Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) navštívil Královéhradecký kraj. Setkal se s Radou kraje i se zástupci Magistrátu města Hradec Králové, se kterými debatoval o komunitní energetice. Připomněl tak výzvu Ministerstva životního prostředí k zakládání energetických společenství. Zavítal i do pasivní budovy centrály ČSOB a sociálního družstva Diakonie Broumov, ve kterém se věnují sběru a recyklaci textilu.
Právě v Diakonii Broumov měl ministr možnost si prohlédnout unikátní třídicí linku textilu, kterou sociální družstvo samo vyvinulo a získalo na ni ochranu užitným vzorem. „V Diakonii Broumov mají spoustu nápadů, jak recyklovat textil tak, aby se dal použít v jiných odvětvích. Jejich východiska mohou být řešením pro to, aby textil nekončil na skládkách a ve spalovnách, ale sloužil dál. V současné době z materiálu vyrábí například ramínka. Jejich přístup je skvělým příkladem efektivní recyklace, která je v současné době všudypřítomného levného textilu potřeba,“ uvedl k návštěvě ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
„Diakonie Broumov se svými sto zaměstnanci ročně vytřídí šest tisíc tun textilu, který sbírá z více než dvou tisíc obcí. Provozujeme sociální bydlení a dáváme druhou šanci nejen textilu, ale i lidem, kteří se mohou znovu postavit na vlastní nohy a začlenit zpět do společnosti,“ popisuje provoz třídicího centra Diakonie Broumov manažer pro technický rozvoj Jaroslav Dvořák.
Ministr se také zúčastnil jednání s Radou Královéhradeckého kraje a se zástupci města Hradec Králové. Během jednání společně debatovali například o vzdělávání v oblasti environmentální výchovy nebo o komunitní energetice. Ministr zástupcům kraje přiblížil výzvu k zakládání energetických společenství, kterou vypsalo Ministerstvo životního prostředí letos v prosinci.
„Oblast energetiky je prioritou celého vedení města, a to především s ohledem na problematiku komunitní energetiky. Chceme, aby náklady, které bude město muset platit na energie, byly co nejvíce optimalizované a racionalizované, a zároveň, abychom dokázali využít potenciálu sdílení energií. S tím nám pomáhá i nová speciální složka hradeckého technologického centra, která se bude energetikou intenzivně zabývat. Máme také velké očekávání od legislativních balíčků OZE 1, OZE 2 a OZE 3 a chystáme se maximálně využít možnosti, které samosprávám nabídnou,“ okomentovala setkání primátorka Hradce Králové Pavlína Springerová (HDK).
„V Hradci Králové mají jeden z nejpropracovanějších systémů moderní energetiky. Založili městské technologické centrum, které nejen přináší nová pracovní místa, ale především zde hledají cesty, jak využívat obnovitelné zdroje energie. Zástupcům města jsem také představil výzvu k zakládání energetických společenství, kterou jsme připravili na MŽP a novelu k zálohování petek a plechovek,“ doplnil k jednání ministr Hladík.
Během své návštěvy zavítal ministr i do pasivní budovy regionální centrály ČSOB. V rámci prohlídky administrativní budovy se seznámil s použitými technologiemi, mezi kterými nechybí například zelená střecha, chlazení betonem nebo tepelné vrty. „Centrála ČSOB se integruje do stávající i předpokládané budoucí zástavby v lokalitě Aldis na nábřeží Labe. Objekt není napojen na zdroj plynu ani jiného energetického média kromě elektrické energie. Budova důsledně využívá přirozených zdrojů tepla a chladu, a je tak zcela samostatná ve vytápění i chlazení. Jako zdroj energie slouží 107 geotermických vrtů o hloubce 180-200 metrů,“ popsal funkčnost budovy Josef Šedivý, výkonný ředitel oblasti facility management ČSOB.
Odpoledne ministr Hladík navštívil Adršpašsko-teplické skály, kde během krátké procházky skrze skaliska vyslechl zástupce správy CHKO Broumovsko, kteří se v oblasti účinně potýkají s turistickým přehlcením území. „Adršpašsko-teplické skály jsou krásným komplexem pískovce, který dlouhodobě trpěl pod náporem turistů. Správci přírodní rezervace přišli s řešením, omezili vstup do skal na 400 návštěvníků za hodinu, a i parkování je možné pouze v omezené míře. Díky tomu se jim daří regulovat počet turistů a tím předcházet tomu, aby si místní přírodní krásu odnesli na pohorkách,“ okomentoval ministr Hladík debatu o overturismu.
Společně se zaměstnanci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR ministr diskutoval nejen o výskytu vlka v regionu, ale především o ochraně zdejší biodiverzity. Na závěr návštěvy Královéhradeckého kraje ministr Hladík debatoval s veřejností zejména o přínosech v podobě energetických úspor domácností dotačního titulu Nová zelená úsporám.
Lucie Ješátková & tiskové oddělení MŽPtel.: 267 122 835 nebo 267 122 534e-mail: tiskove@mzp.cz