HK ČR (Hospodářská Komora ČR)
Výsledky  |  21.12.2023 11:09:00

Nositelé autorských práv vynakládají miliony na ochranu svých děl na internetu, soudní cesta ochrany před pirátstvím není efektivní (Anketa)

Hospodářská komora uskutečnila na podzim mezi členy Sekce kulturního a kreativního průmyslu šetření na téma porušování autorských práv na internetu. Celkem se zúčastnilo 23 respondentů z řad filmových producentů i distributorů, televizních vysílatelů, knižních nakladatelů, ale i oborových asociací sdružujících nositele autorských práv. Jednoznačným závěrem šetření je fakt, že všichni respondenti mají s nelegálním sdílením svých děl v online prostředí zkušenosti a snaží se jej potírat, nicméně současné možnosti ochrany autorských práv na internetu jsou neefektivní a neúměrně finančně a časově náročné.

Cílem šetření bylo zjistit, jak rozšířené je nelegální sdílení autorsky chráněných děl v online prostředí, zda nositelé autorských práv vynakládají prostředky na jejich ochranu a které služby považují v tomto směru za nejškodlivější. Do ankety se zapojili nositelé práv k filmům, seriálům, knihám či hudbě, nejčastěji se jednalo o společnosti spadající do segmentu SME, které vykonávají autorská práva k jednotkám, desítkám, ale i tisícům či milionům děl.

Bezmála 90 % respondentů uvedlo, že nelegální sdílení svých děl na internetu monitoruje a nahlašuje ke smazání, nejčastěji tuto činnost vykonává pověřený zaměstnanec (83 %) nebo externí společnost (39 %). Mezi nejčastěji monitorované webové stránky patří platformy pro sdílení souborů (úložiště), na druhém místě se umístila služba YouTube a na třetím sociální síť Facebook. V případě úložišť se pak jedná nejčastěji o služby uloz.to, prehraj.to, fastshare.cz, datoid.cz, edisk.cz, sdilej.cz, webshare.cz a sledujte.to.

„V rámci ankety se nositelé autorských práv nezávisle na sobě shodli na výčtu webových stránek, kde nejčastěji dochází k masivnímu porušování jejich autorských práv. Provozovatelé těchto služeb se sice snaží pasovat do role poskytovatelů cloudových úložišť, kteří za ukládaný obsah nenesou žádnou odpovědnost, ale postupně se ukazuje, že jim tento alibismus už dlouho stačit nebude. I proto se zřejmě provozovatelé snad nejznámější služby tohoto typu ulož.to rozhodli ukončit možnost veřejného sdílení souborů. Pevně věříme, že i další úložiště budou tento krok brzy následovat a internetové pirátství v této podobě se tak snad již brzy podaří zcela vymýtit,“ říká předsedkyně Sekce kulturního a kreativního průmyslu Hospodářské komory Marie Fianová.

Druhým aspektem online pirátství je také finanční náročnost ochrany děl. Bezmála 40 % respondentů uvedlo, že za monitoring a nahlašování děl utratí měsíčně více než 50 tisíc korun, 22 % dokonce více než 100 tisíc korun. Třetina respondentů se rozhodla vydat také nákladnou soudní cestou, kdy více než půl milionu korun vynaložila v uplynulých třech letech celá čtvrtina respondentů.

„Nositelé autorských práv vynakládají měsíčně statisíce až miliony korun na ochranu svých děl na úložištích, přičemž provozovatelé těchto služeb stále odmítají převzít svůj díl odpovědnosti a implementovat taková opatření, která znemožní jejich služby zneužívat právě pro pirátské sdílení chráněných děl. To nám rozhodně nepřipadá správné,“ dodává Marie Fianová.

Soudní cestu ochrany svých práv však respondenti považují za nákladnou a zdlouhavou, a proto ve výsledku neefektivní. “Jako vhodné řešení se nabízí vytvoření mimosoudního mechanismu, který by v krajním případě mohl stránky masivně porušující autorská práva i znepřístupnit,” uzavírá Marie Fianová.

Tisková zpráva Sekce kulturního a kreativního průmyslu Hospodářské komory

vysledky-anketa-autorska-pravaStáhnout

Hospodářská komora České republiky

Hospodářská komora ČR je nejvýznamnějším reprezentantem podnikatelské sféry. Sdružuje více než 16 000 členů organizovaných v 59 komorách v regionech a ve 124 oborových asociacích. Více než 60 ze 100 největších českých firem je členem HK ČR.

Posláním Hospodářské komory je vytvářet příležitosti pro podnikání, prosazovat a podporovat opatření, která přispívají k rozvoji podnikání v ČR, a tím i k celkové ekonomické stabilitě státu.

Více informaci na: www.komora.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Výsledky:

10.06.2024  Skupina Geis v roce 2023 výrazně rostla Tisková zpráva (Tisková zpráva)
?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688