IFO index v březnu zřejmě mírně poklesl (Ranní zpráva z finančního trhu)
Jediným indikátorem, který dnes bude zveřejněn, je německý IFO index. Na něm se zřejmě negativně podepíší tamní stávky a růst mzdových nákladů. Čekáme tedy jeho mírné zhoršení. Zbytek kalendáře pak zeje prázdnotou.
Kromě německého IFO indexu je kalendář prázdný
Německý IFO index se podle našeho očekávání v březnu mírně snížil, přestože v minulých měsících jsme již u tohoto indikátoru zaznamenali známky stabilizace. Základní trend se sice zlepšuje, což je dáno exportními vyhlídkami a zrychlujícím se tempem růstu reálných příjmů. Na druhou stranu byl ale březen zatížen stávkami, malou důvěrou v koaliční vládu, že přijme potřebná opatření, i rostoucími mzdovými náklady. Zároveň se však domníváme, že data z reálné ekonomiky budou nakonec silnější, než by předstihové indikátory naznačovaly. V opatrném optimismu nás utvrzuje dobrá kondice domácností i firem, což by mělo znamenat i postupný růst předstihových indikátorů.
I včerejšek patřil centrálním bankám. K jednacímu stolu tentokrát zasedla britská a švýcarská. Zatímco britská centrální banka avizovala blížící se snižování úroků, ale nechala je na tomto zasedání ještě beze změny, ta švýcarská překvapivě snížila klíčovou úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 1,5 % Švýcarský frank tato zpráva vůči euru poslala na osmiměsíční minimum. Své včerejší zisky si naopak euro neudrželo vůči americkému dolaru. Zatímco po holubičím zasedání Fedu se společná měna podívala až na 1,094 USD/EUR, během čtvrteční seance se vrátila zpět na 1,086 USD/EUR. Z výšin jí srazila data z evropského zpracovatelského sektoru, když PMI indexy jak v eurozóně, tak Německu výrazně zaostaly za očekáváními. Naopak americká data v odpoledních hodinách překvapila pozitivně. Lépe skončil průmyslový PMI index, data z trhu práce i prodeje stávajících nemovitostí.
V průběhu čtvrtečního obchodování ztrácela nejen evropská měna ale i region. Česká koruna nebyla výjimkou, když v průběhu dne umazala prakticky všechny své zisky, které získala po středečním zasedání ČNB. V odpoledních hodinách se tak obchodovala za 25,30 CZK/EUR. Maďarský forint ztratil 0,3 % a posunul se na 394,8 HUF/EUR. Jedinou měnou, která si připsala drobný zisk na úrovni 0,1 % byl polský zlotý (na 4,31 PLN/EUR).
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
16.09.2024 Cena ropy je nejnižší za poslední 3 roky.
11.09.2024 Investiční pohled na Apple: Budou nové iPhony…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Snaha o navrácení lesku Barbie v době klesajícího prodeje. Barbie telefon jako tahák sezóny?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Mgr. Timur Barotov, BHS
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz