Jablonec nad Nisou - Příběh vyprávěný prostorem (Kantorova vila)
Kantorova vila v Palackého ulici je významným samostatným dílem architekta Heinricha Kulky, žáka a dlouhodobého spolupracovníka Adolfa Loose. Tento objekt není jen čistým příkladem vlivného architektonického uvažování, ale také ilustrací pohnutých dějin města.
Dům byl postaven v letech 1933–1934 pro rodinu lékaře Alfreda Kantora, která musela domov po válce opustit. V šedesátých letech byla vila přestavěna na bytový dům. Do rafinovaného raumplanu, tedy velmi specifického výškového prostorového uspořádání, bylo vloženo dvojramenné schodiště a v jednotlivých patrech vznikly samostatné byty, čímž původní dispoziční koncept ztratil smysl. V roce 2017 jablonečtí zastupitelé schválili odkup architektonicky významné budovy a od té doby se plánuje její rekonstrukce a nová náplň.
„Nejefektivnější možností, jak nalézt koncept budoucí tváře vily, se ukázalo vyhlášení soutěže o návrh, který nalezne nejen citlivý jazyk rekonstrukce původního prostorového uspořádání, ale také libreto a způsob vyprávění příběhu architekta, původních majitelů, vily i celého města, jejichž osudy se nápadně podobají. Vila by se neměla stát statickým muzeem, ale vypravěčem příběhu, který může návštěvník prožít. Požadovalo se tedy i pestré složení soutěžních týmů, kde kromě architekta bude na projektu pracovat i kurátor, scénograf nebo dramaturg expozice a autor krajinářského řešení zahrady,“ konstatuje náměstek pro rozvoj a digitalizaci Jakub Chuchlík.
Do soutěže, vyhlášené loni v říjnu, se přihlásilo 28 účastníků, z nichž odborná porota na základě předložených portfolií vybrala pět do užšího kola. Jako vítězný byl vybraný návrh týmu Objektor architekti. Na druhém místě se umístil ateliér Malý Chmel, na třetím pak Lenka Míková architekti + OKOLO. V pětici vybraných účastníků figurovaly ještě týmy akademického architekta Davida Vávry a 0.5 studia.
„Na vítězném návrhu porota ocenila zejména přesvědčivý ucelený názor na nový život vily. Vytříbeným způsobem hledá rovnováhu mezi obnovou prostorového uspořádání domu a vdechnutím nového života. S respektem a citlivostí navrací raumplan i vyznění původních interiérů obytné části jako podstaty architektonicko-historické hodnoty objektu. S vědomím jeho nového využití zároveň vytváří prostorové podmínky pro fungování živoucí instituce. Navržené zásahy jsou velkorysé i pokorné. Umožňují pestrou škálu společenského využití, a přitom nekonkurují zážitku z původních prostor,“ píše se v hodnocení odborné poroty.
Se studiem Objektor architekti už město podepsalo smlouvu na zpracování projektové dokumentace, realizace by měla začít ve druhé půli roku 2025 a počítá se s využitím dotačních prostředků v rámci ITI liberecko-jablonecké aglomerace.
„Po rekonstrukci bude objekt sloužit veřejnosti jako muzeum moderní architektury Jablonce n. N. a jeho novodobé historie, odvypráví se zde příběhy rodiny původních obyvatel i vily samotné,“ říká Pavlína Müllerová z kanceláře architektury města a dodává, že součástí rekonstrukce je i návrh zahrady, která bude společně s upraveným přízemím sloužit pro kulturní a společenské akce.
Podrobně si soutěžní návrhy můžete prohlédnout na stránkách České komory architektů. (pm)
Poslední zprávy z rubriky Z regionů:
Přečtěte si také:
Prezentace
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
26.09.2024 Technologický gigant Intel na kolenou! Co…
24.09.2024 XTB představuje Zlatana Ibrahimoviće jako…
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, AKCENTA
Utlumená aktivita v tuzemském výrobním sektoru pokračuje – PMI (září 2024)
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ocelářská krize v Číně: Ceny železné rudy čelí prudkému oslabení
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři