mpsv.cz (MPSV)
Dávky a příspěvky  |  10.06.2024 10:12:00

Nezaměstnanost opět mírně klesla na 3,6 %, prudce roste zájem o rekvalifikace

Nezaměstnanost opět mírně klesá, prudce roste

zájem o rekvalifikace. Teď je na ně ideální doba🙂

Nezaměstnanost klesla ve všech 14 krajích a v 70 ze 77 okresů Česka. Počet evidovaných uchazečů o zaměstnání byl v květnu o 7 805 vyšší než počet registrovaných volných pracovních míst. Úřadu práce se úspěšně daří najít zaměstnání pro rostoucí počet lidí - v květnu takto pomohl 24 056 uchazečům o zaměstnání, což je o 60,9 % více proti stejnému období vloni. Proti loňsku výrazně vzrostl počet rekvalifikací, a to o více než 83 %.

V mezinárodním srovnání je nezaměstnanost v ČR znovu nejnižší v celé Evropské unii❗️

Detaily zde:

Květen bývá společně s červnem tradičně měsícem s nejnižší mírou nezaměstnanosti. I v měsíci květnu registrovaná míra nezaměstnanosti meziměsíčně klesla, pokles se však zpomalil. Vedle sezónních prací, zejména ve stavebnictví, je dalším důvodem snížení postupný rozjezd letní turistické sezóny. Tento pokles však již není tak výrazný a dopadá na jednotlivé regiony ČR nerovnoměrně. Do evidence uchazečů o zaměstnání zatím nepřichází studenti po ukončení studia na střední či vysoké škole. Většina absolventů využívá možnosti tzv. „posledních prázdnin“ a do evidence uchazečů o zaměstnání tak vstupují až v průběhu měsíce září. Přibližně 70 % všech nezaměstnaných v průběhu měsíce května vstoupilo do evidence po ukončení předchozího zaměstnání, přes 7 % po ukončení nemoci a necelých 7 % po ukončení péče o dítě.

Aktuální míra nezaměstnanosti za květen potvrzuje dlouhodobý trend i naše očekávání. V tomto období bývá nezaměstnanost nejnižší, protože se například naplno rozeběhly sezónní práce. Současně ale platí, že v tomto ohledu je Česká republika dlouhodobě premiantem celé Evropské unie. Všem firmám a zaměstnavatelům tedy patří velký dík za to, že vytváří pracovní místa napříč všemi regiony. Co je ale také pozitivní a je třeba zdůraznit, Úřad práce je velmi aktivní v poradenství a asistenci uchazečům o zaměstnání. Nabízí řadu různých nástrojů, například rekvalifikací, které lidem mohou pomoci se získáním toho nejvhodnějšího pracovního místa,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Právě nadcházející letní měsíce jsou vhodnou dobou pro rekvalifikace. Jsem moc rád, že zájem o ně stejně jako o rozvoj dovedností v digitální oblasti raketově roste. Letos nastoupilo na rekvalifikace 17 019 lidí, přičemž ke konci května se jich účastnilo 4 689, což je meziročně nárůst o 83 %. Od spuštění e-shopu jsemvkurzu.cz jsme úspěšně schválili žádost o digitální kurz nebo rekvalifikaci více než 23 tisíc lidem. Absolvování kurzu v letním období může lidem pomoci vydělávat víc, ale také zvýšit šance najít lepší zaměstnání na podzim, kdy je k dispozici víc pracovních pozic,“ upozorňuje generální ředitel Úřadu práce ČR Daniel Krištof.

Výbornou zprávou je, že o služby našeho úřadu mají zájem i tisíce mladých lidí, kterým pomáháme s doplnění nebo rozšířením kvalifikace, ale také se získáním odborné praxe. Navíc v rámci našich projektů odborné praxe zaměstnavatelům dotujeme, čímž snižujeme tlak na výkon, a naopak posilujeme zaměření na růst kvalifikace. Zaměstnavatelům přispíváme i na mentory pro mladé. V celé zemi máme síť více než 100 odborníků, kteří se v jednotlivých okresech věnují právě problematice poradenství mladým a mají znalost místních podmínek,“ odkazuje na program Záruky pro mladé, který spolufinancuje EU, Daniel Krištof.

Úřad práce ČR evidoval k 31.5. 2024 celkem 5 141 mladistvých osob do 18 let, kteří byli registrovaní jako uchazeči o zaměstnání, což je 1,9 % ze všech uchazečů o zaměstnání v Česku . Zároveň úřad eviduje 7 302 absolventů škol.

Se vzděláváním dospělých i dospívajících má bohatou zkušenost i nezisková organizace Czechitas, která své kurzy nabízí i na stránkách www.jsemvkurzu.cz. Pro dnešní dobu je nezbytné vzdělávat se celoživotně, a ne pouze první třetinu života. Trh práce se mění pod rukama a je třeba neustále sledovat, jaké dovednosti a zkušenosti budou oceňované v dalších letech. Tomu musíme přizpůsobovat jednak formální vzdělávací systém, kde je třeba rozvíjet dovednosti jako je adaptabilita, komunikace a práci s lidmi. Zároveň je stále potřebnější nad rámec uživatelské dovednosti rozumět strojům a chápat systém, jakým umělá inteligence pracuje. Vedle školství ale musíme rozvíjet příležitosti vzdělávání a rekvalifikace pro dospělé, kteří se už do škol, jak je chápeme dnes, nevrátí,“ vysvětluje Dita Formánková, zakladatelka a členka správní rady organizace Czechitas.

V evidenci Úřadu práce ČR (ÚP ČR) bylo v květnu 2024 nově registrováno 32 535 lidí. V rámci krajského srovnání poklesl podíl nezaměstnaných osob ve všech 14 regionech, nejvíce v kraji Ústeckém, Moravskoslezském a v Karlovarském kraji. V absolutní hodnotě ubylo nejvíce uchazečů o zaměstnání v Jihomoravském, ve Středočeském a v Moravskoslezském kraji. Oproti předchozímu měsíci mírně klesl počet volných pracovních míst, a to na 266 517 (v dubnu to bylo 268 046 míst).

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688