USA omezují čipařům vč. Nvidie a AMD exportní licence na Střední východ kvůli obavám z národní bezpečnosti
Američtí úředníci údajně zpomalili vydávání licencí výrobcům čipů, jako jsou Nvidia a Advanced Micro Devices, na rozsáhlé dodávky specializovaných hardwarových akcelerátor navržených pro úlohy umělé inteligence a strojového učení na Střední východ, kvůli kontrole národní bezpečnosti rozvoje umělé inteligence v tomto regionu.
Není jasné, jak dlouho bude kontrola trvat, uvedli lidé, kteří si nepřáli být uveřejněni. Úředníci se zaměřují zejména na velkoobjemové dodávky poté, co země z tohoto regionu včetně Spojených arabských emirátů a Saúdské Arábie chtějí dovážet obrovské množství čipů používaných v AI datových centrech. AI akcelerátory pomáhají datovým centrům zpracovat záplavu informací potřebných k vývoji chatbotů s umělou inteligencí a dalších nástrojů. Staly se nezbytným vybavením pro společnosti a vlády, které chtějí vybudovat AI infrastrukturu.
Cílem je údajně poskytnout Washingtonu čas na vývoj komplexní strategie ohledně toho, jak se budou pokročilé čipy v zahraničí nasazovat. To zahrnuje vyjednávání o tom, kdo tato zařízení používaná k učení AI modelů spravuje a zabezpečuje, uvedli někteří lidé.
„Pokud jde o nejmodernější technologie, provádíme rozsáhlou due diligence prostřednictvím meziagenturního procesu a důkladně přezkoumáváme žádosti o licence od žadatelů, kteří mají v úmyslu dodávat tyto pokročilé technologie do celého světa,“ uvedl zástupce oddělení. „Jako vždy zůstáváme odhodláni spolupracovat na ochraně našeho technologického ekosystému s našimi partnery na Středním východě a po celém světě.“
Součástí obav je, že čínské společnosti, které jsou z velké části samy odříznuté od špičkových amerických technologií, by mohly mít k těmto čipům přístup prostřednictvím datových center na Středním východě. Bidenova administrativa vede širší kampaň s cílem udržet vyspělé polovodiče a výrobní zařízení z čínských rukou ze strachu, že tato technologie bude použita k posílení její armády.
Spojené arabské emiráty a Saúdská Arábie se snaží zdokonalit v AI s cílem snížit závislost svých ekonomik na ropě. Obě země v tomto úsilí považují USA za klíčového partnera a nejvyšší představitelé a společnosti prohlásily, že splní požadavky USA, udržet čínské dodavatelské řetězce oddělené – nebo se čínské technologie úplně zbavit. Mezitím Saúdská Arábie uzavřela dohodu s čínskou společností Lenovo, kdy má výrobce počítačů postavit výzkumné a vývojové centrum v Rijádu.
Schopnost zajistit exportní licence je také hlavní součástí jednání o investici společnosti Microsoft ve výši 1,5 miliardy dolarů do společnosti G42 v Abu Dhabi.
Zdroj: Bloomberg
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Okomentovat na facebooku
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Štěpán Křeček, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
?
Okénko pro podnikatele
Pavel Macek, Credit Check
5 varovných signálů, které napoví, zda vaši klienti zaplatí včas