Ze setkání se zástupci České bankovní asociace
Autor: Jan Schejbal
Obrázek x z y
Autor: Michaela Zacharová
Na Ministerstvu obrany dnes ministryně obrany Jana Černochová s prezidentem České bankovní asociace Janem Juchelkou jednali o otázkách bankovního financování obranného průmyslu. Setkání se zúčastnili i zástupci zbrojního průmyslu – předseda sekce obranného průmyslu Hospodářské komory ČR Lubomír Kovařík a Jaroslav Pecháček z Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu. Schůzka navázala na setkání se zástupci firem obranného průmyslu, které se uskutečnilo před dvěma týdny na Ministerstvu obrany u příležitosti druhého výročí napadení Ukrajiny Ruskem.
Účastníci jednání si vyměnili svůj pohled na situaci financování rozvoje obranného průmyslu bankovním sektorem. Domluvili se na společné práci expertů a na dalším jednání, které se uskuteční v dubnu. Shodli se na urgenci a důležitosti financování obranného průmyslu jako jedné z hospodářských priorit vlády. „Chtěla bych ocenit přístup České bankovní asociace a to, že jsou připraveni a ochotni jednat,“ řekla ministryně.
Ministryně obrany Černochová již dříve upozornila, že se český obranný průmysl musí potýkat ze strany finančních institucí s překážkami v oblasti financování. Situace se nezlepšila navzdory probíhající válce na Ukrajině. „Ministerstvo obrany disponuje informacemi o přetrvávajících komplikacích domácího obranného průmyslu v přístupu k bankovním službám, například k půjčkám, garancím, pojištění,“ řekla Černochová. Kritika zaznívá i přímo ze strany zbrojních firem. Aby byl nejen český, ale i evropský průmysl globálně konkurenceschopný, musí disponovat dostatkem finančních zdrojů a předvídatelným prostředím, ve kterém mu nebudou kladeny do cesty umělé překážky. Podle Juchelky české banky českému obrannému průmyslu v jejich výrobě a v expanzi na mezinárodní trhy pomáhají.
„Podle odhadů České bankovní asociace mají české banky vůči obrannému průmyslu expozici v řádu desítek miliard korun,“ uvedl Jan Juchelka, prezident ČBA.
Ministerstvo obrany se otázce financování věnuje již od roku 2022. Téma Česká republika otevřela i v rámci českého předsednictví v Evropské unii a mluví o něm i čeští ministři při jednáních s evropskými kolegy. V listopadu 2023 ministři obrany EU schválili společné prohlášení adresované finančnímu sektoru.
Ministerstvo obrany ve spolupráci s Ministerstvem financí také aktivně vystupuje v záležitosti změny politiky Evropské investiční banky (EIB) tak, aby mohla investovat i do oblasti vojenské produkce, nikoliv pouze do oblasti technologií dvojího užití. Poskytlo by to jasný signál, že investice do obranného průmyslu nejsou něčím, co by mělo být stigmatizováno, ale naopak jsou nezbytné k zajištění bezpečné, suverénní a prosperující Evropy.
Autor: Jan Schejbal
Obrázek x z y
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun
Iva Grácová, Bezvafinance
Inflace a její dopad na osobní finance: Jak se připravit na rok 2025?
Richard Bechník, Swiss Life Select