důležitý právě pohled do struktury inflace. Headlinové číslo totiž v sobě stále zahrnuje dva rozdílné příběhy. Na jedné straně relativně svižně zvolňující inflaci zboží, na druhé pak nadále vysoké a setrvačné cenové tlaky v sektoru služeb, ať již jde o inflaci v pohostinství a hoteliérství nebo cestovním ruchu. Právě ta je pro tuzemské centrální bankéře důležitým proinflačním rizikem, na které vehementně upozorňují několik posledních měsíců. Zvláště s ohledem na napjatý trh práce a probíhající oživení spotřebitelské poptávky. V tomto smyslu bude důležité sledovat dynamiku jádrové inflace dle metodiky ČNB (publikována okolo poledne), jejíž momentum („inflace tady a teď“) od ledna postupně zrychluje.
Celkové vyznění dnešních inflačních čísel by mělo být z pohledu ČNB relativně neutrální. Stabilizace inflace po překvapivém zvýšení v dubnu je dobrou zprávou, pohled do struktury však nadále ukazuje na rizika pro desinflační proces. V kombinaci s razantním růstem mezd a přehodnocením výhledu na vývoj úrokových sazeb v zahraničí směrem nahoru má ČNB silné argumenty, aby již na červnovém zasedání (27.6.) zvolnila tempo uvolňování měnové politiky na 25 bazických bodů.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Tuzemská inflace v květnu pravděpodobně zůstala mírně nad 3 % (Týdenní zpráva z finančního trhu)
- FLASH: Tuzemská ekonomika zvolnila růst na 1,7 % meziročně, inflace v lednu akceleruje
- Tuzemská ekonomika zvolnila růst na 1,7 % meziročně, inflace v lednu akceleruje
- Tuzemská inflace v červenci zvolnila pod 9 %
- Tuzemská inflace v červenci zvolnila pod 9 % - Rozbřesk
- Tuzemská inflace v červenci zvolnila pod 9 % - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Inflace v červenci mírně zvolnila tempo růstu
- Inflace spotřebitelských cen mírně zvolnila tempo
Prezentace
16.04.2025 5 Xiaomi telefonů, které jsou teď v Česku za…
16.04.2025 Jak investovat v době nejistoty?
16.04.2025 Daňový lexikon pro začátečníky: Praktický…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Trump rozvířil vody na komoditním trhu. Bude Brazílie vítězem?
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Miroslav Novák, Citfin
Euro za 27 Kč – reálná možnost v případě, že letos americká ekonomika spadne do recese
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři