Estonsko podpoří startupy v oblasti deep-tech, obrany a zdravotnictví
29.05.2024 / 14:27 | Aktualizováno: 29.05.2024 / 14:33
Estonsko se může pochlubit nejvyšším počtem start-upů na obyvatele na kontinentu. Odvětví informačních a komunikačních technologií je hlavní hnací silou estonské ekonomiky, v roce 2023 tvořilo 8,9 % estonského HDP. Estonsko si ovšem vytyčilo, že ICT a start-upy by do roku 2030 měly tvořit až 30 % HDP. Dosažení tohoto cíle mají pomoci investice do obranných, zdravotnických a deep-tech řešení. Do rozvoje sektoru se mohou zapojit i české firmy.
Estonský startupový sektor vyprodukoval několik celosvětově známých značek, například Skype, TransferWise a Bolt. Právě tyto společnosti proslavily Estonsko jako zemi inovativních nápadů. Za úspěchem na poli start-upů stojí zčásti program e-rezidencí, který uděluje digitální rezidenční pobyty jednotlivcům z celého světa a přitahuje tak do estonských start-upů globální talenty i zahraniční investice. Podle nedávné zprávy se e-rezidenti podílejí na aktivitě v estonském start-upovém sektoru, a to významnou měrou - 38 %.
Navzdory působivým úspěchům však ani estonský start-upový sektor není bez problémů. Analytici předpovídají, že start-upy možná nebudou schopny dosáhnout předpokládaného cíle, tedy přispívat do roku 2030 k HDP Estonska 30 %. Toto zpomalení lze podle nich přičíst hned několika faktorům, včetně rostoucí selektivity investorů a poklesu mediánu ocenění startupů. Kromě toho se Estonsko potýká s překážkami, jako jsou rostoucí životní náklady a nedostatek kvalifikovaných pracovníků.
Aby si Estonsko udrželo pozici evropské start-upové velmoci, musí tyto výzvy řešit a pokračovat v investicích do stávajícího start-upového ekosystému. Jako nejperspektivnější oblasti byly vybrány právě deep-tech, obranné a zdravotnické start-upy. V této oblasti vznikly specializované fondy rizikového kapitálu, jako jsou Karma Ventures a Superangel. Nedávným příkladem úspěchu je Skeleton Technologies, společnost zabývající se čistými technologiemi, která získala masivní investice a buduje největší továrnu na superkondenzátory na světě.
Co se týče oblasti obrany, bylo v Tallinnu vybudováno regionální centrum NATO DIANA. Jde o akcelerační program na podporu spolupráce mezi začínajícími podniky, vojenskými odborníky, vědci a podniky s cílem vyvíjet špičkové technologie "dvojího užití", které mohou být přínosem jak pro civilní, tak i pro obranné aplikace v zemích NATO. Tallinnské centrum zahájilo činnost v červnu 2023.
Pohled do estonského inovačního centra: Latitude59
Jednou z klíčových událostí, které představují živou estonskou start-upovou scénu, je konference Latitude59. Konference se každoročně koná v Tallinnu a přitahuje různorodou skupinu start-upů, investorů a vedoucích představitelů průmyslu z Pobaltí i celého světa. V roce 2024 se akce zúčastnilo 3500 lidí, 200 řečníků, 600 investorů a 900 start-upů z 63 zemí světa.
Letošní ročník konference Latitude59 se zaměřil na zásadní témata, která formují budoucnost podnikání, včetně udržitelnosti, genderové rozmanitosti a hospodářského růstu. Akce se zúčastnilo téměř 300 start-upů, které soutěžily o finanční prostředky ve výši 1 milionu eur. Na 40 nejlepších přihlášených projektů představilo inovativní řešení a přitáhlo pozornost investorů a technologických nadšenců z celého světa.
Z Česka se konference zúčastnila například firma Dronetag, která se mimo jiné účastní výše uvedeného akceleračního programu DIANA. Celkem se za Česko zúčastnilo pět firem a pět investorů, kteří v Tallinnu hledali zajímavé příležitosti pro své fondy. V rámci konference se pak konala i přehlídka českého start-upového ekosystému se zástupci Technologické inkubační agentury CzechInvest.
Brána pro české inovace: Příležitosti v Estonsku
Rozvíjející se estonský start-upový sektor představuje pro české firmy a investory zajímavé příležitosti. Díky zavedené infrastruktuře, velkému množství talentů a příznivému regulačnímu prostředí nabízí Estonsko českým start-upům úrodnou půdu pro rozšiřování jejich podnikání a přístup na nové trhy. Čeští investoři zase mohou těžit z rozmanité škály inovativních start-upů.
Kontakty navázané na akcích, jako je Latitude59, mohou působit jako katalyzátor spolupráce mezi českými a estonskými podniky. Podporou sdílení znalostí a společných podniků mohou obě země vzájemně využít svých silných stránek a dále upevnit své pozice v rámci evropského inovačního prostředí.
Petr Preclík, obchodní diplomat Velvyslanectví ČR v Estonsku
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
10.09.2024 Jak začít investovat? Tomáš Vranka z XTB zná…
04.09.2024 Akciové portfolio Tomáše Vranky: Alphabet má…
02.09.2024 Nvidia opět překonala očekávání! Investoři…
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Ropa padá na roční minima! Kam až poklesnou ceny pohonných hmot?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz