europarl.europa.eu (Evropský parlament)
Evropská unie  |  29.02.2024 12:48:00

Nová pravidla pro odpovědný a transparentní sektor krátkodobých pronájmů ubytování

Parlament ve čtvrtek přijal 493 hlasy (14 bylo proti a 33 se zdrželo hlasování) harmonizované požadavky na způsob shromažďování a sdílení údajů týkajících se krátkodobých pronájmů ubytování. Cílem tohoto nařízení je podpořit transparentní a odpovědnou ekonomiku platforem v EU a zároveň chránit spotřebitele před podvodnými nabídkami krátkodobých pronájmů.

Jednoduchý postup registrace

Online platformy, které zprostředkovávají služby krátkodobého pronájmu ubytování, budou muset splňovat povinnosti týkající se registračních postupů a sdílení údajů o nemovitostech, které uvádějí a které se nacházejí v oblastech, kde existuje jejich registrační proces. Jednoduchý online registrační postup umožní příslušným orgánům identifikovat hostitele a jeho jednotku a ověřit jejich údaje.

Bezpečnější pronájmy pro turisty

Online platformy budou muset zajistit, aby informace poskytované hostiteli byly spolehlivé a úplné a aby registrační číslo pronajímaných jednotek bylo jasně viditelné na příslušném seznamu. Budou také muset vyvinout přiměřené úsilí k provádění namátkových kontrol informací. Příslušné orgány mohou pozastavit platnost registračních čísel, požádat platformy o odstranění nelegálních nabídek nebo uložit platformám nebo hostitelům, kteří nedodržují předpisy, sankce.

Výměna dat

Členské státy EU zřídí jednotné digitální vstupní místo, které bude každý měsíc přijímat od platforem údaje o činnosti hostitelů (např. počet nocí, kdy byla jednotka pronajata, počet hostů, konkrétní adresa, registrační číslo, adresa URL nabídky). Shromažďování těchto údajů umožní vnitrostátním orgánům sledovat dodržování procesů registrace hostitelů a umožní provádět vhodné politiky v odvětví krátkodobého pronájmu ubytování.

Prohlášení zpravodajky

Zpravodajka Kim Van Sparrentaková (Greens/EFA, NL) řekla: „Města zažívají nárůst nelegálních krátkodobých pronájmů. To způsobuje, že se v evropských městech stává bydlení obtížnějším a cenově méně dostupným. Tento právní předpis vyžaduje, aby platformy sdílely své údaje s místními úřady, což jim umožní lépe prosazovat pravidla pro rekreační pronájmy, aby bydlení zůstalo pro obyvatele dostupné.“

Další postup

Jakmile právní předpis přijme i Rada, bude zveřejněn v Úředním věstníku EU. V účinnost vstoupí za 24 měsíců.

Souvislosti

S rozvojem online platforem, jako jsou Airbnb, Booking, Expedia a TripAdvisor, se výrazně zvýšil objem služeb krátkodobého pronájmu ubytování. Tento typ ubytování tvoří přibližně čtvrtinu celkového počtu turistických ubytovacích zařízení v EU. Přestože tyto pronájmy přinášejí výhody hostitelům, turistům i mnoha regionům, některé studie uvádějí, že neexistence vhodných pravidel přispívá také k problémům, jako jsou vyšší ceny bydlení, vytlačování stálých obyvatel, nadměrná turistika a nekalá konkurence.

Systémy registrace krátkodobých pronájmů se v jednotlivých zemích EU i v rámci nich značně liší. Podle údajů Komise z roku 2022 mělo 23 členských států nějaký typ postupu na národní, regionální a/nebo místní úrovni, zatímco jiné o jeho zavedení uvažovaly.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688