Liberec.cz (Liberec)
Z regionů  |  05.06.2024 10:43:00

O Libereckou nájemní agenturu je mezi vlastníky bytů zájem

Významného úspěchu dosáhla za necelé tři měsíce od zahájení své činnosti Liberecká nájemní agentura (LNA), která majitelům bytů nabízí bezpečný pronájem nemovitosti a zájemcům o bydlení férové podmínky na trhu. Za čtvrt roku svého působení na trhu dokázala zprostředkovat nájemní bydlení v rozsahu, který původně odhadovala na celý rok.

Služba nabízí vlastníkům bytů například garantovaný příjem i v okamžiku, kdy se byt neobsadí nájemníkem. Současně zajišťuje kompletní správu bytu. A to včetně technické podpory, administrativy, pojistek a péče o sousedské vztahy.

Reakce majitelů nemovitostí, kteří se zatím rozhodli své byty nabídnout k pronájmu prostřednictvím právě LNA, jsou navíc velmi pozitivní. „Všichni, kteří s námi spolupracují, zdůrazňují tři klíčové faktory, které je k tomu motivovaly. Za prvé, ocenili úbytek starostí spojených s pronájmem, díky čemuž mají větší klid a jistotu. Za druhé, významnou roli sehrála garance poskytovaná městem, jež zajišťuje majitelům stabilní příjem a servis ve všech aspektech správy nemovitosti. A konečně za třetí si tito nájemci uvědomují sociální přínos projektu a berou ho jako motivující faktor,“ říká náměstek primátora Liberce pro městské bydlení a místní Agendu 21 Jan Hruška.

Vlastníci bytů považují dosavadní spolupráci s LNA za výhodnou alternativu ke standardnímu pronájmu. „Ukazuje se, že pro majitele bytů je možnost pronájmu přes město skvělou příležitostí, jak se zbavit starostí s pronájmem na trhu, který mnohdy připomíná spíš džungli na trhu s byty. Pro každého majitele bytu, který chce férové podmínky a prakticky nulové starosti plus jistotu pravidelného měsíčního nájmu, jsme jasnou volbou,“ popisuje výhody spolupráce Helena Krčmářová z Liberecké nájemní agentury. 

Partnerství s městem vlastníkům garantuje nájem včetně služeb a pojištění bytu i občanské odpovědnosti, což bylo klíčové pro úspěch projektu. LNA má k dispozici i tým domovníků, kteří zajišťují opravy v bytě a šetří tím práci majitelům. Nájemníci navíc každý měsíc dostávají podporu sociálních pracovnic, které jim pomáhají s vyřízením úřadů, kontrolují stav bytu, ale i spotřebu energií.

„Už delší dobu pronajímám byt v Liberci a poslední dva roky pozoruji, že je čím dál složitější najít rozumného nájemníka, díky pár nepříjemným zkušenostem jsem zkoušel hledat jiné možnosti pronájmu. Nejvíc mě potěšilo, že byt pronajímám městu, a to pak samo obstarává nájemníky i s veškerým servisem. Po pročtení informací, co to vše obnáší, jsem odeslal elektronický formulář, a hned druhý den se mi z LNA ozvali. Naprostá profesionalita po realitní stránce. Poslední motivací bylo, že poskytnutím bytu pomohu lidem v bytové nouzi, kterých je bohužel stále dost. Za dosavadní spolupráci musím LNA poděkovat,“ říká jeden z pronajímatelů bytu Radek Felcman.

Cílovou skupinou LNA jsou nejčastěji osoby v bytové nouzi, které agentura vybírá z čekatelů na magistrátní byty a klientů Centra bydlení Liberec. „Zájemci, kteří využili služeb LNA, vykazují aktivní zaměstnání nebo pobírají dávky důchodového pojištění. Agentura aktivně podporuje nájemníky nejen v jejich zabydlování, ale také při vyřizování administrativy na úřadech nebo při jazykové bariéře,“ upozorňuje Helena Krčmářová z Liberecké nájemní agentury. 

LNA tak nabízí podporu především těm, kteří jsou v bytové nouzi a hledají dostupné řešení. „Chtěli jsme si otestovat, zdali je mezi majiteli bytů zájem spolupracovat s městem. Ve zkušební fázi jsme si dali za cíl získat 18 bytů. Za necelé tři měsíce od spuštění Liberecké nájemní agentury máme uzavřenou polovinu smluv a s dalšími vlastníky jednáme. Vzhledem k zájmu už teď přemýšlíme, jak v projektu pokračovat, abychom mohli nabrat více bytů,“ vysvětluje náměstek primátora Liberce pro městské bydlení a místní Agendu 21 Jan Hruška.

Podle expertního odhadu Ministerstva pro místní rozvoj je v Česku dlouhodobě neobydlených bytů asi 577 tisíc, z toho 200 tisíc v bytových domech. A Liberec v tomto ohledu není výjimkou. Jsem rád, že díky nájemní agentuře se daří na trh vracet byty, které by jinak zůstaly prázdné,“ dodává náměstek primátora Liberce pro městské bydlení a místní Agendu 21 Jan Hruška.

 

 

 

 

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688