Maďarsko plánuje modernizaci železniční infrastruktury, vlaků i tramvají
Maďarsko plánuje jak modernizaci železniční infrastruktury, tak i vlaků osobní dopravy. Spolu s tím se plánuje i rozšiřování sítě tramvajové dopravy a rovněž i modernizace existující tramvajové flotily. Existují i vize modernizace unikátní historické linky budapešťského metra, která byla spuštěna v roce 1896 jako nejstarší linka metra na evropském kontinentu.
Nádraží Keleti v Budapešti. Foto: Shutterstock
Z tohoto pohledu jsou tak důležitými partnery pro české firmy nejen maďarské státní dráhy MÁV, nýbrž i dopravní podniky měst provozujících tramvaje, včetně Dopravního podniku města Budapešti, který kromě nejdelší tramvajové sítě v zemi zároveň provozuje i čtyři linky metra.
PREZENTACE ČESKÝCH FIREM
Navázat či v některých případech prohloubit spolupráci mezi českými a maďarskými subjekty v oblasti kolejové dopravy bylo i hlavním cílem proexportní prezentace, kterou Velvyslanectví ČR v Budapešti uspořádalo v polovině května ve spolupráci s Asociací železničního průmyslu ČR (ACRI).
V rámci prezentace vystoupili mimo jiné zástupce státního tajemníka maďarského ministerstva výstavby a dopravy pro dopravní strategii, ředitelka maďarské státní železniční firmy MÁV pro dopravu a provoz, či výkonný ředitel maďarského železničního sdružení HUNGRAIL, jež bylo hlavním organizačním partnerem na maďarské straně.
Po prezentacích osmnácti českých firem následovala v prostorách velvyslanectví obchodní jednání s maďarskými partnery. Delegace českých firem se také vydala společně na cestu na sever od Budapešti do města Dunakeszi, kde navštívila opravárenský a výrobní závod kolejových vozidel firmy Dunakeszi Járműjavító Kft, v němž se mj. vyrábí vozy osobní dopravy pro egyptské dráhy.
Prezentace se na české straně zúčastnily následující firmy: AMIT, AV R&D, AŽD Praha, BORCAD, CZ LOKO, DAKO-CZ, MSV ELEKTRONIKA, OLTIS GROUP, PARS KOMPONENTY, PASSENGERA, RETEX, RETIA, SVÚM, SVV PRAHA, ŠKODA ELECTRIC, ŠKODA DIGITAL, TTC CONTROLS a VZÚ Plzeň.
Akce byla uspořádána v rámci projektu ekonomické diplomacie financovaném Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR. Jedním z úvodních řečníků na akci tak byl i jeho vrchní ředitel sekce Evropské unie a zahraničního obchodu David Müller.
Petr Michálek, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Budapešti
Foto: Velvyslanectví ČR v Budapešti
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ocelářská krize v Číně: Ceny železné rudy čelí prudkému oslabení
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
?
Okénko pro podnikatele
Pavel Macek, Credit Check
5 varovných signálů, které napoví, zda vaši klienti zaplatí včas