Louisiana není jen ropa a plyn. Rozvíjí biotechnologie i obnovitelné zdroje
Americký stát Louisiana je známý svým petrochemickým průmyslem, rybolovem, rozvinutou námořní přepravou nebo cestovním ruchem. Nabízí ale také řadu příležitostí v biotechnologiích, rozvoji obnovitelných zdrojů energie nebo udržitelném zemědělství.
New Orleans je vyhledávanou turistickou destinací, ve městě vzkvétá i kongresová turistika. Foto Shutterstock
Energetika a petrochemie jsou jedním z hlavních tahounů ekonomiky, Louisiana je předním producentem ropy a zemního plynu v USA. Z jejích přístavů se dováží LNG také do přístavů v Evropě. Robustní petrochemický průmysl zahrnuje mnoho rafinerií a chemických závodů, zejména podél řeky Mississippi. Zemědělství a rybolov jsou dalšími pilíři ekonomiky s hlavními produkty jako sójové boby, rýže, cukrová třtina a kukuřice. Stát je také významným producentem mořských plodů, zejména krevet, ústřic a raků. Výrobní sektor zahrnuje produkci dopravního vybavení, papírenských výrobků a zpracování potravin a těží ze strategické polohy státu a rozsáhlých přístavních zařízení. Cestovní ruch a pohostinství, zejména v New Orleans, se svou živou kulturou, hudbou a kuchyní, přitahují každý rok miliony turistů. Právě proto se New Orleans každoročně stává centrem mnoha mezinárodních konferencí. Louisiana díky své poloze u Mexického zálivu hraje také klíčovou roli v mezinárodním obchodu, přičemž jižní Louisiana je jedním z největších objemových přístavů na západní polokouli.
Roste i poptávka po potravinách
Nejen české společnosti mají značné příležitosti k exportu do Louisiany například v energetice. Technologie obnovitelných zdrojů energie jsou jednou z oblastí, kde mohou uspět firmy specializující se na větrnou či solární energii, ale i další zdroje. Z rozvinutého výrobního sektoru Louisiany mohou zase těžit výrobci pokročilých výrobních zařízení a automatizační řešení. Inovace v zemědělské technice, biotechnologii a udržitelných zemědělských postupech z Česka mohou podpořit robustní zemědělský sektor Louisiany. Potraviny a nápoje jsou další oblastí, kde je neustálá poptávka po vysoce kvalitních produktech.
Jan Hladík, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR ve Washingtonu
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Více zpráv k tématu Plyn - LNG, CNG, LPG
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Prezentace
16.09.2024 Cena ropy je nejnižší za poslední 3 roky.
11.09.2024 Investiční pohled na Apple: Budou nové iPhony…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Snaha o navrácení lesku Barbie v době klesajícího prodeje. Barbie telefon jako tahák sezóny?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Mgr. Timur Barotov, BHS
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz