Export (export.cz)
Export  |  05.03.2024 10:11:00

Hyundai je v Bulharsku jediný kandidát na generálního dodavatele nových bloků

Projekt dostavby jaderné elektrárny Kozloduj pokročil do další fáze. Bulharsko chce jednat o projektování, výrobě zařízení, výstavbě a uvedení do provozu dvou nových bloků na bázi technologie od společnosti Westinghouse výhradně s jihokorejskou firmou Hyundai Engineering & Construction. Do projektu by se měly zapojit bulharské firmy a s ohledem na zkušenosti a širokou nabídku by mohli potenciálně uspět i čeští dodavatelé.

Ilustrační foto Shutterstock

Hyundai je jedinou společností, která vyhověla podmínkám tendru, z něhož byly vyloučeny ruské společnosti, jakož i společnosti s ruským kapitálem. Dokumenty pro účast ve výběrovém řízení podaly americké společnosti Bechtel a Fluor, korejský Hyundai Engineering & Construction, z Číny CNNC a další, blíže nespecifikovaná společnost. Potenciální generální dodavatel musí vytvořit konsorcium s americkou firmou Westinghouse jako dodavatelem technologie AP-1000. Požadavky kladené na potenciálního vítěze představovaly důkladnou znalost a zkušenost s projektováním, výstavbou a dodávkou jaderných bloků. Kandidáti měli prokázat, že vybudovali a uvedli do provozu minimálně dva bloky, jakož i to, že za posledních pět let (20182022) vykázali čistý zisk a obrat přes 6 mld. USD.

Jednání s Hyundai mají být ukončena do 15. dubna tohoto roku. Do 30. června mají být ukončena jednání o přípravě smlouvy o inženýringu (fáze 1 – projektování) mezi firmou Westinghouse a vybraným generálním dodavatelem a do 17. července má být smlouva podepsána. Samotná smlouva o projektování, výrobě, dodávce, montáži a uvedení do provozu má být podepsána do září 2025, přičemž do té doby musí být přijato konečné investiční rozhodnutí o výstavbě jednoho či dvou nových bloků. Paralelně s tím má být dokončena i finanční struktura projektu a zajištění potřebných finančních prostředků formou úvěrů.

Stát poskytne záruky za úvěry

Vláda v souladu s harmonogramem vložila prostřednictvím vlastníka elektrárny, státního podniku Bulharský energetický holding, 1,5 mld. eur formou navýšení základního jmění společnosti JE Kozloduj. Zároveň se v rámci letošního státního rozpočtu počítá se státními zárukami do výše 3 mld. leva (39 mld. ) za úvěry, které bude zapotřebí čerpat na realizaci projektu.

Na výstavbě by měli participovat i bulharští dodavatelé. Již v říjnu 2023 podepsal Westinghouse memorandum s pěti bulharskými firmami o spolupráci. Oskar-El, Glavbolgarstroj, ENPRO Konsult, Energoserviz a IQI Bulgaria se mají zapojit do projektu formou výroby klíčových součástí včetně systémů řízení a kontroly, systému radiačního monitoringu, jakož i nabídkou různých inženýringových, konzultantských a stavebních činností.

Cena za výstavbu bude fixní

Termín pro vybudování dvou bloků byl stanoven na 60, respektive 54 měsíců. Podle roadmap Ministerstva energetiky by měl být první blok uveden do provozu do roku 2034. Co se týče ceny, v médiích se objevila v poslední době mnohá vyjádření, pohybující se mezi 15 až 50 mld. eur. Bližší údaje však lze očekávat teprve po dokončení zprávy od firmy Westinghouse na konci března. Ministr energetiky Rumen Radev uvedl, že ve smlouvě o výstavbě dvou bloků budou fixně stanoveny jak cena, tak i dodací lhůty, přičemž podle něj je možné se dostat na hranici 14 mld. USD za dva bloky, možná i pod ni. V takovém případě by činila výrobní cena jaderné energie 65 eur/MWh. Pro srovnání – v roce 2014, kdy bylo rovněž podepsáno memorandum o výstavbě VII. bloku JE Kozloduj na bázi technologie AP-1000, stanovili Američané cenu na 7,7 mld. USD.

Podle ředitele JE Kozloduj Valentina Nikolova bude uplatněna standardní forma 30 % vlastního kapitálu a zbytek ve formě úvěrů. Od firem, jež se zapojí do projektu jako dodavatelé, může stát požadovat zajištění exportního financování například přes US Eximbank. Vláda také počítá s možností prodeje vybavení dodaného pro zrušený projekt JE Belene, jež bylo oceněno na 1-1,2 mld. eur i projektové dokumentace za cca 300 mil. eur, přičemž zájem o odkoupení projevila Ukrajina. Ministr Radev prohlásil, že „je třeba rozlišovat mezi stavebním pozemkem pro JE Belene a zrušeným projektem, jelikož pozemek představuje důležité aktivum, uvažuje se o jeho rozvoji a určitě bude využit“.

Výkonný výbor projektu zadal mezitím mimo jiné vyhodnocení kapacity silniční infrastruktury a přístaviště v blízkosti elektrárny, přezkum stávající energetické infrastruktury, zvažuje se i možnost vybudování železniční trati do samotného města Kozloduj. Dále bude vypracováno i seizmologické vyhodnocení staveniště, které již regulátor schválil pro výstavbu, jelikož na vybraném místě pro VII. blok nakonec mají být postaveny dva bloky.

Země řeší, co s jaderným odpadem

Bulharsko také pracuje na programu alternativního přepracování vyhořelého jaderného paliva z JE Kozloduj, přičemž zkoumá technologie používané v USA, Francii a Švédsku. Bulharsko doposud vyváží tento radioaktivní materiál na přepracování do Ruska, za což platí na základě smlouvy ruské společnosti TVEL.

Bulharsko podepsalo letos v únoru mezivládní dohodu o spolupráci v oblasti jaderné energetiky s USA, jejíž součástí je i výměna informací o projektech přepracování a skladování vysoce radioaktivního odpadu. Dohoda představuje také základ pro výstavbu nových bloků v JE Kozloduj, jakož i pro vzájemnou spolupráci při vzdělávání a rozvoji odborných pracovníků. S Francií chce bulharské ministerstvo energetiky jednat o možné spolupráci při přepracování vyhořelého paliva z bloků V a VI v JE Kozloduj. Totéž platí pro Švédsko, případně jiné země. Vláda by také měla aktualizovat příslušnou strategii.

Vzhledem k tradiční velmi dobré spolupráci v oblasti jaderné energetiky, která se dále prohloubila po uvalení sankcí na dovoz z Ruska včetně zařízení a vybavení pro jaderné elektrárny, značným zkušenostem a široké nabídce výrobků a služeb ze strany českých firem existuje zajímavý potenciál pro zapojení do projektu výstavby nových bloků v JE Kozloduj.

Petr Vávra, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Sofii

Moderní ekonomická diplomacie



Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.








?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688