mzv.cz (MZv ČR)
Ze světa  |  26.03.2024 00:47:00

Export chemikálií do Malajsie má budoucnost

Export chemikálií do Malajsie má budoucnost

11.04.2024 / 05:19

Když se řekne Malajsie, většinu z nás pravděpodobně nenapadne významné odbytiště chemikálií. Přesto se jedná o velmi zajímavou a do budoucna perspektivní oblast uplatnění široké palety výrobků organické i anorganické chemie, sloučenin, prvků i finálních výrobků. Zatímco export takovýchto položek je již roky pevně zakotven do naší obchodní bilance, ekonomické předpoklady pro rozvoj chemického průmyslu v Malajsii stejně tak jako její poměrně vysoká závislost na dovozech představuje oblast na kterou se zaměřit. A pravděpodobně tomu nebude jinak ani do budoucna, jelikož dovoz chemikálií do Malajsie v posledních letech roste. V roce 2015 Malajsie dovezla chemikálie v hodnotě 18,4 miliardy USD, zatímco v roce 2020 to bylo již 29,4 miliardy USD. Jedná se tak o zajímavou příležitost v tradičním odvětví českého průmyslu.

České výrobky úspěšné v Malajsii

Ještě v roce 2020 a 2021 představovaly prvky chemické zušlechtěné pro elektroniku, používané především pro zpracování kovů, jednu z největších položek našeho exportu (8 – 15 % z celkového exportu ČR do Malajsie). Jednalo se zejména o prvky, které jsou nutné při procesech výroby elektronických obvodů, tranzistorů a další elektroniky. To představuje v Malajsii významné odvětví, pro které není schopna si zajistit suroviny z vlastních zdrojů. Mluvíme tak především o křemíku, zásadní surovině při průmyslové výrobě čipů, ale také třeba síře.

Další významnými exportními položkami jsou hnojiva, která do Malajsie dovážíme jak na bázi dusíku, tak na bázi draslíku (zejména soli na bázi dusičnanu vápenného a amonného). Další úspěšné položky představují industriální a syntetická pojidla, a to jak ve formě lepidel, anebo jako polotovary do dalších výrobků.

křemík - integrovaný obvod

křemík - integrovaný obvod

Výhled

Velice zajímavé informace pak přináší výhled harvardského atlasu ekonomické komplexity, který rovněž řadí výrobky chemického průmyslu mezi nejperspektivnější položky do budoucna. Příležitosti pro uplatnění na malajsijském trhu tak představují produkty organické i anorganické chemie, plastikové a kaučukové materiály, sloučeniny drahých kovů, chemikálie pro úpravu drahých kovů či produkty na bázi epoxidu. Tento výhled tedy do značné míry koreluje i s exportem z České republiky, kde tyto výrobky představují již existující, a zaběhlé exportní položky.

Mezi další z takovýchto výrobků, kde existuje vysoká poptávka, patří produkty, jako je lepidlo či složky používané ve farmaceutickém průmyslu (např. aktivní farmaceutické látky, pomocné látky i laboratorní chemikálie). Pro doplnění uvádíme, že mezi nejdováženější artikly do Malajsie patří i chemické prvky, jako zlato či měď.

Existuje také odborný výhled růstu sektoru ročně o 5 – 7 %, který vychází z předpokladů růstu malajsijského chemického průmyslu, založeném na výhodné geografické poloze, rozvinuté infrastruktuře, všudepřítomných surovinách jako ropa a plyn, důležitých pro rozvoj tohoto odvětví a v neposlední řadě i díky státní podpoře, která chemický průmysl rozvíjí prostřednictvím různých forem státní incentiv, včetně investičních pobídek.

Uplatnění

Kromě již zmíněného elektronického a elektrotechnického průmyslu, který vévodí poptávce po chemikáliích, je nutné zmínit také dynamicky se rozvíjející stavební průmysl. Chemický průmysl je samozřejmě dalším z výčtu sektorů, kde lze uplatnit chemikálie, a to při další výrobě a zpracování. V neposlední řadě se pak jedná o automobilový průmysl, který je významným konzumentem při svých, na vstupy náročných procesech.

Malajsie, jako druhý největší producent palmového oleje na světě a šestý největší producent kaučuku, poptává významné množství hnojiv, kterou nedokáže uspokojit z vlastních zdrojů.

Největšími dovozci chemikálií pak zůstávají Čína, reexportně zaměřený Singapur, Japonsko, Thajsko a Saúdská Arábie.

Milan Dostál, obchodní rada, Velvyslanectví České republiky v Kuala Lumpur


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688