msmt.cz (MŠMT)
Školství  |  01.03.2024 15:00:00

Nový program CERN je i pro české startupy

Díky členství České republiky v Evropské organizaci pro jaderný výzkum (CERN), které zajišťuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, mají nyní i české startupy možnost využívat nový program CERN Venture Connect. Program napomůže startupům v rozvoji zpřístupněním vybraných technologií vyvinutých v CERN a propojením s partnerskými investory či inkubátory, které jim nabídnou další možnosti financování a expertní poradenství.

V ČR spolupracuje CERN se třemi národními partnery, na které se mohou české startupy přímo obrátit – Tensor Ventures, Startup Kitchen a Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest.

Technologie vyvinuté v CERN-u mají využití v různých oblastech, jako je metrologie, interferometrie, telekomunikace, finančnictví, kvantové počítače či chytré sítě. Následně mohou být využity pro převratná řešení ve zdravotnictví, letectví a kosmonautice či environmentální sféře. Aktuálně jsou pod CERN Venture Connect Programem (CVC) k dispozici následující technologie od laserových a kryogeniky ke správě dat a přesné synchronizaci:

  • Structured Laser Beam
  • Ultralight Cold Plate – ochlazování prvků rozptylujících energii
  • Single Mode Laser
  • RUCIO – nástroj pro správu dat
  • White Rabbit – ultra-přesný synchronizační nástroj
  • Accurate chip – ASIC pro měření velmi slabých proudů

České startupy, které spatřují potenciál pro využití technologií vyvinutých v CERN, se můžou do schématu HLÁSIT PRŮBĚŽNĚ. Vybraní uchazeči získají přístup k technologiím CERN a podpůrnému ekosystému CVC – sítě investorů rizikového kapitálu, inkubátorům, mentorům a poskytovatelům služeb.

2

DetektorTimepix3 vyvinutý v rámci kolaborace Medipix3, který je využívaný několika českými startupy (Foto: CERN)

V České republice je již několik příkladů komercionalizace technologií vyvinutých v CERN a přenosu znalostí z CERN. Firma využívají detektory Timepix/Medipix vyvinuté v CERN pro zobrazovací technologie využitelné v průmyslu či výzkumu, v oblasti mobilní robotické 3D počítačové tomografie či pro inspekci a ověřování pravosti uměleckých děl. Ústav fyziky plazmatu AV ČR společně s CERN vyvinuli a společně vlastní licenci na generaci speciálních optických strukturovaných svazků (laseru), která je už využívána nizozemským startupem při vývoji technologií pro telekomunikační síť nové generace.

CERN je mezinárodní organizací výzkumu a vývoje, která je zaměřena na zajištění provozu největší světové laboratoře v oboru částicové a jaderné fyziky. ČR je členskou zemí CERN od roku 1993, respektive Československo od roku 1991. CERN v současnosti sdružuje 23 členských států. Příspěvek ČR do CERN činí ročně přibližně 14,5 milionů CHF (tj. cca 380 milionů ), přičemž jeho úhradu zajišťuje ze svého rozpočtu MŠMT, které je současně gestorem členství ČR v CERN.
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688