CRIF (Czech Credit Bureau)
Údaje o firmách  |  20.05.2024 11:53:15

Obce vykázaly v roce 2023 značný přebytek rozpočtu, méně investovaly a více šetřily

Hospodaření obcí bez započtení Prahy skončilo v roce 2023 se značným přebytkem, a to 26,4 miliardy . Vyššího přebytku rozpočtu obce dosáhly za posledních dvacet let pouze v roce 2016. Obce hospodařily s příjmy ve výši 352,3 miliardy a výdaji ve výši 325,9 miliardy. Jejich úspory se meziročně zvýšily o 13 % na 200,9 miliardy. , zatímco jejich dluh se o 3 % snížil na 51,8 miliardy . Více než čtvrtina obcí dosáhla v souhrnném ekonomickém ukazateli iRating nejvyššího ratingového stupně A. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF – Czech Credit Bureau provedené z dat portálu www.informaceoobcich.cz, který obsahuje souhrnné informace o hospodaření obcí.

Příjmy obcí se v roce 2023 zvýšily o 35,1 miliardy , resp. o 11 %, a jejich výdaje pouze o 6 %. Rozhodující byl růst daňových příjmů, které se na přírůstku celkových příjmů podílely 85 %. Z hlavních příjmových položek se snížily pouze kapitálové příjmy, které však mají na celkových příjmech jen malý podíl. Kapitálové výdaje se snížily o 1,4 miliardy , zato běžné výdaje stouply o 19,9 miliardy. Z celkových příjmů věnovaly obce na investice 27 %, o rok dříve to bylo 30 %.

Téměř dvojnásobná dynamika příjmů oproti dynamice výdajů vyústila ve značný přebytek rozpočtu. Z celkového objemu příjmů obce v loňském roce nevyužily 8 %, o rok dříve se přebytek rozpočtu na příjmech podílel 3 %. „Za vysokým kladným saldem v rozpočtu obcí je nejen inflace, ale i skutečnost, že odhad výnosů tří daní, které státní rozpočet sdílí s obcemi, byl na rok 2023 podhodnocený. Sdílené daně přitom představují téměř dvě třetiny příjmů obcí. Nižšímu odhadu sdílených daní obce přizpůsobily svou výdajovou politiku. Vyšší příjmy oproti schválenému rozpočtu v průběhu roku nevyužily, ale odložily stranou,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

Snížení investiční aktivity

Investiční aktivita obcí se v uplynulém roce mírně snížila, i přesto, že objem investičních dotací se zvedl. Do svého rozvoje obce investovaly 94,3 miliardy , o 1,4 miliardy méně než v předešlém roce. Obdržely 21,4 miliardy v rámci investičních dotací, a to je o 0,4 miliardy více než o rok dříve.

„I když obce připravovaly rozpočty na rok 2023 v podmínkách znatelné nejistoty dané ekonomickou stagnací, vysokou inflací a vyššími úrokovými sazbami, nevysvětluje to plně snížení jejich investiční aktivity,“ dodává Věra Kameníčková. Souhrn peněz, které měly v roce 2023 k dispozici na financování investic, dosáhl 120,8 miliardy . Jedná se o přebytek běžného rozpočtu (92,8 mld., což je o 17,7 mld. více než o rok dříve), investiční dotace (21,4 mld.) a kapitálové příjmy (6,5 mld.). Přitom kapitálové výdaje dosáhly pouze 94,3 miliardy a byly tak o 26,4 miliardy nižší. To je zároveň částka, kterou obce mohly věnovat na investice, aniž by si na jejich financování musely vypůjčit, ale neudělaly to.

Objem peněz na bankovních účtech obcí poprvé překročil 200 miliard

Obce zvedly své úspory z 177,1 miliardy na 200,9 miliardy, tedy o 13 %. Jejich dluh se naopak meziročně o 3 % snížil na 51,8 miliardy. Nepřetržitý růst úspor obcí je dlouhodobým jevem. Ve srovnání s rokem 2013 byl dluh o 2 % nižší, zato jejich úspory se téměř trojnásobily. „Je zřejmé, že obce jsou ve svém rozhodování o výdajové politice velmi obezřetné, snaží se o co nejnižší míru rizika a každou investici tudíž bedlivě zvažují,“ dodává analytička Věra Kameníčková.

Fenomén malých obcí

V přepočtu na obyvatele mají obce s počtem obyvatel do 199 nejvyšší příjmy, a to 40 329 , průměr je 32 539 . Koncem roku 2023 měly na bankovních účtech 51 336 na obyvatele, přičemž průměr byl 18 555 . Objem jejich úspor dosáhl 8,7 miliardy a byl o 1,9 miliardy vyšší než jejich roční příjmy. Nejmenší obce v roce 2023 ušetřily 11 % příjmů, průměr je 8 %. Malé obce tvoří 22 % z celkového počtu obcí a na počtu obyvatel se podílejí 2 %. Jejich počet se meziročně mírně snížil, avšak počet obyvatel připadající v průměru na jednu obec se naopak zvýšil. Z toho vyplývá, že nejmenší obce se nevylidňují, ale naopak. I tak má ale stále Česká republika v rámci zemí Evropské unie nejnižší počet obyvatel připadající v průměru na jednu obec.

Rating obcí

V souhrnném ekonomickém ukazateli iRating společnosti CRIF dosáhlo 1 775 obcí nejvyššího ratingového stupně A. Pouze 64 obcí obdrželo nejhorší ratingové hodnocení C-. Meziročně se iRating obcí mírně zlepšil. Ve srovnání s rokem 2022 se zvýšil počet obcí s nejlepším hodnocením – ratingový stupeň A (ze 25 % na 28 %), zatímco pouze u 4 % (stejně jako v roce 2022) obcí hrozí zvýšené či vysoké riziko, dostaly rating C, popř. C-. Nejlepší průměrný rating mají nejmenší obce, nejhorší obce s počtem obyvatel od 1000 do 4999.


Zdroj : Ministerstvo financí, výpočty CRIF – Czech Credit Bureau

CRIF – Czech Credit Bureau, a.s.

Společnost CRIF – Czech Credit Bureau, a. s je součástí celosvětové skupiny CRIF. Poskytuje svým klientům aplikaci Cribis, která obsahuje informace o více než 10 milionech podnikatelských subjektů a fyzických osobách z České a Slovenské republiky čerpající z více než 43 informačních zdrojů.

Společnost CRIF je zároveň organizátorem největších českých úvěrových registrů, Bankovního registru klientských informací a Nebankovního registru klientských informací. Jejich prostřednictvím si zejména banky, stavební spořitelny a leasingové a splátkové společnosti ověřují schopnost svých klientů splácet budoucí závazky. Široké veřejnosti nabízí možnost získat úvěrovou zprávu na klientských centrech obou registrů a nově také prostřednictvím bezpečného on-line přístupu do webového portálu www.kolikmam.cz, díky kterému získá uživatel aktuální přehled o svých závazcích z pohodlí domova nebo kanceláře.

Portál informaceofirmach.cz slouží k bezplatnému prověřování finanční výkonnosti, míry varovných informací a vlastnických vazeb u českých a slovenských firem. Obsahuje výběr obchodních informací o 4 milionech podnikatelských subjektů, které čerpá prostřednictvím profesionální aplikace Cribis z více než 40 hlavních informačních zdrojů. Na portálu si uživatel může zdarma prověřit sledovanou firmu z více hledisek. Kromě základních informací užitečných pro její identifikaci má uživatel po bezplatné registraci k dispozici také sadu varovných informací vztahujících se přímo k dané firmě anebo ke skupině společností napojených na vyhledanou firmu.

Více informaci na: www.crif.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688