dzs.cz (DZS)
Studium  |  21.03.2024 16:13:00

Evropská komise přijala druhý Strategický plán Horizontu Evropa pro roky 2025-2027

Evropská komise přijala druhý Strategický plán Horizontu Evropa pro roky 2025-2027 Michaela_Hnizdilova Čt, 03/21/2024 - 16:13

Strategický plán Horizontu Evropa má fungovat jako spojovací článek mezi hlavními politickými prioritami Evropské unie a výzkumnými a inovačními aktivitami programu Horizont Evropa, jež jsou stanoveny v jeho pracovních programech. Byl vypracován ve spolupráci s členskými státy a přidruženými zeměmi k programu Horizont Evropa a dalšími zainteresovanými stranami ze sektoru VaVaI.

Dokument definuje tři hlavní strategické směry pro financování výzkumu a inovací v EU pro roky 2025-2027: zelená transformace, digitální transformace a odolnější, konkurenceschopnější, inkluzivnější a demokratičtější Evropa. Tyto směry se soustředí na řešení klíčových globálních výzev, jako je zachování biologické rozmanitosti, digitální transformace, změna klimatu nebo stárnutí populace.

V souladu se zelenou transformací posiluje Strategický plán ambice programu v oblasti biodiverzity a zavazuje se, že 10 % z celkového rozpočtu programu pro poslední tři roky bude vyčleněno na témata spojené s touto problematikou. Tento závazek tak rozšiřuje již existující cíl týkající se výdajů na klima, které reprezentují 35 % celkového rozpočtu po celou dobu trvání programu Horizont Evropa. V rámci digitální transformace pro období 2021-2027 bude vyčleněno 13 miliard eur na podporu klíčových digitálních technologií.

Dokument dále identifikuje 9 nových evropských partnerství, kterými jsou:

  • Brain Health,
  • Forests and Forestry for a Sustainable Future,
  • Innovative Materials for EU,
  • Raw Materials for the Green and Digital Transition,
  • Resilient Cultural Heritage, Social Transformations and Resilience,
  • Solar Photovoltaics, Textiles of the Future,
  • Virtual Worlds.

Strategický plán rovněž nabízí přehled o dosaženém pokroku v rámci Misí EU a představuje nový nástroj, tzv. New European Bauhaus Facility. Dále poskytuje instrukce ke specifickým průřezovým tématům jako jsou klíčové technologie (například umělá inteligence), rovnováha mezi výzkumem a inovacemi, integrace společenských a humanitních věd a šíření a využití výsledků výzkumu. Oddíl věnovaný synergiím nabízí průvodce, jak podporovat synergie s jinými zdroji financování na úrovni Evropské unie či na národní úrovni.

V neposlední řadě dokument nastiňuje přístup k mezinárodní spolupráci a bezpečnosti výzkumu. Evropská unie se zavazuje zachovat otevřenost v mezinárodní spolupráci a zároveň chránit strategické zájmy Unie. Strategický plán zároveň zdůrazňuje stávající opatření v rámci programu Horizont Evropa, které mají za cíl chránit zájmy, autonomii a bezpečnost EU a budou zavedeny v případě souvisejících rizik s bezpečností výzkumu a úniku technologií.

Více informací najdete ve Strategickém plánu nebo ve fact sheetu Evropské komise.

CZELO CZELO_2024_Horizon Europe_Strategic Plan Off Dokument definuje tři hlavní strategické směry pro financování výzkumu a inovací v EU pro roky 2025-2027.
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688