Globální ekonomika v následujících dvou letech podle BofA: Inflační normalizace a americká výjimka
Dnes podíváme na to, co ve světové ekonomice v příštích dvou letech očekává Bank of America. Tedy banka, jejíž experti akciový trh nyní za moc perspektivní nepovažují (viz předchozí úvahy). Zajímavý scénář popisují i její ekonomické předpovědi pro následující dva roky.
Jak ukazuje následující tabulka, světová ekonomika by podle BofA měla příští rok jen mírně zpomalit na 2,8 % tempo růstu z letošních 3 %. A v roce 2025 by měla být opět na 3 %. Z 6 % globální inflace by pak měl nastat pokles na 3,1 % v roce příštím a 2,5 % v roce 2025. Na této úrovni tedy v podstatě ideální scénář – pokles inflace bez výrazného zabrzdění globálního hospodářství. Co se děje pod tímto povrchem?
Zdroj: X
Docela zajímavý je i predikovaný vývoj inflace ve vyspělých zemích. V USA se podle BofA bude v roce 2025 stále pohybovat nad 2 % (2,3 %). Nemám k dispozici očekávanou trajektorii, která by byla v takovém případě klíčová. Pokud by totiž inflace mířila „přesvědčivě“ dál dolů, nemusela by být ona 2,3 % z hlediska normalizace monetární politiky velkým problémem. Pokud by ale inflace měla tendenci se na 2,3 % usazovat, mohl by platit úplný opak. Tj., monetární politika by mohla být výrazně méně přívětivější, než před současným vysokoinflačním obdobím.
Spojené státy byly ale v tomto dilematu byly hodně osamoceny: Evropa i Japonsko by měly být podle BofA se svou inflací v roce 2025 výrazně pod 2 %. A zde by tedy měla být znatelná tendence nejen k uvolňování monetární politiky, ale i k politice uvolněné (což není to samé). Japonsko by pak z posledních letech vybruslilo s (na jeho standardy) hodně dobrou kombinací růstu a inflace. Pokud by podobně uvažovalo více investorů, mohlo by to hrát i určitou roli v současném zájmu o japonský akciový trh.
Čína by podle BofA měla po letošním zrychlení opět ubírat na tempu růstu. A z historického hlediska dost atypicky by měla v následujících letech snižovat inflační tlaky v globální ekonomice (i když ne tak, jako letos). Připomenu zde v této souvislosti tezi, či spíše fakt, že současné čínské dezinflační (na některých rovinách přímo deflační) tlaky omezují inflaci v USA a dalších zemích, kam Čína ve velkém vyváží. Tj., kvůli cenovému a ekonomickému vývoji v Číně se na Západě nemuselo tolik utahovat. Je to mimochodem určitá obdoba vývoje po roce 2008. Postupné ochlazování čínského růstu totiž v té době snižovalo tlak na ceny komodit a ceny celkově a to dávalo centrálním bankám na Západě větší prostor pro kvantitativní i kvalitativní uvolnění.
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Dolar, Americký dolar USD, kurzy měn
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Ekonomika - Makroekonomika ČR 2020, data, novinky
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- CZK, česká koruna - převod měn na USD, americký dolar
- Svět - státy světa a jejich ekonomika
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- XRP (Ripple) - aktuální a historické ceny kryptoměny XRP (Ripple) , graf vývoje ceny kryptoměny XRP (Ripple) - 10 let - měna USD
- Zlato - historický vývoj ceny Zlato po letech, minima, maxima, průměr. 1 oz - měna USD
- Předdůchod 2024 - kalkulačka: na 5 let předdůchodu musíte naspořit 763.680 Kč.
- Vyhledání plátců DPH podle jejich identifikačního čísla (IČO)
- Vyhledávání podle IČO - hledat IČO
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?