mzv.cz (MZv ČR)
Ze světa  |  03.06.2024 16:34:00

Podmínky cestování do Rakouska – letní sezóna

03.06.2024 / 16:30 | Aktualizováno: 03.06.2024 / 16:34

Níže najdete informace o cestování do Rakouska, zejména o bezpečnostní situaci, cestování autem a aktuální turistické sezóně.

Bezpečnostní situace

V souvislosti s nepříznivou situací v oblasti nelegální migrace v Evropě Rakousko nadále provádí namátkové kontroly na hranicích s Českou republikou, Slovenskem, Maďarskem a Slovinskem.

Vzhledem k aktuálnímu vývoji na Blízkém východě je v Rakousku od podzimu loňského roku zvýšen stupeň teroristické pohotovosti a posílena viditelná přítomnost policie na veřejných místech. Podle rakouských úřadů lidé nemusí přijímat žádná zvláštní opatření, na frekventovaných místech by však měli dbát zvýšené opatrnosti (více na webových stránkách rakouského ministerstva vnitra).

Připomínáme povinnost při cestě mít vždy u sebe platný cestovní pas nebo občanský průkaz.

Bezpečnostní situace v Rakousku odpovídá standardu západní Evropy. Zvýšená opatrnost při ochraně osobních věcí, zvláště cestovních dokladů a finančních prostředků, se doporučuje zejména na místech se zvýšenou koncentrací turistů (např. nádraží, letiště, obchodní domy, turisticky atraktivní místa).

Při pobytu na území Rakouska musí občan ČR respektovat rakouské zákony a nařízení; zastupitelské úřady ČR nejsou v tomto ohledu oprávněny zasahovat do rozhodnutí rakouských justičních, resp. i správních orgánů.

Cestování autem

V Rakousku je důsledně kontrolováno dodržování pravidel silničního provozu a za nedodržení pravidel hrozí sankce v podobě vysokých pokut, odebrání řidičského průkazu nebo v případě závažné technické závady dokonce zadržení vozidla.

Zastupitelské úřady ČR nejsou v tomto ohledu oprávněny zasahovat do rozhodnutí rakouských správních orgánů.

Nejvyšší povolená rychlost

V Rakousku je pro osobní automobily a motocykly stanovena nejvyšší povolená rychlost 130 km/h na dálnicích, 100 km/h na ostatních komunikacích mimo obec a v uzavřených obcích 50 km/h pro všechny typy vozidel. Na některých úsecích může být nejvyšší povolená rychlost dále omezena. V úseku, kde je rychlost omezena podle zákona o ochraně ovzduší (IG-L), může být překročení rychlosti v praxi pokutováno i podle tohoto zvláštního právního předpisu.

Pokuty jsou vymáhány i v případě, že totožnost řidiče nebyla zjištěna v místě spáchání dopravního přestupku. Výzva k zaplacení pokuty opatřená automatizovaným překladem je zasílána do České republiky na adresu místa trvalého pobytu provozovatele vozidla. Pokuta musí být zpravidla uhrazena do 4 týdnů od vystavení výzvy k úhradě; adresát by však měl postupovat podle uvedených pokynů. V případě pochybností o oprávněnosti pokuty se má provozovatel vozidla obrátit na úřad, který pokutu udělil; úředním jazykem je němčina.

Povinná výbava

K povinné základní výbavě vozidel na rakouských silnicích patří bezpečnostní vesta, výstražný trojúhelník a lékárnička. V případě poruchy nebo nehody musí mít reflexní vestu na sobě všechny osoby pohybující se mimo vozidlo.

Zimní výbava v podobě zimních pneumatik je povinná pro všechna vozidla od 1. 11. do 15. 4. V horských oblastech jsou doporučeny sněhové řetězy. Pokud jsou nařízeny dopravní značkou „Schneeketten vorgeschrieben“, je třeba nasadit sněhové řetězy min. na dvě kola. Podrobnější informace najdete na webových stránkách spolkového ministerstva.

Dítě v autě

Podle rakouského zákona o provozu motorových vozidel (Kraftfahrgesetz) nemusí děti do 14 let, pokud jsou vyšší než 135 cm a současně schopny užívat sedadla, sedět v dětské sedačce. Zakázáno je umístění sedačky proti směru jízdy na předním sedadle, pokud je zároveň aktivní airbag.

Mýtné

V Rakousku je na všech dálnicích a rychlostních silnicích povinné mýtné. Mýtné se hradí formou dálniční známky, GO mýtného nebo úsekového mýtného. Dálniční známku lze zakoupit nalepovací nebo v digitální formě. Digitální dálniční známku lze zakoupit online na webové stránce ASFINAG, kde najdete informace i v češtině. Při online nákupu věnujte zvýšenou pozornost správnosti zadávaných údajů. Je třeba vzít v úvahu také to, že 2měsíční nebo roční dálniční známka zakoupená online soukromým spotřebitelem je kvůli ochraně spotřebitele platná až 18. den po koupi.

Digitální dálniční známku lze zakoupit také na prodejním místě či prostřednictvím automatu. Tam narozdíl od digitální dálniční známky zakoupené online neplatí ochranná lhůta, a dálniční známka je platná bezprostředně po jejím zakoupení. Při nákupu by však měl provozovatel v každém případě věnovat pozornost správnosti zadávaných údajů.

Nalepovací dálniční známka zakoupená na prodejním místě je platná, je-li správně vyznačena a řádně vylepena (instruktážní video ASFINAG).

V některých úsecích dálnic je kromě dálniční známky povinné úsekové mýtné (Streckenmaut); to se hradí předem buď elektronicky, nebo na mýtné bráně před začátkem zpoplatněného úseku (např. tunelu). Mýtné nelze uhradit zpětně. Pokud se však stane, že provozovatel mýtné uhradil, ale nakonec daným úsekem neprojel, je možné požádat o navrácení uhrazeného poplatku (je třeba zaslat dokumenty e-mailem na info@asfinag.at). Více informací o úsekovém mýtném a mýtných branách najdete na webových stránkách ASFINAG.

Platnost digitální dálniční známky lze ověřit prostřednictvím registru dálničních známek. Po zadání registrační značky a země registrace se zobrazí informace o typu vozidla a platnosti dálniční známky. Pokud bylo pro danou registrační značku zakoupeno úsekové mýtné, zobrazí se také informace o trase, pro kterou bylo mýtné zakoupeno, a o přesné době platnosti.

Pokud jste obdrželi výzvu k uhrazení náhradního mýtného, postupujte dle pokynů rakouských úřadů. Užitečné informace najdete také v samostatném článku.

Veškeré informace o mýtném v Rakousku najdete na rakouském vládním webu a na webových stránkách společnosti ASFINAG; gestorem je ministerstvo životního prostředí - Bundesministerium für Klimaschutz, Umwelt, Energie, Mobilität, Innovation und Technologie.

Ekologická známka

Ekologická známka „Umweltpickerl“ je v Rakousku v označených zónách povinná pouze pro nákladní auta skupin N1-N3. Osobních vozidel se tato povinnost týká jen v případě, že předmětné vozidlo je z hlediska daní registrováno jako (malé) nákladní vozidlo skupiny N1. Přehled ekologických zón a další užitečné informace najdete na webu umwelt-pickerl.at.

Parkování

V některých městech jsou zavedeny parkovací zóny. Parkovací lístky je možné běžně zakoupit v trafikách nebo v mobilní aplikaci. Za nesprávné parkování jsou udělovány vysoké pokuty, montovány „botičky“, případně může být vozidlo za poplatek odtaženo. Při vyzvednutí vozidla bude vyžadováno nejen zaplacení stanovené částky za odtah, ale i zaplacení pokuty vyměřené policií za způsobený dopravní přestupek. Ve Vídni jsou zavedeny zóny krátkodobého parkování po celém městě; podrobné informace najdete na webových stránkách vídeňského magistrátu.

Nehody a poruchy vozidel

V případě poruchy vozidla nebo dopravní nehody doporučujeme kontaktovat asistenční službu pojišťovny; kontaktní údaje bývají obvykle uvedeny na tzv. zelené kartě.

Turistika - letní sezóna

Sporty a pojištění

Doporučuje se vždy dbát všech v místě nařízeních pravidel a aktuálních varování, ale i samostatně zvážit a vyhodnotit rizika spojená s danou aktivitou a vlastní schopnosti.

V případě pojistné události (např. úrazu) doporučujeme kontaktovat asistenční službu Vaší pojišťovny, která Vám bude nápomocna v řešení vzniklé situace. Více informací najdete v samostatném článku.

Evropský průkaz zdravotního pojištění kryje pouze náklady na nezbytnou lékařskou péči nebo ošetření v členském státě EU, při nehodě na horách však nemusí stačit (o limitech zákonného zdravotního pojištění čtěte tady). Doporučuje se proto sjednat si cestovní pojištění, které kryje mj. léčebné výlohy, zásah záchranných složek nebo repatriaci. Podle druhu (rizikového) sportu je vhodné sjednat si odpovídající připojištění. Pro případ způsobení škody jinému se může hodit také občanské pojištění odpovědnosti.

V případě organizované aktivity doporučujeme věnovat pozornost také tomu, zda cestovní kancelář, resp. instruktor má odpovídající kvalifikaci a oprávnění pro jednotlivé druhy sportů; více čtěte tady.

Užitečné odkazy

Podrobné informace k cestování do Rakouska jsou k dispozici na webové stránce rakouské turistické centrály.

Kontaktní údaje velvyslanectví najdete tady.

Důležitá telefonní čísla záchranných složek (celý seznam najdete tady):

hasiči: 122

policie: 133

záchranná služba: 144

horská záchranná služba: 140

euro-tísňové volání: 112


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zprávy k cestování
?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688