Ceny zemědělců loni klesly o šest procent
„Prosincový vývoj cen výrobců potvrzuje trend z minulých měsíců: inflační tlaky na straně nabídky postupně odeznívají. Pro konečné spotřebitele se již několik měsíců velmi příznivě vyvíjejí ceny zemědělské produkce. V prosinci se ceny zemědělských výrobců snížily již poosmé za sebou a meziročně klesly o 19,0 %. To je pádný argument, proč by se ceny potravin na pultech obchodů neměly již zvyšovat a spíše by měly začít klesat. O jasném trendu zlevňování cen potravin v loňském roce svědčí i jejich průměrná cena za celý rok 2023, která byla o 6 % nižší než v roce 2022. Abychom si uvědomili, k jak zásadní změně ve vývoji cen potravin v uplynulém roce došlo, je dobré si připomenout, že za celý rok 2022 se naopak v průměru zvýšily o 31,8 %,“ uvádí Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
„Ceny průmyslových výrobců se v prosinci 2023 meziměsíčně snížily o 0,5 %, meziročně byly vyšší o 1,4 %. V průměru za celý rok 2023 v porovnání s rokem 2022 byly ceny průmyslových výrobců vyšší o 5,0 %. I v průmyslu však můžeme vidět pokles inflačních tlaků. V průmyslu se totiž na dezinflačním trendu podílí i stále utlumená domácí i zahraniční poptávka, na kterou musí výrobci reagovat. Nemohou si totiž za současné situace dovolit šroubovat ceny své produkce,“ komentuje Petr Kymlička.
„O odeznívání inflačních tlaků v ekonomice svědčí nejen vývoj cen výrobců, ale i samotné míry inflace. Ta v prosinci meziměsíčně klesla o 0,4procentního bodu na 6,9 %. Počátkem letošního roku se dá očekávat další skokové snížení. Po třech letech, kdy jsme se museli naučit žít s vysokou inflací, by měl být letošní rok konečně obdobím, kdy po dlouhé době začnou opět růst reálné příjmy domácností. To by mělo stimulovat domácí poptávku, a tedy i postupné znovuoživení české ekonomiky,“ uzavírá Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
Moore Czech Republic
Společnost Moore Czech Republic je součástí jedné z největších mezinárodních sítí nezávislých auditorských a poradenských firem. Moore Global Network Limited (do září 2019 Moore Stephens International Limited) zaměstnává po celém světě přes 30 000 odborníků ve více než 260 nezávislých firmách a 110 zemích.
Moore Czech Republic sídlí v Praze a je vedena jednateli a společníky Petrem Kymličkou a Radovanem Haukem. Ti s sebou pod značku Moore přivedli kromě svých pracovníků z dřívější společnosti BDO Advisory také specializované dceřiné společnosti Servodata, DataScript a S-COMP, které se orientují na poskytování komplexních služeb v oblasti IT a vzdělávání.
Více informaci na: www.moore-czech.cz
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Výpočet procent
- Promile a procenta
- Ceny zemědělců loni klesly o šest procent
- Německé energetické firmě innogy loni klesl zisk o šest procent
- Tržby ze služeb elektronických komunikací loni meziročně klesly o šest procent na 133 miliard korun
- ACEA: Výroba automobilů v Evropské unii loni klesla o 17,3 procenta, v Česku o 3 procenta stoupla
- Stavební práce loni zdražily o šest procent, na trh se přesto vrací cenově dostupné nové byty
- Nezaměstnanost v Česku klesla těsně nad šest procent
- Prodej piva v ČR klesl za šest měsíců meziročně o 12 procent
- Cena ropy klesla o šest procent
Prezentace
24.01.2025 Samsung ukázal svůj nejlepší telefon.
22.01.2025 5 tipů, jak proměnit interiér pomocí…
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
Okénko investora
Ole Hansen, Saxo Bank
Zlato a stříbro zaznamenávají nové zisky s nástupem éry Trump 2.0
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Miroslav Novák, AKCENTA