Akcie se utrhly od rozvah centrálních bank. Co se stalo?
Po dlouhou řadu let se americké trhy relativně pevně držely toho, kam šly rozvahy globálních centrálních bank. A pak najednou bylo všechno jinak. Co se stalo? Nic revolučního.
Po roce 2008 řada centrálních bank držela sazby nízko, některé z nich se vedle této „kvalitativní“ cesty vydaly i směrem ke kvantitativnímu uvolňování. Tedy k nákupu aktiv, zejména dluhopisů. V první fázi šlo hlavně o uklidnění trhů. V druhé bylo cílem snížit i dlouhodobější výnosy, které jsou více propojeny s ekonomickou aktivitou, a tím jí stimulovat.
Zdroj: X
V grafu je také vyznačen vývoj na Nasdaqu, který si po roce 2021 také prošel slušnou korekcí. A stále se tak v principu držel toho, kam mířily rozvahy tří největších centrálních bank. Pak ale přišel zlom – rozvahy míří dál dolů, ale akcie a zejména ty technologické otočily prudce nahoru. Co se stalo? Z pohledu likvidity by snad šlo tvrdit, že nezáleží na jejím aktuálním toku, ale celkové zásobě – rozvahy centrálních bank jsou i přes onen pokles stále relativně vysoko. Nicméně i pak bychom měli problém s vysvětlením celého chování trhů za poslední více než dva roky.
Došlo tedy v chování akcií k posunu k nějakému novému mustru? Podle mne ne, akcie se chovají stále stejně. Ve zkratce stále reagují na to, jak vypadá poměr požadované návratnosti k očekávanému růstu zisků a dividend. Rozdíl je jen v tom, že po řadu let po roce 2008 tento poměr posílal do vlídných (tj., nízkých) hodnot zejména čitatel. Tedy požadovaná návratnost – bezrizikové sazby a prémie.
Pak to chvíli vypadalo, že s růstem sazeb se poměr začne zvyšovat a akcie se přenastavovaly na nové, méně vlídné prostředí. Poté ale přišly vize ohledně potenciálu nových technologií. Poměr začal opět klesat i přesto, že sazby jsou výrazně výš - dolů jej tentokrát táhne hlavně jmenovatel. Tedy očekávaný růst zisků a dividend. A to zřejmě nejen cyklický, ale hlavně strukturální. Pro zajímavost: Po řadu let po roce 2008 se pětiletá očekávání růstu zisků u indexu SPX pohybovala kolem 12 % ročně. Na konci minulého roku to bylo kolem 15 % s růstovým trendem.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kurzovní lístek Air bank, Kurzovní lístky bank
- Kurzovní lístek Komerční banka, Kurzovní lístky bank
- Kurzovní lístek UniCredit Bank, Kurzovní lístky bank
- Kurzovní lístek Evropská centrální banka, Kurzovní lístky bank
- Erste Bank ve Vídni - aktuální graf akcie Erste Bank ve Vídni v bodech
- Kódy bank - Banky v ČR
- Kurzovní lístek Fio banka, Kurzovní lístky bank
- KOMERČNÍ BANKA - Akcie KOMERČNÍ BANKA aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Akcie ERSTE GROUP BANK AG - ERSTE BANK, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- MONETA MONEY BANK - Akcie MONETA MONEY BANK aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- ERSTE GROUP BANK A - Akcie ERSTE GROUP BANK A aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Akcie ERSTE GROUP BANK AG - ERSTE BANK, aktuální vývoj cen, akcie-cz online
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?