Stagnace průmyslové výroby u nás a v USA v lednu, respektive únoru (Ranní zpráva z finančního trhu)
Tuzemská data z průmyslu pravděpodobně ukážou na meziměsíční stagnaci výroby v lednu. Podle našeho odhadu by to mělo být výsledkem vzájemně se kompenzující vyšší výroby aut a korekce silných prosincových nárůstů v ostatních zpracovatelských odvětvích. Ve světle negativního vývoje v německém průmyslu a jeho vzájemné propojenosti s českým průmyslovým sektorem je výhled pro vývoj domácí průmyslové výroby vcelku nepříznivý. Průmyslová výroba v USA za únor by podle nás měla rovněž prakticky stagnovat (-0,1 % m/m), když by efekt dobíhání výroby v automobilovém průmyslu měl již vyprchávat.
Výroba v tuzemském průmyslu na začátku roku stagnovala.
Podle našeho odhadu tuzemská průmyslová výroba v lednu meziměsíčně stagnovala po nárůstu o 2,8 % m/m v loňském prosinci. K prosincovému nárůstu významně přispěla vyšší výroba aut a výrazné meziměsíční nárůsty produkce v ostatních odvětvích. V lednu podle nás dojde ke kompenzaci dalšího navýšení výroby aut, jak indikují data AutoSAPu, a korekce silných nárůstů z předchozího měsíce v ostatních odvětvích. Meziročně podle nás bude průmyslová výroba vyšší o 2,9 % (WDA, NSA), což je zároveň nejvyšší odhad na trhu dle průzkumu agenturou Bloomberg. Efekt finalizace dříve nedokončených zakázek, zejména v automobilovém průmyslu, bude v letošním roce postupně poskytovat čím dál méně podpory pro průmyslovou výrobu. A vzhledem k nadále skleslé náladě průmyslníků a slabší zahraniční poptávce bude průmyslová výroba v letošním roce pravděpodobně slabá, zejména v první polovině roku. Pozitivní zprávou však je již čtyři měsíce pokračující série meziměsíčního růstu (nominální) hodnoty nových průmyslových zakázek.
Průmyslová výroba podle nás i v USA prakticky stagnovala, jak by měla ukázat únorová data. Pozitivní efekt dobíhání výroby v automobilovém průmyslu po stávkách pomalu odeznívá. Vlivem toho podle nás produkce ve zpracovatelskému průmyslu stagnovala. Energetický průmysl by pak podle našeho odhadu měl korigovat nárůst o 5 % v lednu. Ve výsledku tak očekáváme nepatrný pokles celkové průmyslové výroby o 0,1 %. m/m.
Inflační tlaky v USA odeznívají pomaleji, než se očekávalo.
Včerejší smršť vyjádření představitelů ECB víceméně potvrdila, že první snížení sazeb by mohlo přijít již během léta, přičemž často byl skloňován červen. Centrální bankéři ovšem nadále podmínili rozhodnutí o začátku uvolňování měnové politiky příchozími daty, která potvrdí pokračující a udržitelný pokles inflace ke dvouprocentnímu cíli.
Stejně jako v tomto týdnu zveřejněné statistiky spotřebitelských cen v USA tak i ceny průmyslových výrobců překvapily silnějším než očekáváným nárůstem v únoru. PPI vzrostly o 0,6 % m/m a výrazně tak překonaly tržní konsensus ve výši 0,3 %, nicméně bez cen energií a potravin bylo překvapení mírnější (0,3 % m/m vs oček. 0,2 %). To ovšem vyvažovalo mírné zklamání z tamních maloobchodních tržeb, které meziměsíčně (bez prodejů aut) v únoru vzrostly o 0,3 %, což bylo o 0,2 pb níže než tržní konsensus, přičemž lednová data byla ještě revidována směrem dolů. Cenové statistiky nadále ukazují na silnou perzistenci inflačních tlaků, která členům FOMC zřejmě nedodá dostatečné přesvědčení ohledně začátku snižování sazeb v nejbližších měsících. Nově očekáváme, že k prvnímu snížení sazeb Fedu dojde až v červnu. Tržní kontrakty rovněž implikují šanci na první snížení v červnu, byť se v posledních týdnech významně snížila. Více vhledu nabídne zasedání Fedu, které je na programu příští týden. Na něm bude zároveň zveřejněn tzv. dot-plot, který by měl potvrdit očekávání ohledně trojího snížení sazeb v letošním roce, byť ve hře je i šance, že ukáže na pouhé dvojí snížení sazeb.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Kovy - průmyslové kovy, vývoj ceny kovů, suroviny
- Valorizace důchodu 2024 - kalkulačka online: průměrný starobní důchod se od ledna 2024 zvýší o 400 korun
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Pravidelné zprávy, informace na e-mail
- Koruna - kurzy koruny, grafy, nejnovější zprávy o koruně. Česká, dánská, islandská, norská, švédská koruna.
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- Stříbro - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční stříbro
- Zlato - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční zlato
- Investice, aktuální zprávy a online data
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Akcie - Akcie online. Pražská burza, Německo, USA. Investice do akcií
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?