Na každý tanec je potřeba dvou: Americký dolarově akciový příběh
Kapitalizace akciového trhu k produktu neroste jen v USA, ale v celém světě. Z čistě ekonomického pohledu to samo o sobě není překvapivé, naopak. Proč je ale v USA tento trend mnohem silnější? Souvisí to i s dolarem?
1 . Trh a produkt – USA a svět: Následující graf od Goldman Sachs ukazuje jak se v USA a ve světě měnil poměr kapitalizace akciového trhu k (nominálnímu) produktu. Pokud bychom jako výchozí bod vzali počátek devadesátých let, v obou případech velikost akciového trhu byla asi na 30 – 40 % ročního produktu. Americké obchodované firmy pak svou kapitalizaci relativně k produktu zvyšovaly trendově vyšším tempem. Nyní jsou na 187 % NHDP, svět je na cca třetinovém poměru.
Například s požadovanou návratností na 10 % ročně a nominálním růstem produktu na 4 % (2 % inflace a 2 % růst reálný) tu máme růstový diferenciál 6 % ročně. Vysvětlení různého sklonu trendu u obou křivek v grafu (USA vs. svět) pak jde z pohledu fundamentu buď za zisky, či valuacemi. Docela dlouhá řada posledních let je přitom v USA charakterizována dominancí velkých technologických firem. Ty přitom mají relativně vysoké valuace, ale také dokážou generovat růst zisků, na který si řada jiných firem nesáhne. Poměrně bezpečně tak můžeme říci, že rozevírání trendu u obou křivek je z nemalé části dáno právě velkými technologiemi v USA (absencí jejich protějšků jinde ve světě):

Zdroj: X
2 . Akcie a dolar: Druhý dnešní graf ukazuje vývoj kurzu dolaru ke koši měn. Jeden z komentářů na X u oné dvojici obrázků hovořil o kauzalitě jdoucí od druhého k prvnímu a to na úrovni globálních (ne)rovnováh. Zjednodušeně řečeno: Země s obchodními přebytky získávají od USA (země deficitní) dolary, které recyklují nákupem dolarových aktiv, včetně akcií. Posilování dolaru a jeho dominantní pozice ve světové ekonomice tak jde ruku v ruce v posilováním US akciového trhu. A žene nahoru i poměr jeho kapitalizace k NHDP.
Z hlediska onoho fundamentu by to znamenalo, že tato dolarová recyklace táhne nahoru americké valuace, které jsou skutečně hodně vysoko jak ke zbytku světa, tak relativně ke své historii. K tomu je pravda, že ona recyklace skutečně probíhá – USA spotřebovávají více než vyrobí, u zbytku světa (jako celku) je to opačně a USA si tak od něj musí půjčovat. Opatrný bych ale u tohoto kolečka (a u řady jiných) byl s kauzalitami. Jak se říká, na každý tanec je potřeba dvou. Tímto kolečkem pak otáčí také obě strany – ti co vyváží, i ti co dováží, ti co si půjčují i ti, co půjčují. Na nutnost opatrnosti s kauzalitou pak ukazuje i to, že tu u země s chronickými obchodními deficity hovoříme o posilování a ne oslabování její měny. Více možná někdy příště.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Daňová přiznání - daňový kalendář 2021, kdy a co je potřeba udělat?
- Dolar, Americký dolar USD, kurzy měn
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Akcie USA - americké akcie
- Anglické jednotky délky, americké jednotky délky
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Únor se stal nejhorším měsícem pro americký akciový trh za poslední dva roky (Ranní zpráva z akciového trhu)
- Americká komise pro cenné papíry a burzu si odhlasovala návrh jedné z největších změn na americkém akciovém trhu za téměř dvě desetiletí
- Návrat na historicky průměrné valuace a konec jednoho akciového příběhu posledních dvou let
Prezentace
16.04.2025 5 Xiaomi telefonů, které jsou teď v Česku za…
16.04.2025 Jak investovat v době nejistoty?
16.04.2025 Daňový lexikon pro začátečníky: Praktický…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Trump rozvířil vody na komoditním trhu. Bude Brazílie vítězem?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Miroslav Novák, Citfin
Euro za 27 Kč – reálná možnost v případě, že letos americká ekonomika spadne do recese
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři