Akciovým trhům dominují čipy
Úroveň technologické vyspělosti roste rychlým tempem, což dokazují nové slibné oblasti, jako je konektivita, autonomní řízení, strojové učení, robotika, 6G, internet věcí, cloud, virtuální a rozšířená realita a v neposlední řadě umělá inteligence. Čipy jsou s rozvojem těchto technologií neodmyslitelně spjaty, neboť jsou hnací silou jejich výkonu. Vývojáři a výrobci těchto čipů z tohoto trendu velmi těží, čehož je jasným příkladem Nvidia.
Akcie Nvidie za posledních 5 let posílily o neuvěřitelných 1 744 % a dnes je třetí nejhodnotnější společností na světě s tržní kapitalizací 2,2 bilionu USD. Vynikající výkonnost souvisí především s nástupem umělé inteligence. Ve skutečnosti je však Nvidia pouze zářným příkladem v odvětví, v němž se daří i mnoha dalším společnostem.
Burzovně obchodovaný fond iShares MSCI Global Semiconductors UCITS ETF, který se zaměřuje na globální sektor polovodičů, si od svého založení připsal 287 %, čímž trojnásobně překonal akciový index S&P 500 (94 %).
Čipy jsou pro státy klíčovým odvětvím
Význam polovodičového odvětví jasně dokládají kroky jednotlivých vlád. Odmítají, aby jejich průmysl byl stejně zranitelný vůči narušení, jako tomu bylo v době pandemie Covid-19. Obrovské dotace pro výrobce a vývojáře polovodičů proto v posledních letech vyhlásily Spojené státy, EU, Čína, Japonsko, ale také Jižní Korea.
Podpora tohoto odvětví ze strany USA by mohla dosáhnout přibližně 280 miliard USD. EU plánuje do roku 2030 podpořit domácí sektor příspěvky ve výši 43 miliard USD. Japonsko je připraveno podpořit odvětví částkou 33 miliard USD a Jižní Korea chce dominovat výrobě čipů investováním 470 miliard USD do polovodičového „megaklastru“. Čína se rovněž snaží dohnat technologický deficit vůči Západu.
Nejvýznamnější společnosti v odvětví polovodičů
V tabulce níže jsou seřazeny nejhodnotnější akcie polovodičových společností podle tržní kapitalizace, přičemž jsme se zaměřili také na zemi původu společnosti a pětiletý procentuální výnos akcie. Žebříčku bez překvapení dominuje společnost Nvidia, následovaná tchajwanským výrobcem čipů Taiwan Semiconductor Company, americkou společností Broadcom, jihokorejským Samsungem, nizozemským výrobcem strojů pro výrobu polovodičů ASML a největším konkurentem společnosti Nvidia, společností Advanced Micro Devices (AMD).
V Portu můžete také investovat do čipů
Do polovodičů umožňujeme našim klientům v Portu investovat prostřednictvím vlastních strategií. Jedná se o výše zmíněný iShares MSCI Global Semiconductors UCITS ETF. Jeho výkonnost za posledních 5 let zastínila nejznámější index S&P 500.
I zde bychom však investory nabádali k opatrnosti, protože sázka na jeden sektor nemusí být vhodná. V Portu dáváme přednost dlouhodobému a pravidelnému investování s diverzifikací na celé akciové trhy.
Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?
- Článek není investičním doporučením
- Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
- Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
- Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích
- Nejste si jistí, jaký rizikový profil je pro vás vhodný nebo zda je pro vás vhodné například tematické investování? Vyplňte si náš investiční dotazník a my vám poradíme.