EU a USA zhodnotily obchodní a technologickou spolupráci
Evropská unie a Spojené státy dnes uspořádaly páté zasedání Rady EU-USA pro obchod a technologie (TTC) ve Washingtonu D.C. Zasedání umožnilo ministrům zhodnotit pokrok v práci Rady pro obchod a technologie a poskytnout politické vedení, pokud jde o klíčové priority pro příští zasedání ministrů Rady pro obchod a technologie, které se bude konat na jaře v Belgii.
Rada pro obchod a technologie je hlavním fórem pro úzkou spolupráci v otázkách transatlantického obchodu a technologií. Spolupředsedali jí výkonná místopředsedkyně Evropské komise Margrethe Vestagerová, výkonná místopředsedkyně Evropské komise Valdis Dombrovskis, ministryně obchodu USA Antony Blinkenová, ministryně obchodu USA Gina Raimondoová a obchodní zástupkyně USA Katherine Taiová, spolu s evropským komisařem Thierrym Bretonem.
Účastníci projevili silné společné přání pokračovat ve zvyšování dvoustranného obchodu a investic, spolupracovat v oblasti hospodářské bezpečnosti a vznikajících technologií a prosazovat společné zájmy v digitálním prostředí. V rámci tohoto zasedání Rady pro obchod a technologie se obě strany dohodly, že budou i nadále zkoumat způsoby, jak usnadnit obchod se zbožím a technologiemi, které mají zásadní význam pro ekologickou transformaci, mimo jiné posílením spolupráce v oblasti posuzování shody. EU a USA se rovněž zavázaly dosáhnout hmatatelného pokroku v oblasti nástrojů digitálního obchodu, aby se snížila byrokracie pro společnosti v Atlantiku a posílily naše přístupy k prověřování investic, kontrolám vývozu, odchozím investicím a inovacím dvojího užití.
V návaznosti na svůj závazek přijatý na posledním zasedání ministrů Rady pro obchod a technologie EU a USA uvítaly mezinárodní obecné zásady v oblasti umělé inteligence a dobrovolný kodex chování pro vývojáře umělé inteligence přijaté v rámci skupiny G7 a dohodly se, že budou pokračovat ve spolupráci na mezinárodní správě umělé inteligence. Obě strany rovněž uvítaly plán pro průmysl 6G, který stanoví hlavní zásady a další kroky k rozvoji této kritické technologie. Rovněž zhodnotili pokrok při podpoře bezpečné konektivity po celém světě, zejména pokud jde o sítě 5G a podmořské kabely.
EU a USA rovněž zintenzivňují svou koordinaci, pokud jde o dostupnost kritických surovin, které mají zásadní význam pro výrobu polovodičů, a to poté, co Čína oznámila kontroly gallia a germania, aktivovaly společný mechanismus včasného varování Rady pro obchod a technologie pro obchod a technologie v případě narušení dodavatelského řetězce polovodičů. Pokračovaly ve výměně informací o veřejné podpoře investic uskutečněných podle příslušných aktů EU a USA o čipech. V rámci Rady pro obchod a technologie se uskutečnil kulatý stůl o dodavatelském řetězci polovodičů, který se zaměřil na vývoj a potenciální spolupráci ve starších dodavatelských řetězcích polovodičů. V neposlední řadě EU a USA jednaly o zprávě mapující přístupy EU a USA k digitální identitě, která je v současné době otevřena k připomínkám.
Na setkání zúčastněných stran věnovaném vytvoření transatlantického zeleného trhu, které se uskuteční dne 31. ledna, předloží zúčastněné strany své názory a návrhy, jak zajistit, aby transatlantické dodavatelské řetězce byly silnější, udržitelnější a odolnější. Uskuteční se řada workshopů s cílem podpořit transatlantický zelený trh a podpořit kvalitní pracovní místa pro ekologickou transformaci, jakož i semináře o dodavatelském řetězci solární energie, permanentních magnetech a prověřování investic.
Obě strany se dohodly, že příští zasedání ministrů Rady pro obchod a technologie se bude konat na jaře v Belgii, které pořádá belgické předsednictví Rady.
Pozadí
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a prezident USA Joe Biden zahájili činnost Rady EU-USA pro obchod a technologie na summitu EU-USA v Bruselu v červnu 2021. Rada pro obchod a technologie slouží EU a USA jako fórum k projednání a koordinaci klíčových obchodních a technologických otázek a k prohloubení transatlantické spolupráce v otázkách společného zájmu.
Ustavující zasedání Rady pro obchod a technologie se konalo dne 29. září 2021 v Pittsburghu. Po tomto zasedání bylo zřízeno deset pracovních skupin zabývajících se otázkami, jako jsou technologické normy, umělá inteligence, polovodiče, kontroly vývozu a globální obchodní výzvy. Následoval druhý summit v Paříži dne 16. května 2022, třetí summit v parku College Park v Marylandu v prosinci 2022 a čtvrtý v květnu 2023 ve švédském Lulea.
EU a USA zůstávají klíčovými geopolitickými a obchodními partnery. Dvoustranný obchod mezi EU a USA dosáhl historické úrovně, přičemž v roce 2022 dosáhl více než 1,5 bilionu eur, včetně digitálního obchodu ve výši přes 100 miliard eur.
Pro více informací
Informační stránka Rady pro obchod a technologie
Platforma Rady pro obchod a technologie Futurium
Zahájení činnosti Rady EU-USA pro obchod a technologie
Quote
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory