Odkdy se na firmy vztahuje ESG reporting? - Přehledně
Velkou část společností čeká letos nebo v následujících letech povinný reporting v ESG – tzv. zpráva o udržitelnosti podle evropské směrnice CSRD1. Součástí výroční zprávy tak bude auditovaný report o oblasti ochrany životního prostředí, sociální odpovědnosti a způsobu řízení (corporate governance). Některé společnosti jsou povinny pracovat na reportingu už letos, jiné čeká povinnost v příštích letech a některé jsou z CSRD úplně vyňaty. Jak jsou tedy pravidla nastavena? Kompletní přehled přinášíme v tomto článku.
Povinnost podat první report v roce 2025
Povinnost zveřejnit první report dle CSRD již v roce 2025 za účetní období roku 2024 vzniká těm největším a strategicky nejvýznamnějším podnikům. Do této kategorie patří velký podnik/velká účetní jednotka, která má přes 500 zaměstnanců a která je zároveň společností veřejného zájmu – např. je veřejně obchodovanou společností, bankou nebo pojišťovnou.
Povinnost podat první report v roce 2026
Povinnost zveřejnit první report dle CSRD v roce 2026 za účetní období roku 2025 vzniká velkým podnikům odlišným od těch vyjmenovaných v předchozím odstavci. Velký podnik či velká účetní jednotka je společnost, která plní aspoň 2 ze 3 kritérií: (1) aktiva více než 500 milionů Kč; (2) roční úhrn čistého obratu více než 1 miliarda Kč, (3) průměrný počet zaměstnanců v průběhu účetního období více než 250.
Povinnost podat první report v roce 2027
Povinnost zveřejnit první report dle CSRD v roce 2027 za účetní období roku 2026 vzniká:
• malým a středním podnikům, jejichž cenné papíry jsou veřejně obchodované;
• malým a nepříliš složitým institucím ve smyslu nařízení č. 575/20132; a
• kaptivním pojišťovnám a zajišťovnám.
Je nutné doplnit, že CSRD umožňuje malým a středním podnikům spadajícím do této skupiny odložit plnění reportingové povinnost až o dva roky. V nejzazším případě by tak první report takový podnik podával až v roce 2029 za účetní období roku 2028. Pokud se však podnik rozhodne využít této možnosti, musí uvést důvody, proč nebyl report poskytnut.3
Které podniky reportovat nemusí?
Z povinnosti reportovat podle CSRD jsou vyňaty tzv. mikropodniky.
Mikropodnikem či mikro účetní jednotkou je společnost, která k rozvahovému dni nepřekračuje alespoň 2 z uvedených hraničních hodnot: (1) aktiva celkem 9 milionů Kč, (2) roční úhrn čistého obratu 18 milionů Kč, (3) průměrný počet zaměstnanců v průběhu účetního období 10.
Přehled velikosti podniků používaný v ESG reportingu
Tabulka znázorňuje kritéria dělení podniků dle CSRD. Pro zařazení do příslušné kategorie musí podnik splňovat minimálně dvě ze tří uvedených kritérií:
Závěr
Evropská směrnice CSRD bude po velkých podnicích a také po některých malých a středních podnicích vyžadovat sestavení zprávy o udržitelnosti. Zpráva bude součástí výroční zprávy a bude ji ověřovat auditor. Účinnost směrnice nastává postupně od větších podniků směrem k menším. Velké podniky budou reportovat již za letošní rok.
__________
1 Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2022/2464 ze dne 14. prosince 2022, kterou se mění nařízení (EU) č. 537/2014, směrnice 2004/109/ES, směrnice 2006/43/ES a směrnice 2013/34/EU, pokud jde o podávání zpráv podniků o udržitelnosti (dále jen „CSRD“).
2 Definice malé a nepříliš složité instituce je obsažena v čl. 4 odst. 1 bodu 145 nařízení č. 575/2013.
3 Čl. 19a odst. 7 směrnice 2013/34/EU.
Autorem textu jsou Veronika Civínová, vedoucí advokátka pro kapitálový trh kanceláře KLB Legal & Filip Jindra, právník advokátní kanceláře KLB Legal.
Veronika se celou svou více než 10letou praxi věnuje oblasti finančního práva. Pomáhá dlouhodobě finančním institucím – od získání prvotní licence, přes každodenní činnost compliance, až po rozšiřování oprávnění a mezinárodní působení.
Filip se zaměřuje na oblast kapitálového trhu. Mezi jeho specializace patří smlouvy a obchodní právo.
Názory autorů se nemusí shodovat s názorem Patria.cz. Nejedná se o individualizované právní poradenství. Za tyto informace nenese Patria.cz odpovědnost.
Tým KLB Legal se finančnímu právu a náhradám škody věnuje od roku 2012. Více než 20 zkušených právníků s řadou domácích i mezinárodních ocenění nabízí zastoupení v Česku i v zahraničí.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?