Odkdy se na firmy vztahuje ESG reporting? - Přehledně
Velkou část společností čeká letos nebo v následujících letech povinný reporting v ESG – tzv. zpráva o udržitelnosti podle evropské směrnice CSRD1. Součástí výroční zprávy tak bude auditovaný report o oblasti ochrany životního prostředí, sociální odpovědnosti a způsobu řízení (corporate governance). Některé společnosti jsou povinny pracovat na reportingu už letos, jiné čeká povinnost v příštích letech a některé jsou z CSRD úplně vyňaty. Jak jsou tedy pravidla nastavena? Kompletní přehled přinášíme v tomto článku.
Povinnost podat první report v roce 2025
Povinnost zveřejnit první report dle CSRD již v roce 2025 za účetní období roku 2024 vzniká těm největším a strategicky nejvýznamnějším podnikům. Do této kategorie patří velký podnik/velká účetní jednotka, která má přes 500 zaměstnanců a která je zároveň společností veřejného zájmu – např. je veřejně obchodovanou společností, bankou nebo pojišťovnou.
Povinnost podat první report v roce 2026
Povinnost zveřejnit první report dle CSRD v roce 2026 za účetní období roku 2025 vzniká velkým podnikům odlišným od těch vyjmenovaných v předchozím odstavci. Velký podnik či velká účetní jednotka je společnost, která plní aspoň 2 ze 3 kritérií: (1) aktiva více než 500 milionů Kč; (2) roční úhrn čistého obratu více než 1 miliarda Kč, (3) průměrný počet zaměstnanců v průběhu účetního období více než 250.
Povinnost podat první report v roce 2027
Povinnost zveřejnit první report dle CSRD v roce 2027 za účetní období roku 2026 vzniká:
• malým a středním podnikům, jejichž cenné papíry jsou veřejně obchodované;
• malým a nepříliš složitým institucím ve smyslu nařízení č. 575/20132; a
• kaptivním pojišťovnám a zajišťovnám.
Je nutné doplnit, že CSRD umožňuje malým a středním podnikům spadajícím do této skupiny odložit plnění reportingové povinnost až o dva roky. V nejzazším případě by tak první report takový podnik podával až v roce 2029 za účetní období roku 2028. Pokud se však podnik rozhodne využít této možnosti, musí uvést důvody, proč nebyl report poskytnut.3
Které podniky reportovat nemusí?
Z povinnosti reportovat podle CSRD jsou vyňaty tzv. mikropodniky.
Mikropodnikem či mikro účetní jednotkou je společnost, která k rozvahovému dni nepřekračuje alespoň 2 z uvedených hraničních hodnot: (1) aktiva celkem 9 milionů Kč, (2) roční úhrn čistého obratu 18 milionů Kč, (3) průměrný počet zaměstnanců v průběhu účetního období 10.
Přehled velikosti podniků používaný v ESG reportingu
Tabulka znázorňuje kritéria dělení podniků dle CSRD. Pro zařazení do příslušné kategorie musí podnik splňovat minimálně dvě ze tří uvedených kritérií:
Závěr
Evropská směrnice CSRD bude po velkých podnicích a také po některých malých a středních podnicích vyžadovat sestavení zprávy o udržitelnosti. Zpráva bude součástí výroční zprávy a bude ji ověřovat auditor. Účinnost směrnice nastává postupně od větších podniků směrem k menším. Velké podniky budou reportovat již za letošní rok.
__________
1 Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2022/2464 ze dne 14. prosince 2022, kterou se mění nařízení (EU) č. 537/2014, směrnice 2004/109/ES, směrnice 2006/43/ES a směrnice 2013/34/EU, pokud jde o podávání zpráv podniků o udržitelnosti (dále jen „CSRD“).
2 Definice malé a nepříliš složité instituce je obsažena v čl. 4 odst. 1 bodu 145 nařízení č. 575/2013.
3 Čl. 19a odst. 7 směrnice 2013/34/EU.
Autorem textu jsou Veronika Civínová, vedoucí advokátka pro kapitálový trh kanceláře KLB Legal & Filip Jindra, právník advokátní kanceláře KLB Legal.
Veronika se celou svou více než 10letou praxi věnuje oblasti finančního práva. Pomáhá dlouhodobě finančním institucím – od získání prvotní licence, přes každodenní činnost compliance, až po rozšiřování oprávnění a mezinárodní působení.
Filip se zaměřuje na oblast kapitálového trhu. Mezi jeho specializace patří smlouvy a obchodní právo.
Názory autorů se nemusí shodovat s názorem Patria.cz. Nejedná se o individualizované právní poradenství. Za tyto informace nenese Patria.cz odpovědnost.
Tým KLB Legal se finančnímu právu a náhradám škody věnuje od roku 2012. Více než 20 zkušených právníků s řadou domácích i mezinárodních ocenění nabízí zastoupení v Česku i v zahraničí.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025