Ve vleku dat z trhů práce (Ranní zpráva z finančního trhu)
Dnešek bude primárně ve znamení publikace ukazatelů z trhů práce. Z domova se dočkáme informací o mzdovém vývoji za první tři měsíce roku. Ve srovnání s prognózou ČNB by měla být mzdová dynamika mírně nižší. Růst počtu nezaměstnaných v Německu ubírá na tempu a je pouze otázkou času, kdy se to projeví na míře nezaměstnanosti. Dolaroví obchodníci se připravují na páteční NFP, dnes bude pozornost zaměřena na publikaci počtu volných pracovních pozic JOLTS. Kromě toho budou publikovány americké tovární objednávky za duben.
Reálná mzda v Česku roste i meziročně
Tento týden bude publikována celá řada důležitých dat z trhu práce. Klíčovým údajem z USA bude páteční NFP report za květen, který by měl ukázat na solidní přírůstek nových pracovních pozic v nezemědělském sektoru o 225 tis. oproti 175 tis v dubnu. Míra nezaměstnanosti podle nás mírně klesne na 3,8 %. Počet volných pracovních míst podle reportu JOLTS, jak ukážou dnešní data, je sice oproti vrcholu z března 2022 nižší o 30 %, stále však zůstává nad úrovněmi z období před pandemií. Navíc poměr volných míst oproti zaměstnanosti v březnu činil 5,1 %, což je rovněž nad předpandemickými 4,5 %. Relativně silná data z trhu práce dnes očekáváme i z Německa, kde je od konce roku patrný klesající trend u absolutního počtu nových nezaměstnaných. Pokles míry nezaměstnanosti ale zatím čekat nelze, to bude otázkou až několika dalších měsíců. Nicméně pokud by se podmínky na trhu práce opět zpřísnily, nebyla by to pro ECB dobrá zpráva. Růst mezd může totiž zůstat zvýšený, zatímco růst produktivity práce naopak utlumený.
Tuzemský mzdový růst v Q1 24 pravděpodobně zrychlil. Průměrná nominální mzda podle nás vzrostla o 6,2 % po 6,3 % y/y ve Q4 23. K výraznému zrychlení podle nás ale došlo na mezičtvrtletní sezonně očištěné dynamice, a to na 2,6 % po 1,3 % v Q4 23. Vzhledem k prudkému zpomalení inflace na začátku roku by tak reálné mzdy mezičtvrtletně výrazně vzrostly o 2,4 % a v meziročním vyjádření dosáhly růstu 4,1 %. Jejich úroveň by však stále odpovídala pouze úrovním z poloviny roku 2018. Náš odhad růstu nominálních mezd je oproti ČNB (6,4 % y/y) níže a jeho naplnění by znamenalo protiinflační signál. Nicméně vzhledem k ostatním faktorům (slabší koruna, slabší růst HDP, byť spotřeba domácností byla nad očekávání silnější, a vyšší inflace vlivem růstu cen potravin) je bilance rizik vůči květnové prognóze ČNB z našeho pohledu smíšená. Mimo vývoje mezd budou důležitými vstupy pro červnové rozhodnutí ČNB také síla pokračujícího oživování spotřebitelské poptávky a květnová inflace (zveřejněná 11. června).
Dolar na úvod týdne nakonec oslabil
Úvod týdne byl na globálním devizovém trhu v průběhu včerejší evropské seance hodně vlažný. Před důležitými událostmi druhé poloviny týdne, jako je zasedání ECB ve čtvrtek či páteční data z amerického trhu práce, se obchodníci do žádných větších akcí nepouštěli. Dolar tak během většiny včerejšího dne proti euru pouze nepatrně posiloval z cca 1,085 k 1,083, naopak středoevropské měny včetně české koruny měly tendenci vůči euru mírně ztrácet. Kurz tuzemské měny se přehoupl lehce přes 24,70 CZK/EUR. Vše změnilo až zveřejnění amerického ISM z průmyslu. Zklamání vedlo k posílení eura směrem k 1,089 USD/EUR. Výsledkem bylo vymazání veškerých korunových ztrát a posun kurzu k 24,67 CZK/EUR. Během dnešní asijské seance se kurz EUR/USD přehoupl dokonce přes 1,090.
Evropský ekonomický kalendář včera žádné nové informace nepřinesl, květnové PMI ze zpracovatelského průmyslu z Německa a eurozóny jako celku vesměs potvrdily předchozí předběžné odhady. To tuzemský PMI překvapil pozitivně. Navíc rostl již čtvrtý měsíc v řadě a dosáhl nejlepšího výsledku od srpna 2022. Stále sice docházelo ke snižování obejmu výroby i nových zakázek, avšak výrazně pomalejším tempem. I v květnu firmy podle průzkumu PMI pokračovaly v redukci zásob a propouštění zaměstnanců, k čemuž dochází již od října 2022. Pokračovalo i mírné zvyšování cen vstupů, na což firmy reagovaly nepatrným zvýšením prodejních cen. Ve výhledu na horizont jednoho roku byli výrobci ohledně své produkce výrazně optimističtí, jejich důvěra byla druhá nejvyšší za poslední více než dva roky. To koresponduje i s naším názorem, že dostatek výrobních komponent, očekávané pozvolné oživení německého průmyslu i domácí poptávky povede ke zlepšení indikátorů PMI, a potažmo i výsledků českého průmyslu. V tomto smyslu se vyjadřovali i samotní výrobci, kteří věří, že produkci do budoucna podpoří uvedení nových výrobků na trh a diverzifikace exportních trhů. Výsledek hospodaření českého státního rozpočtu ke konci května ukázal na schodek 210,4 mld, Kč, což odpovídá 83 % plánovaného celoročního schodku. Meziročně se jedná o zlepšení o 61 mld., červen a červenec bývají ovlivněny pozitivní sezónností. I tak ale vnímáme poměrně vysoké riziko, že letošní celoroční výsledek bude nad schválenými 252 mld. Kč.
Jak jsme již uvedli výše, včerejší americká seance přinesla nečekaně razantní zhoršení průmyslové aktivity dle ISM. Průmyslový PMI sice překvapil pozitivně a nacházel se v pásmu expanze, pro americkou ekonomiku se ale jedná o druhořadý ukazatel. Důležitější ISM se propadl hlouběji do pásma kontrakce.
Investiční bankovnictví Komerční banky
Investiční bankovnictví Komerční banky poskytuje investiční služby podle Zákona o podnikání na kapitálovém trhu v rozsahu daném licencí České národní banky. Klientům nabízí zejména služby v oblasti investování volných zdrojů, financování a zajištění tržních rizik.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB: http://trading.koba.cz
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?