Ceny tržních služeb v březnu v souladu s běžným vývojem, ceny rostlinné výroby však skokově vzrostly (Seidler)
Ceny výrobců v březnu vyznívají opět smíšeně. Dvouciferný meziroční propad cen u zemědělských výrobců sice pokračuje, ceny však z meziměsíčního pohledu skokově vzrostly u cen rostlinné výroby nad rámec běžného sezonního vývoje. Ceny průmyslových výrobců meziměsíčně poklesly, což však bylo zejména vlivem energií. Příznivěji tento měsíc naopak vyznívají ceny služeb, jejichž meziměsíční růst na rozdíl od předešlého měsíce nevybočuje z tradičního březnového vývoje předcovidových let. Dnešní čísla tak z pohledu měnová politiky přináší menší rizika ohledně vývoje cen služeb, na druhou stranu současné očekávání ohledně dalšího vývoje sazeb ČNB je ovlivňováno především globálními faktory a předpokladem trhu, že hlavní centrální banky budou letos snižovat sazby nakonec pomaleji.
Ceny průmyslových výrobců v březnu poklesly o 0,1 % mom, zatímco konsensus analytiků očekával růst o 0,3 %. Meziroční dynamika pak stagnovala oproti mírnému poklesu v únoru. Většina cenového vývoje v březnu však byla tažena poklesem cen energií o 1,1 %, zatímco bez energií ceny rostly meziměsíčně o 0,5 % a meziroční dynamika by zmírnila pokles z -1,3 na -0,8 % yoy. Proinflačně tak působily ceny chemických látek či elektrických zařízení. Také ceny potravinářské výroby po roce poprvé meziměsíčně vzrostly a jejich meziroční pokles zmírnil z -5,9 na -5 %. Přitom vazba mezi vývojem cen potravin ve spotřebním koši a vývojem cen potravinářské výroby je poměrně úzká a březnový vývoj tak předznamenává zvolnění dosavadního poklesu cen potravin.
Ceny zemědělských výrobců pokračovaly v březnu v dvouciferném meziročním poklesu, ten však oproti únoru zmírnil z -19 na -13 %, a to zejména skokovým růstem cen rostlinné výroby o téměř 6 %. Jedná se o silné meziměsíční číslo, které je citelně nad tradičním březnovým vývojem. Dle poznámky ČSÚ však mohlo být taženo i změnou struktury vah.
Ceny stavebních prací meziměsíčně nepatrně rostly (0,3 %), což je nepatrně nad dlouhodobým průměrem, meziročně však ceny stagnovaly na 1,6 %. Ceny stavebního materiálu rovněž stagnovaly a meziročně byly nižší o necelá 2 %.
Ceny služeb pro podniky rostly o 0,7 % mom, což je hodnota relativně v souladu s běžným březnovým vývojem. To je do jisté míry uklidňující zpráva po únoru, kdy ceny služeb rostly citelně nad běžnou sezónnost a zvyšovaly obavy o persistenci inflace v tomto cenovém okruhu. Meziročně ceny služeb zpomalily z 4,9 na 4,1 %.
Březnová čísla tak přináší určité uklidnění z pohledu budoucího vývoje cen služeb, jelikož po silném únorovém růstu se meziměsíční dynamika cen vrátila k běžné dlouhodobé úrovni předinflačních let. To vesměs platí i pro ceny stavebních prací a ceny v průmyslové výrobě, pokud porovnáme březnový meziměsíční vývoj s březnovým vývojem let 2011-2020. Výrazně nad tímto vývojem byly ceny v zemědělství, z jednoho měsíce však není nutné dělat silné závěry, zároveň tento vývoj může být částečně tažen i technickými faktory změn vah.
V současnosti výhled na budoucí kroky ČNB ovlivňují spíše globální faktory, a to zejména přehodnocování výhledu na letošní snižování sazeb ze strany Fedu. Pomalejší pokles inflace a nadále dobrá kondice tamní ekonomika vedla trh k přehodnocení rychlosti tempa poklesu sazeb, což způsobilo posun úrokových sazeb směrem nahoru a ovlivňuje to i očekávání trhu pro ČNB, tj. zda bude moci snižovat sazby tak rychle v prostředí, kdy hlavní centrální banky budou s uvolňováním měnové politiky letos opatrnější, než se předpokládalo ještě několik měsíců nazpět.
Autor: Jakub Seidler, hlavní ekonom ČBA
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Průměrná mzda - vývoj průměrné mzdy, 2020, Vývoj výše průměrné mzdy v Kč
- HDP 2020, vývoj hdp v ČR, Vývoj HDP meziročně v %
- Elektřina - ceny a grafy elektřiny, vývoj ceny elektřiny 1 MWh - 1 rok - měna EUR
- Stříbro - ceny a grafy stříbra, vývoj ceny stříbra 1oz - 1 rok - měna USD
- Česká spořitelna, a. s. - euro, vývoj kurzu měny
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Ropa Brent - ceny a grafy ropy Brent, vývoj ceny ropy Brent 1 barel - 1 rok - měna USD
- Platina - ceny a grafy platiny, vývoj ceny platiny 1oz - 1 rok - měna USD
- Hliník - ceny a grafy hliníku, vývoj ceny hliníku 1 tuna - 1 rok - měna USD
- Zemní plyn - ceny a grafy zemního plynu, vývoj ceny zemního plynu 1 MMBtu - 1 rok - měna USD
- Benzín - aktuální ceny benzínu, vývoj cen
- Měď - ceny a grafy mědi, vývoj ceny mědi 1 libra - 1 rok - měna USD
Prezentace
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?