Evropští spotřebitelé a průmysl budou mít prospěch z čistých, bezpečných a stabilních dodávek energie
Přijetí reforem energetických trhů
Komise vítá dnešní přijetí důležitých reforem trhu s elektřinou a plynem a nový regulační rámec na podporu rozvoje vodíku a dalších dekarbonizovaných plynů. Tyto reformy zdůrazňují odhodlání Evropy pokračovat v přechodu na čistou energii a zároveň posílit bezpečnost dodávek a ochranu spotřebitele a vycházet ze zkušeností získaných z energetické krize.
Trhy s energií, které obstojí i v budoucnu, podnítí investice do čisté energie a usnadní nižší a stabilnější ceny, které jsou klíčové pro zvýšení konkurenceschopnosti evropského průmyslu na celosvětové úrovni. S přijetím revidovaného uspořádání trhu s elektřinou a balíčku týkajícího se dekarbonizovaného plynu a vodíku má EU další nástroje k dosažení svých cílů v oblasti energetiky a klimatu v rámci Zelené dohody pro Evropu. Aktualizovaný rámec pro trh s plynem dává členským státům možnost v souladu s cíli plánu REPowerEU zastavit nebo omezit dovoz plynu potrubního i LNG z Ruska a Běloruska.
Lépe chráněná a konkurenceschopnější síla spotřebitelů
Reforma trhu s elektřinou poskytuje spotřebitelům širší výběr smluv a jasnější informace před podpisem smluv. Budou mít možnost uzamknout bezpečné a dlouhodobé ceny a mít smlouvy s dynamickým určováním cen, aby mohly využívat kolísání cen k využívání elektřiny, je-li levnější. Členské státy budou muset zřídit dodavatele poslední instance, aby žádný spotřebitel neskončil bez elektřiny. Zranitelní spotřebitelé a chudí lidé trpící energetickou chudobou budou chráněni před odpojením a členské státy budou moci v případě krize rozšířit regulované maloobchodní ceny na domácnosti a malé a střední podniky. Kromě ochrany spotřebitele je posíleno i sdílení energie. Například nájemci budou moci sdílet přebytečnou střešní solární energii se sousedem.
Reforma rovněž pomůže evropským podnikům udržet si konkurenceschopnost tím, že jim poskytne přístup k předvídatelnějším nákladům na energii. Vytváří podmínky pro dodavatele i spotřebitele, aby mohli těžit z rozšířeného využívání dlouhodobějších tržních nástrojů, jako jsou smlouvy o nákupu elektřiny, dvousměrné rozdílové smlouvy a forwardové smlouvy. To poskytne jistotu investic jak výrobcům elektřiny, tak průmyslovým spotřebitelům. Celkově budou domácnosti i podniky moci těžit z nižších nákladů na obnovitelné zdroje energie, jejichž integraci a dostupnost podpoří také nová ustanovení o přetížení sítě, obchodních lhůtách, reakci na straně poptávky a skladování, jakož i o aukcích na úrovni EU.
Aby se zajistilo, že spotřebitelé v EU budou mít prospěch z konkurenčních trhů s transparentním stanovováním cen, budou mít Agentura pro spolupráci energetických regulačních orgánů (ACER) a vnitrostátní regulační orgány lepší schopnost sledovat integritu a transparentnost trhu s energií.
Čistší a bezpečnější evropský trh s plynem
Nový rámec pro trh s plynem usnadní zavádění plynů z obnovitelných zdrojů a nízkouhlíkových plynů a zároveň zajistí bezpečnost a cenovou dostupnost energie pro všechny evropské občany. Reforma trhu s plynem zajišťuje, aby dekarbonizované plyny a vodík mohly proudit po celé Evropě. Reformy zejména povedou k vytvoření trhu s vodíkem, který bude klíčový pro omezení emisí v odvětvích, kde je obtížné snížit emise, jako je těžký průmysl a doprava. Komise rovněž v rámci Evropské vodíkové banky provede pilotní pětiletý projekt, jehož cílem je spojit poptávku po vodíku a jeho nabídku s cílem posílit rozvoj trhu a transparentnost.
Spotřebitelé budou lépe chráněni před riziky spojenými s dodávkami a cenami. Budou mít pravomoc převzít aktivní úlohu na trhu a vybírat čistší dodávky a zakázky. Prakticky řečeno, budou moci snadněji změnit dodavatele, používat účinné nástroje pro porovnávání cen, získávat přesné, spravedlivé a transparentní informace o vyúčtování a mít lepší přístup k údajům a novým inteligentním technologiím.
Další kroky
Po dnešním přijetí budou revidované právní předpisy nyní zveřejněny v Úředním věstníku Unie a jejich ustanovení vstoupí v platnost podle konkrétních lhůt.
Pozadí
Komise v prosinci 2021 předložila balíček týkající se dekarbonizovaných plynů a vodíku jako součást Zelené dohody pro Evropu. Spolunormotvůrci ji předběžně schválili v prosinci 2023. Návrhy se řídily strategickými vizemi stanovenými ve strategii EU pro integraci energetického systému a vodíkové strategii EUv roce 2020. V březnu 2023 byla navržena revize uspořádání trhu s elektřinou v reakci na výzvu vedoucích představitelů EU, aby předložili reformu s cílem zajistit evropskou energetickou suverenitu a dosáhnout klimatické neutrality. Byl předložen jako součást průmyslového plánu Zelené dohody a v prosinci 2023 jej předběžně schválili spolunormotvůrci.
Pro více informací
Otázky a odpovědi týkající se reformy uspořádání trhu s elektřinou
Otázky a odpovědi týkající se balíčku týkajícího se dekarbonizovaných plynů a vodíku
Quote
Více zpráv k energiím a ceně energií
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?