Raiffeisenbank a.s. (Raiffeisenbank a.s.)
Makroekonomika  |  07.05.2024 10:18:45

Další výrazný přebytek obchodní bilance

Obchodní bilance byla v březnu ve výrazném přebytku 39,3 mld. a výrazně tak překonala naší i tržní prognózu. Tento výsledek byl dokonce větší než již tak silný únorový výsledek, který byl nyní ještě revidován směrem výše na 36,5 mld. . Pozitivní saldo bylo dáno opět významným poklesem dovozu, především výrobků zpracovatelského průmyslu.

Nejvíce přispěl ke kladnému výsledku bilance zahraničního obchodu obchod s elektrickými zařízeními, který se v meziročním vyjádření zlepšil o 9 mld. . Zvýšilo se saldo obchodu se stroji a zařízeními (2,8 mld. ) a s motorovými vozidly (2,3 mld. ). Snížil se deficit obchodu se základními kovy o 2,3 mld. a obchod s ostatními dopravními prostředky skončil s přebytkem ve výši 1,4 mld. , zatímco v minulém roce byl v takřka zrcadlovém deficitu. Naopak nepříznivý vliv měl nižší přebytek obchodu s elektřinou o 1,2 mld. a vyšší deficit obchodu s rafinovanými ropnými produkty o 1,7 mld. , kde se projevuje růst cen ropy na světových trzích a také slabší koruna vůči dolaru. Navíc se nedá očekávat brzké uklidnění situace vzhledem k přetrvávajícímu napětí na Blízkém východě. Zároveň ceny ropy představují proinflační riziko, když firmy po dlouhé době evidovaly nárůst cen vstupů, které, ač mírně, promítly do cen výstupů. Navíc v současné chvíli hodnotí firmy dodavatelské řetězce jako stabilní, ale pokud by došlo k jejich narušení, tlak na růst cen by opět zesílil.

V meziročním srovnání vývoz klesl o 3,3 % na 408,7 mld. a dovoz byl nižší dokonce o 9,0 % a dosáhl výše 369,4 mld. . Meziměsíčně po sezónním očištění vývoz poklesl o 1,1 % a dovoz o 2,2 %. Přebytek zahraniční bilance se státy EU se meziročně snížil o necelé 2 mld. a deficit obchodu se státy mimo EU se snížil o 23,6 mld. .

 

Bilance zahraničního obchodu v prvním čtvrtletí tohoto roku překonává jeden odhad za druhým, když dosáhla výše 82,2 mld. , což je téměř dvojnásobek oproti minulému roku. Výše obchodní bilance je ovšem dána především poklesem dovozu a nikoli nárůstem vývozu. Právě exportéři uvádějí, že zahraniční poptávka, zejména z pro ně důležitých trhů je stále slabá, což potvrzuje i prvotní odhad růstu české ekonomiky na začátku tohoto roku. Nicméně v průběhu roku by zahraniční poptávka měla postupně nabírat na síle, což naznačil i mírný růst eurozóny a Německa v prvním čtvrtletí letošního roku.

Autor: Martin Kron, analytik
Editor: Vít Mikušek, analytik







Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688