ČSÚ (ČSÚ)
Z regionů  |  13.05.2024 09:00:00

Výdaje na dávky nemocenského pojištění v Moravskoslezském kraji

Na dávkách nemocenského pojištění bylo v roce 2023 v Moravskoslezském kraji vyplaceno o 2,4 % prostředků méně než v roce předchozím. Nejvýraznější meziroční pokles (téměř o 30 %) vykázal vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství, nárůst zaznamenalo pouze dlouhodobé ošetřovné.

V roce 2023 bylo v Moravskoslezském kraji na dávkách nemocenského pojištění vyplaceno celkem 5 536,2 milionu , tj. 12,2 % republikového objemu. Ve srovnání s rokem 2022 se objem vyplacených dávek v kraji snížil o 2,4 % (o 135,9 milionu ), v úhrnu za celou Českou republiku se pak jednalo o pokles ve výši 2 179,6 milionu (o 4,6 %). Meziročně poklesly celkové výdaje na dávky nemocenského pojištění téměř ve všech krajích Česka. Výjimku tvořil pouze Královéhradecký kraj, kde objem vyplacených dávek vzrostl o 1,4 %.

Tab. 1 Výdaje na dávky nemocenského pojištění podle krajů v roce 2023

Největší část z celkového objemu dávek v Moravskoslezském kraji tvořily dávky nemocenské (77,7 %). Meziročně se snížily o 34,2 milionu (o 0,8 %) na 4 301,8 milionu . Napříč kraji Česka se jednalo o nejvyšší hodnotu podílu, naopak nejnižší podíly nemocenské dávky na celkových výdajích byly zaznamenány v Praze (55,4 %) a Jihomoravském kraji (67,8 %). Pouze v těchto dvou krajích se podíly nacházely pod celorepublikovou hodnotou (69,7 %). Nejvyšší objem výdajů na nemocenské byl vykázán v Praze (5 082,8 milionu ), nejnižší v Karlovarském kraji (592,3 milionu ), objem v Moravskoslezském kraji zaujal druhou nejvyšší příčku. Meziročně nižší objem nemocenských dávek vykázalo vedle našeho kraje dalších 9 krajů, přičemž nejvýrazněji se objem snížil v hlavním městě Praze (o 13,5 %). Ve zbývajících 4 krajích se objem dávek proti roku 2022 zvýšil – v kraji Zlínském (o 1,8 %), Královéhradeckém (o 1,6 %), Karlovarském (o 0,8 %) a Olomouckém (o 0,1 %).

Rovněž většina dalších dávek nemocenského pojištění zaznamenala v Moravskoslezském kraji meziročně nižší objem výdajů. Jednalo se o vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství (pokles o 29,4 % na 1,1 milionu ), ošetřovné (o 8,2 % na 274,6 milionu ), peněžitou pomoc v mateřství (o 8,1 % na 871,7 milionu ) a otcovskou poporodní péči (o 0,9 % na 62,0 milionu ).

Tab. 2 Výdaje na dávky nemocenského pojištění v Moravskoslezském kraji

Graf 1 Výdaje na dávky nemocenského pojištění v Moravskoslezském kraji

Ošetřovné v Moravskoslezském kraji představovalo 5,0 % z celkových výdajů na dávky nemocenského pojištění, napříč kraji se pak tento podíl pohyboval od 4,4 % v hlavním městě Praze po 6,6 % v Královéhradeckém kraji. Nižší meziroční objem ošetřovného zaznamenaly všechny kraje Česka, nejvýrazněji poklesly výdaje v Praze (o 19,5 %), nejméně pak v Olomouckém kraji (o 8,1 %).

Výdaje spojené s dávkou peněžité pomoci v mateřství meziročně poklesly stejně jako v Moravskoslezském kraji také v dalších 12 krajích, největší propad ve výši 13,3 % byl evidován v Pardubickém kraji. Naopak v Královéhradeckém kraji jako jediném se objem těchto výdajů meziročně zvýšil o 5,2 %. Peněžitá pomoc v mateřství se na celkových výdajích na dávky nemocenského pojištění v Moravskoslezském kraji podílela 15,7 %, což v mezikrajském srovnání představovalo nejnižší hodnotu. Největší část z celkových výdajů tato dávka představovala v Praze (38,3 %) a Jihomoravském kraji (25,0 %).

Graf 2 Výdaje na dávky otcovské poporodní péče a dlouhodobé ošetřovné v Moravskoslezském kraji

Objem výdajů na otcovskou poporodní péči se meziročně snížil také v dalších 10 krajích. Největší měrou tato dávka poklesla ve Zlínském kraji (o 7,7 %). Meziročně vyšší objem byl zaznamenán v krajích Plzeňském (o 2,3 %), Středočeském (o 1,6 %) a Pardubickém (o 0,7 %). Na celorepublikové úrovni představovala tato dávka 1,3 % z celkových výdajů na dávky nemocenského pojištění, její zastoupení napříč kraji se pohybovalo v rozmezí od 0,7 % v Karlovarském kraji po 1,5 % v Praze. Podíl v Moravskoslezském kraji činil shodně jako v Libereckém kraji 1,1 % a představoval třetí nejnižší podíl.

Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství se na celkovém objemu výdajů na dávky nemocenského pojištění v našem kraji podílel 0,02 %. Obdobně tomu bylo i v ostatních krajích Česka. Vedle Moravskoslezského kraje tato dávka meziročně poklesla v dalších 9 krajích, nejvíce v kraji Plzeňském (o 72,3 %). Čtyři kraje vykázaly zvýšení jejího objemu – Pardubický (o 110,1 %), Praha (o 54,2 %), Ústecký (o 11,4 %) a Středočeský (o 0,2 %).

Jediná dávka, jejíž objem se v Moravskoslezském kraji meziročně navýšil, bylo dlouhodobé ošetřovné (o 2,9 % na 24,9 milionu , tj. 0,4 % z celkových výdajů na dávky). Největší podíl objemu dávek na dlouhodobé ošetřovné na celkových dávkách vykázaly Kraj Vysočina a Zlínský kraj (shodně 0,8 %), naopak nejméně hlavní město Praha (0,3 %). Meziročně vyšší objem na dávky dlouhodobého ošetřovného vykázalo dalších 11 krajů – největší přírůstky byly evidovány v Karlovarském (o 28,3 %) a Libereckém kraji (o 23,5 %). Nárůst v Moravskoslezském kraji byl druhý nejnižší. V případě hlavního města Prahy a Středočeského kraje se objem dávek na dlouhodobé ošetřovné proti roku 2022 snížil, a to o 4,7 %, resp. 6,4 %.

Pozn.: Nemocenské pojištění slouží k pokrytí ztráty příjmů v krátkodobých sociálních událostech (například dočasná pracovní neschopnost z důvodu nemoci nebo úrazu či karantény, ošetřování člena rodiny, těhotenství a mateřství, péče o dítě). Dávkový systém nemocenského pojištění tvoří šest druhů dávek, tj. nemocenské, ošetřovné (do roku 2008 podpora při ošetřování člena rodiny), peněžitá pomoc v mateřství, vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství a od roku 2018 také dávky otcovská poporodní péče (otcovská) a dlouhodobé ošetřovné.

Přílohy

 
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentářZobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688