Začátek roku se tuzemskému průmyslu nevydařil. Průmysl brzdí především slabá zahraniční poptávka
Nálada v českém průmyslu byla po celý minulý rok na bodu mrazu a nic se na tom nezměnilo ani na začátku roku 2024. Index nákupních manažerů PMI v lednu sice mírně vzrostl ze 41,8 na 43 bodů, stále však zůstává hluboko v pásmu recese (<50). Na rozdíl od vývoje v sousedním Německu tak aktivita v tuzemském zpracovatelském sektoru nadále čeká na viditelný odraz ode dna.
Průmysl trápí totožné problémy jako v minulém roce. Hlavní brzdou je slabá zahraniční i domácí poptávka, která se v lednu odrazila ve výrazném snížení nových zakázek. Tuzemští výrobci proto dále snižují objem výroby, který klesal dvacátý měsíc v řadě. Nižší příjmy nových zakázek přiměly podniky k další redukci pracovních sil, zatím se však nejedná o žádné masivní propouštění.
S ohledem na inflační vývoj v Česku je pozitivní zprávou pokračující zvolnění cenových tlaků ve zpracovatelském sektoru. V rámci povzbuzení prodeje nabízejí dodavatelé i výrobci další slevy a ceny vstupů i výstupů prudce klesají. Ceny účtované za zboží se v lednu dokonce snížily druhým nejvyšším tempem od roku 2010 s tím, jak se firmy snaží zachovat konkurenceschopnost a zároveň do svých cen promítat i nižší náklady. Rostoucí ceny námořní dopravy kvůli vyostřené situaci v Rudém moři a Suezském kanálu se zatím do zvýšených nákladů výrobních firem nepropsaly, jde však o proinflační riziko pro příští měsíce.
Shrnuto, podtrženo, tuzemský průmysl vykročil do nového roku pesimisticky. Za celý rok 2023 dle našeho odhadu průmyslová výroba mírně poklesla a na výraznější oživení to nevypadá ani v nejbližších měsících. Výkon bude držet na uzdě především slabá zahraniční poptávka a problémy v německém průmyslu, které jsou nejen cyklického, ale do značné míry i strukturálního charakteru. K tomu je potřeba zmínit i nové riziko v podobě narušení dodavatelských řetězců v souvislosti s napjatou situací na Blízkém východě.
Podívejte se také: Shrnutí: Česká ekonomika pokračovala v nepříznivém vývoji i ve 3. čtvrtletí roku 2023 - Analýza vývoje ekonomiky ČR MPO leden 2024Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Kalkulačka DPH - výpočet DPH pro rok 2019 i pro roky 1993-2018
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Příspěvek na bydlení v roce 2021 - Kalkulačka
- Čísla účtů pro placení daní v roce 2020
- Daň z nemovitosti - daň z nemovitých věcí v roce 2020
- Kalkulačka přídavků na děti pro rok 2020 - Máte po zvýšení životního minima nárok na přídavky na děti? Kolik dostanete?
- Minimální mzda v roce 2021, 2020 i v minulosti, vliv na zaručenou mzdu
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- Odstupné pro rok 2020 - online kalkulačka. Na jaké odstupné máte nárok?
- XRP (Ripple) - aktuální a historické ceny kryptoměny XRP (Ripple) , graf vývoje ceny kryptoměny XRP (Ripple) - 1 rok - měna USD
- Náhrada mzdy za karanténu nebo nemoc v roce 2020 - Kolik peněz dostanete za prvních 14 dnů?
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory