Vlada.cz (Vláda)
Věda a výzkum  |  31.05.2024 16:41:00

Rada vlády schválila návrh výdajů státního rozpočtu na výzkum, vývoj a inovace 2025+

Mezi hlavními body květnového zasedání Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI, Rada), které proběhlo v pátek 31. května 2024 ve Strakově akademii za účasti ministra Marka Ženíška, radní schválili návrh výdajů státního rozpočtu na výzkum, vývoj a inovace na období 2025+ po vypořádání mezirezortního připomínkového řízení. Návrh bude nyní postoupen na jednání vlády.

V úvodu jednání informoval 1. místopředseda RVVI prof. Jiří Homola přítomné o průběhu příprav návrhu výdajů státního rozpočtu na výzkum, vývoj a inovace (SR na VaVaI) na rok 2025 se střednědobým výhledem na léta 2026 a 2027 a dlouhodobým výhledem do roku 2031 a o výsledcích mezirezortního připomínkového řízení.

Při tvorbě návrhu rozpočtu na období 2025+ vycházela RVVI ze svých priorit, jimiž jsou podpora excelence ve vědě, rozvoj lidských zdrojů, transferu znalostí a technologií do praxe, podpora strategických technologií (zejména umělé inteligence, kvantových technologií a polovodičů) a posilování role institucionální podpory především na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumných organizací.

V návrhu předkládaném na jednání vlády jsou celkové výdaje SR na VaVaI včetně spolufinancování navrženy:

Celkový objem výdajů je pro rok 2025 navržen o 4,85 mld. vyšší než výdaje SR na VaVaI schválené pro rok 2024 a současně o 4,88 mld. vyšší, než je platný střednědobý výhled.

RVVI dlouhodobě upozorňuje, že veřejné výdaje na VaVaI jsou méně než 1 % HDP. Celkové výdaje na VaVaI v České republice nicméně dosáhly v roce 2022 přibližně 133,3 mld. , tj. cca 2 % HDP (meziročně nárůst o 11,4 mld. ). Dlouhodobý růst celkových výdajů na vědu a výzkum byl způsoben především trvalým růstem výdajů z podnikatelských zdrojů, jejichž podíl na celkových výdajích na VaVaI v ČR je na průměru EU.

Trvající výzvou pro financování systému VaVaI je další podpora zapojení soukromých zdrojů, přičemž mezi klíčové nástroje nepřímé podpory patří odčitatelná položka od základu daně na podporu vědy a výzkumu.

Výdaje na VaVaI je třeba chápat jako investice do růstu potenciálního HDP, což následně povede k růstu výnosů z daní a zlepšení možností státního rozpočtu. Nutnou podmínkou je však tvorba kvalitních výsledků výzkumu, vývoje a inovací, které bude možné následně zhodnocovat v praxi.

Návrh rozpočtu zároveň vychází z Národní politiky výzkumu, vývoje a inovací České republiky 2021+ a navazuje na cíle Inovační strategie ČR do roku 2030. Současně návrh rozpočtu zohledňuje výsledky jednání se zástupci poskytovatelů. Předkládaný návrh rozpočtu má pozitivní dopad na podnikatelské prostředí a na konkurenceschopnost České republiky.

Podle zákona č. 130/2002 Sb. (zákon o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací) stanoví vláda celkovou výši výdajů na vědu a výzkum na návrh Rady. Strukturu návrhu rozdělení výdajů SR na VaVaI stanovuje RVVI a rozesílá ji správcům rozpočtových kapitol, kteří zpracují návrh výdajů u svých kapitol tak, aby přednostně zajistili plnění projektů zahájených v předchozích letech a dalších závazků. Rada je povinna předložit konečnou podobu návrhu vládě každoročně nejpozději do konce května.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688