mzv.cz (MZv ČR)
Ze světa  |  15.05.2024 03:03:00

Australská obrana prochází restrukturalizací a české firmy mohou nabídnout své produkty na veletrzích Land

15.05.2024 / 02:53 | Aktualizováno: 15.05.2024 / 03:03

Austrálie posiluje obranu země, přijala dlouhodobou obrannou strategii obrany vč. nákupu nových technologií. České firmy mohou najít partnery pro obchodní i vědecko-technickou spolupráci s australskými partnery v rámci dvou projektů ekonomické diplomacie. Velvyslanectví ČR v Canbeře organizuje ve spolupráci s Ministerstvem obrany ČR a dalšími partnery českou expozici na veletrhu technologií a výrobků pro pozemní vojska Land Forces od 11.. září 2024 v Melbourne a dále připravuje účast na leteckém veletrhu AVALON od 25. března 2025 v Geelongu u Melbourne.

Potenciál pro obchodní a vědecko-technickou spolupráci v obranném průmyslu mezi Austrálií a ČR

Austrálie má vyspělý obranný průmysl a stát současně podporuje navazování spolupráce se zahraničními partnery ve výrobě, výzkumu a vývoji. Země vyrábí konkurenceschopné obranné prostředky ve všech segmentech ozbrojených sil (vodní, pozemní, vzdušné, vesmírné a kybernetické prostředky). Vláda schválila dlouhodobou koncepci rozvoje obranného sektoru včetně štědrého programu na nákup nových technologií.

V dubnu 2024 při představení Národní obranné strategie australský ministr obrany R. Marles oznámil navýšení původního rozpočtu na obranu v částce 575 mld. AUD pro období 2021-2030 o dalších o 330 mld. AUD do roku 2034 (pozn.: 1 AUD = 15,40 CZK). Strategie se dotýká všech klíčových témat, poskytuje finanční prostředky na podporu nezbytných změn včetně urychlení schopností. Vláda již v roce 2023 představila strategický dokument k zajištění akvizic do roku 2035. Výdaje na obranu se zvýší do roku 2034 na 100 mld. AUD ročně, tj. 2,4 % HDP. Prioritou budou rakety dlouhého doletu, válečné lodě a vyloďovací plavidla, bezpilotní letouny a podmořský boj. Ještě před navýšením rozpočtu bylo na nákup nových technologií pro pozemní vojsko vyčleněno 55 mld. AUD, na informatiku a kybernetiku 15 mld. AUD, na letecké síly dalších 65 mld. AUD a na vesmírné technologie 7 mld. AUD. V srpnu 2022 vydala australská vláda svou Strategii kybernetické bezpečnosti pro obranu.

Perspektivní oblasti pro spolupráci v obranném průmyslu

Český obranný průmysl má dlouhou a úspěšnou tradici výroby a vývoje obranných prostředků a s australským obranným průmyslem se může vhodně doplňovat. Mezi perspektivní oblasti pro bilaterální spolupráci v oblasti pozemního vojska patří: prostředky pro elektronický boj, palné zbraně (pistole, útočné pušky), speciální munice, NBC prostředky včetně detekčních zařízení pro chemické zbraně, balistická obrana, optické přístroje, prostředky a SW pro kybernetickou bezpečnost, prvky a systémy integrovaného řízení včetně využití v poli, prostředky civilní obrany, nákladní vozy do těžkého terénu.

V leteckém a vesmírném průmyslu: kompletní UAV nebo motory pro tyto prostředky a drony, výcvikové systémy/trenažéry pro piloty s využitím umělé inteligence, vrtulová i proudová tréninková letadla, sportovní letadla), radary pasivní i aktivní pro vojenské i civilní užití, speciální software pro kartografické mapování. A nesmíme zapomenout na vesmírné technologie a průmysl.

Projekt na podporu expanze českých firem na australský trh v obranném průmyslu

Velvyslanectví ČR v Canbeře ve spolupráci s Ministerstvem obrany a Asociací obranného a bezpečnostního průmyslu připravilo v rámci projektů ekonomické diplomacie českou expozici na veletrhu Land Forces ve dnech 11.-13. září 2024 v Melbourne (https://landforces.com.au). Výstava je zaměřena na technologie a produkty pro pozemní vojska. České firmy se budou prezentovat na ploše 27 m2 (Shell systém). Pro české účastníky bude v rámci projektu zdarma registrace a výstavní plocha a dále doprovodný matchmaking firem. Účastníci z Česka si uhradí své cestovní náklady (ubytování, letenka, diety), propagační náklady jejich výrobků (rollupy, katalogy apod.) a zajistí si samostatně dopravu vzorků. Stánek již byl uhrazen a přihlásil se dostatečný počet firem, ale dalším zájemcům jsou dveře otevřeny, pokud splní podmínky účasti na akcích v rámci projektů ekonomické diplomacie.

V oblasti leteckého a vesmírného průmyslu se od 25. do 30 března 2025 na letišti v Geelongu u Melbourne uskuteční veletrh AVALON (The Avalon Australian International Airshow, www.airshow.com.au). Jedná se o prestižní mezinárodní výstavní akci, které se v roce 2023 zúčastnilo 250 tis. návštěvníků, 800 firem z 28 zemí a téměř 300 oficiálních delegací z 38 zemí. Velvyslanectví ČR v Canbeře zvažuje s českými partnery uskutečnit v rámci projektu ekonomické diplomacie samostatnou českou expozici na veletrhu AVALON. O finální realizaci projektu bude rozhodnuto podle odezvy českých firem.

Náklady na propagaci a uvedení svých výrobků na australském trhu jsou vysoké s ohledem na obecně vyšší cestovní i propagační náklady ve srovnání s Asií nebo i částí Evropy. Bez podpůrných nástrojů ekonomické diplomacie by pro jednotlivé české firmy bylo složité se veletrhu zúčastnit. Proto uvedené projekty jsou jedinečnou příležitostí pro české firmy z obranného a leteckého průmyslu se v Austrálii prezentovat.

Zájemci o účast na české expozici na Land Forces v září 2024 nebo AVALON v březnu 2025 se mohou závazně hlásit ekonomickému diplomatovi Velvyslanectví ČR v Canbeře na adrese: milan.vagner@mzv.gov.cz. Uzávěrka přihlášek je u obou veletrhů 5. června 2024.

Milan Vágner, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Canbeře


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688