U zisků jde spíše o to, co bude v roce 2025 a po něm. Názory se mohou dost různit
Řada investičních diskusí se stále točí kolem toho, jak se letos budou vyvíjet sazby americké centrální banky. Sazby mají přitom ve srovnání se ziskovostí obchodovaných firem mnohem nižší a méně přímý vliv na hodnotu akcií. Ziskovosti taková pozornost ale přesto věnována není, dnes to trochu napravíme.
Následující graf ukazuje vývoj zisků obchodovaných společností v posledních dvou letech, zeleně je v této části vyznačen konsenzus na začátku každé výsledkové sezóny. Docela blízko byl realitě v druhé polovině roku 2022, jinak jsou ale rozdíly znatelné. A to systematicky směrem dolů – konsenzus měl znatelnou tendenci skutečný vývoj podstřelovat. Druhá část grafu ukazuje opět konsenzus, tentokrát pro letošní a budoucí rok, spolu s ním jsou červenými body vyznačeny predikce Goldman Sachs:
Zdroj: X
V GS čekají letos silnější ekonomický růst, než o čem hovoří pomyslný makroekonomický konsenzus, u očekávaných zisků je ale tomu ale jinak: GS hovoří letos o cca 8 %, zatímco konsenzus o 9 %. A příští rok se nůžky rozevírají znatelně – konsenzus je na 13 %, zatímco GS jde meziročně dolů. Z hlediska hodnoty akcií je přitom vývoj v následujících pár čtvrtletích relativně nedůležitý ve srovnání s tím, kam by se mohl ubírat dlouhodobý trend. Tedy pomyslný ziskový potenciál obchodovaných firem a ne aktuální stav notně ovlivněný cyklem.
Na to můžeme namítnout, že zisky a zejména ty obchodovaných firem rostou výrazně rychleji, než celá ekonomika a to kvůli řadě příčin. Nicméně hodně dlouhodobá historie zisků obchodovaných firem ukazuje na cca 6 – 7 % dlouhodobý růst. Nejde tedy o nějaké mnoho násobky onoho případného potenciálu. Ve srovnání s těmito čísly je pak konsenzus v roce 2025 na dvoj až trojnásobku, GS je mnohem umírněnější.
Ani jedna predikce v roce 2025 nemusí ukazovat, co si konsenzus a GS myslí o udržitelném/trendovém růstu zisků. Ale ona mezera je přece jen zajímavá. A neměla by se projevovat jen tím, na jaké zisky jsou „nasazeny“ valuační násobky, ale i na výši valuačních násobků samotných. Ta je totiž dána poměrem požadované návratnosti a očekávaného dlouhodobého růstu. Dnešní valuační násobky jsou přitom hodně vysoko a jak ukazuje druhý dnešní graf, určitě to není tím, že by bezriziková (reálná) složka požadované návratnosti byla historicky nízko:

Zdroj: X
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Výsledky firem - tržby, zisk
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kalendář jmen 2025 - svátky
- Kalendář 2025
- Prázdniny 2025/2026 nezveřejněny
- Státní svátky Duben 2025
- Kalendář jmen Duben 2025 - svátky
- Kalendář jmen Květen 2025 - svátky
- Kalendář jmen Červen 2025 - svátky
- Podzimní prázdniny 2025
- Státní svátky 2025
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Kalkulačka DPH - výpočet DPH pro rok 2019 i pro roky 1993-2018
- Daň z příjmů v roce 2020, změny kvůli koronaviru i daňové přiznání za rok 2019
Prezentace
03.06.2025 Tohle je nejvýhodnější Samsung v Česku, vyjde…
29.05.2025 Jak vstoupit do insolvence a zbavit se dluhů
26.05.2025 ČSÚ: 41 % velkých firem v EU využívá AI nástroje.