Vdovský důchod a vdovecký důchod: jak jej ovlivní důchodová reforma?
Úprava vdovských a vdoveckých důchodů spočívá v prodloužení lhůty pro obnovu vyplácení tohoto důchodu z 2 let na 5 let.
Standardně se totiž vdovský či vdovecký důchod vyplácí jen po dobu jednoho roku od úmrtí manžela/manželky, poté nárok zanikne. Déle je vdovský či vdovecký důchod vyplácen jen ve specifických případech, pokud vdova/vdovec:
- pečuje o nezaopatřené dítě,
- pečuje o dítě závislé na pomoci jiné osoby ve stupni II-IV,
- pečuje o svého rodiče nebo o rodiče zemřelého manžela/manželky, který je závislý na pomoci jiné osoby ve stupni II-IV,
- je sama/sám v invalidním důchodu třetího stupně,
- dosáhl/a zákonem stanoveného věku, tj. alespoň věku o 4 roky nižšího, než je důchodový věk muže stejného data narození.
Po uplynutí roční výplaty se nárok na vyplácení vdovského či vdoveckého důchodu může obnovit v případě, že některý z výše vypsaných specifických případů nastane do 2 let od zániku nároku. Nově by se tato lhůta měla prodloužit na 5 let, s účinností od roku 2025.
Úprava se dotkne lidí, kteří pobírají vdovský důchod už během aktivní pracovní kariéry. Lidí v seniorském věku, kteří berou vdovský či vdovecký důchod souběžně se starobním důchodem, se změna nijak nedotkne.
Situační příklad:
Paní Jana ovdoví ve věku 50 let. Požádá o vdovský důchod, který je jí přiznán, a pobírá ho po dobu jednoho roku. Poté nárok na výplatu vdovského důchodu zanikne, protože paní Jana dále nesplňuje žádnou z podmínek pro nárok na vdovský důchod. Za 3 roky po tom, co jí byla výplata vdovského důchodu ukončena, začne paní Jana pečovat o svého otce, který byl uznán závislým na pomoci druhé osoby ve II. stupni závislosti.
Podle současné legislativy paní Janě nárok na obnovení výplaty vdovského důchodu nevznikne (protože podmínka pro obnovení výplaty nastala až po v současnosti platné lhůtě 2 let), ale podle navrhované úpravy a prodloužení „ochranné lhůty“ na 5 let, bude paní Janě na základě žádosti výplata vdovského důchodu obnovena po dobu, kdy pečuje o svého rodiče.
V rámci důchodové reformy je v plánu několik dalších úprav, které budou mít na vdovské a vdovecké důchody také nepřímý dopad – úprava valorizací všech důchodů, plánovaná změna výpočtu nových důchodů, změny v důchodovém věku, zrušení výchovného atd. Všechny tyto plánované kroky shrnujeme na stránce Reforma důchodů.
Více podrobností o podmínkách vdovských a vdoveckých důchodů najdete ZDE.
Nejdůležitější, co je potřeba o vdovských důchodech vědět:
- Nárok na vdovský či vdovecký důchod vznikne, jestliže zesnulý manžel či zesnulá manželka:
- pobíral/a starobní nebo invalidní důchod,
- ke dni úmrtí splňoval/a podmínku minimální doby pojištění pro nárok na starobní nebo invalidní důchod,
- zemřel/a následkem pracovního úrazu (pak se ani doba pojištění nezjišťuje).
- Pro nárok na vdovský či vdovecký důchod je podmínkou trvání manželství ke dni úmrtí jednoho z manželů; společné bydliště manželů podmínkou není. Po družce či druhovi nárok na vdovský/vdovecký důchod nevzniká. V současnosti nárok nevzniká ani v registrovaném partnerství, i když novela zákona o registrovaném partnerství, která je v současnosti projednávána, nejspíš tento bod upraví.
- V případě, že vdova/vdovec uzavře nové manželství, nárok na vdovský/vdovecký důchod zaniká dnem uzavření tohoto manželství. V případě, že osoba po uzavření nového sňatku znovu ovdoví, může jí vzniknout nárok na vdovský důchod po druhém manželovi či manželce.
- Výše vdovského či vdoveckého důchodu je tvořena ze základní výměry 4.400 Kč a z 50 % procentní výměry důchodu zesnulého manžela/manželky. Tak je to v případě, kdy pozůstalá osoba sama nepobírá starobní či invalidní důchod. Pro výpočet můžete použít naši Kalkulačku vdovského důchodu 2024.
Zdroj kalkulačky: Kurzy.cz, Licence CC-BY (uveďte autora)
- Pokud pozůstalá/ý již nějaký druh důchodu pobírá (starobní, invalidní) a získá nárok i na vdovský/vdovecký důchod, výsledná výše důchodu se řídí podle pravidel tzv. souběhu důchodů. Nejedná se o prostý součet více důchodů a princip výpočtu vysvětlujeme TADY.
- Žádost o důchod podává sám občan, nárok nevzniká automaticky. Požádat je třeba i o obnovu výplaty vdovského či vdoveckého důchodu. Vdovský či vdovecký důchod se vyřizuje na České správě sociálního zabezpečení, tedy na místní OSSZ. Prostřednictvím objednávkového systému ČSSZ je možné se na sepsání žádosti objednat nebo existuje i možnost podání žádosti v elektronické podobě prostřednictvím ePortálu ČSSZ.
- Pobírání vdovského nebo vdoveckého důchodu nijak neomezuje druh výdělečné činnosti vdovy nebo vdovce.
- Příjemce důchodu má povinnost nahlásit České správě sociálního zabezpečení do 8 dnů skutečnosti, které mají vliv na důchod a jeho výplatu, tj. např. uzavření nového manželství.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Důchody a penzijní:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.10.2024 RoboMarkets upravuje svůj evropský obchodní…
11.10.2024 Buďte v zisku. Využívejte řízení…
02.10.2024 Inflace nezmizí. I 2,2 % vás v čase může…
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ztracené dekády. Jak ustát nevyhnutelné výkyvy a vyjít z nich silnější
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Index STOXX 600 dosáhl rekordní úrovně: Pomohly mu čínské stimuly a zisky v luxusním sektoru*
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Okénko finanční rady
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Richard Bechník, Swiss Life Select
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Iva Grácová, Bezvafinance
Finanční gramotnost v digitální éře: Na co si dát pozor při používání online bankovnictví?
Lukáš Raška, Portu
Nejdéle se vydělává na nový byt v Praze. Potřeba je 14,4 ročních platů