Cesta na katarský stavební trh vede přes spolupráci s místními společnostmi
CESTA NA KATARSKÝ STAVEBNÍ TRH VEDE PŘES SPOLUPRÁCI S MÍSTNÍMI SPOLEČNOSTMI
Katarský stavební trh je jedním z nejrychleji rostoucích na světě. Silný důraz vlády na budování a modernizaci infrastruktury předpokládá skutečně robustní růst katarského stavebnictví. Budují se komerční, rezidenční, průmyslové, dopravní a energetické projekty. Staví se oplocení, přístavby i nové budovy.
Velkým stimulem pro katarské stavebnictví bylo poslední mistrovství světa ve fotbale. Foto: Shutterstock
Katarská vláda rozvoj stavebnictví intenzivně podporuje prostřednictvím státních zakázek. Výběrová řízení zpravidla vyhrávají místní velké renomované firmy, které v některých případech spolupracují se subkontraktory.
FOTBALOVÝ STIMUL
V roce 2021 dosáhl katarský stavební trh úrovně 46,8 miliardy USD a v letech 2023 až 2026 má dosáhnout roční míry růstu přes 3 %. Stát Katar zrealizoval významné projekty infrastruktury pro mistrovství světa ve fotbale 2022. Tyto projekty zahrnovaly stadiony, nebytové budovy a rozšíření silniční a železniční sítě a výstavbu katarského metra. Závazek země pořádat budoucí sportovní události, jako je Mistrovství světa v basketbalu FIBA 2027 a Asijské hry 2030, naznačuje pokračování stavebních aktivit.
Očekává se, že katarský stavební trh dosáhl za rok 2023 hodnoty 58 miliard USD a v následujících letech nadále poroste až na téměř 90 miliard USD v roce 2028. Na podporu růstu stavebního sektoru vyčlenila vláda Kataru značný rozpočet. V rozpočtu na rok 2021 byly identifikovány infrastrukturní projekty v hodnotě 14,8 miliardy USD a tyto projekty byly zadány v letech 2021 až 2023.
PREFERENCE DOMÁCÍCH FIREM
Katarské stavební a kontraktorské společnosti jsou tamní vládou silně preferovány. V zemi působí přibližně 20 skutečně významných stavebních a dodavatelských společností, které jsou renomovanými a spolehlivými hráči v tomto odvětví, protože mají za sebou realizaci velkých projektů. Patří mezi ně například Al Ali Engineering, Al Darwish Engineering, Al Huda Engineering Works, Bojamhoor Trading & Construction, Medgulf Construction Company, Redco Construction Al Mana (RC AL MANA), Gulf Contracting, Bin Omran Trading & Contracting, Hamad Bin Khalid (HBK) Contracting Company, Hyundai Engineering & Construction.
Spolupráce s některou z těchto velkých stavebních a kontraktorských společností znamená v Kataru přístup k velkým vládním stavebním projektům.
Simona Drahoňovská, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Dauha
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
?