Stop nenávisti v Evropě. Komise a vysoký představitel vyzývají ke společnému boji proti všem formám nenávisti
Komise vyzývá ke sjednocení Evropy v boji proti nenávisti
Komise a vysoký představitel dnes přijali sdělení s názvem „Stop nenávisti: Evropa je ve svém postoji jednotná“. Je to apel na všechny Evropany, aby se postavili proti nenávisti a zasazovali se o toleranci a respekt.
V posledních týdnech jsme v Evropě byli svědky scén, které jsme doufali, že už nikdy neuvidíme. Evropa zažívá alarmující nárůst nenávistných projevů a trestných činů z nenávisti. Důkazy nasvědčují tomu, že zvláště postiženy jsou židovské a muslimské komunity.
Dnešním sdělením Komise a vysoký představitel zvyšují úsilí v boji proti všem podobám nenávisti a posilují opatření napříč celou řadou politik, včetně bezpečnostní, digitální, vzdělávací, kulturní a sportovní sféry. To zahrnuje dodatečné financování na ochranu míst, kde se konají bohoslužby, přičemž také budou jmenováni vyslanci s výslovným mandátem co nejvíce posílit možný účin politik EU v oblasti boje proti nenávisti.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová prohlásila: „Evropa je místo, kde respektujeme různé kulturní a náboženské identity. Respekt a tolerance jsou základními hodnotami našich společností. Musíme se proto postavit antisemitismu a odmítat protimuslimské nálady, kdykoli se s nimi setkáme. Důstojnost a bezpečnost každého jednotlivce mají v Unii prvořadý význam.“
Vysoký představitel, místopředseda Komise Josep Borrell v této souvislosti uvedl: „Historie se tragicky opakuje. Konflikty a dezinformace po celém světě zasévají semínka nenávisti. Všichni lidé musí být chráněni a respektováni bez ohledu na jejich náboženství nebo víru, národnost, gender, rasu nebo jakoukoli jinou záminku zneužívanou za účelem podněcování k diskriminaci, nenávisti nebo násilí. Blíží se 75. výročí Všeobecné deklarace lidských práv a my nemůžeme opakovat stejné chyby z minulosti. Apeluji na mezinárodní společenství, aby se k nám připojilo v podpoře lidských práv pro všechny, na celém světě, a bojovalo proti nesnášenlivosti a předsudkům.“
Ochrana lidí a míst
Prioritou je ochrana lidí a veřejných prostor. Komise přesune výzvu k předkládání návrhů v rámci Fondu pro vnitřní bezpečnost, která byla původně plánována na rok 2024, na rok 2023, přičemž se zaměří zejména na židovská místa bohoslužeb a navýší rozpočet. Program PROTECT bude v roce 2024 posílen o další finanční prostředky na ochranu veřejných prostor a míst pro konání bohoslužeb všech vyznání, včetně navýšení rozpočtu o 5 milionů EUR na řešení hrozeb způsobených nárůstem antisemitismu.
V zájmu ochrany před online hrozbami bude Komise usilovat o dokončení posíleného kodexu chování proti nezákonným nenávistným projevům online do února 2024. Kodex bude vycházet z nových horizontálních povinností online platforem podle nařízení o digitálních službách. Rovněž posílí spolupráci s organizacemi občanské společnosti, odborníky, důvěryhodnými oznamovateli a orgány veřejné správy při odhalování nenávistných projevů na internetu.
Zapojení společnosti jako celku
Důležitou roli při zapojování občanů a komunit v minulosti sehráli koordinátoři Komise pro boj proti rasismu, antisemitismu, podporu židovského života a boj proti nenávisti vůči muslimům. Tato práce bude nyní dále posílena a z koordinátorů se stanou vyslanci se zvláštním mandátem k prohloubení koordinace, a to i prostřednictvím konkrétních projektů financovaných EU, a k co nejvyššímu posílení potenciálu politik EU v oblasti boje proti nenávisti online i off-line.
Klíčem ke vzájemnému respektu a toleranci jsou znalosti a osvěta. Nejsilnější vektory těchto hodnot jsou součástí každodenního života – sdělovací prostředky, vzdělávání, kultura a sport. Komise proto podpoří vzdělávací kurzy pro novináře zaměřené na dodržování mediálních norem a rozpoznávání nenávistných projevů, jakož i projekty na podporu inkluze a rozmanitosti ve vzdělávání, kultuře a sportu.
Evropská unie rovněž posílí podporu ověřovatelů faktů, a to jak v rámci EU, tak v arabském světě.
Boj proti nenávisti je celosvětový problém a mezinárodní spolupráce je nezbytná. Úzká spolupráce s osobami odpovědnými za prosazování práv na celosvětové a regionální úrovni a na úrovni jednotlivých zemí posiluje důvěryhodnost a účinnost činnosti EU v rámci Unie i mimo ni: Komise a vysoký představitel posílí své zapojení a sítě na všech úrovních a využijí diplomatickou činnost EU, konkrétní opatření a vnější partnerství.
Další kroky
Na začátku roku 2024 uspořádá Komise konferenci na vysoké úrovni pro boj proti nenávisti s vysoce postavenými účastníky, kteří se zabývají bojem proti nenávisti a diskriminaci. Následovat budou evropské dialogy o usmíření, v nichž se setkají občané z celé EU, zejména mladí lidé, s osobami s rozhodovací pravomocí, odborníky a členy nejvíce zasažených komunit. Tento proces vyvrcholí doporučeními, jak budovat mosty mezi rozdělenými komunitami a naplňovat motto EU „Jednota v rozmanitosti“.
Souvislosti
Trestné činy z nenávisti a nenávistné verbální projevy jsou v rozporu se základními evropskými hodnotami úcty k lidské důstojnosti, svobody, demokracie, rovnosti, právního státu a dodržování lidských práv, jak jsou zakotveny v článku 2 Smlouvy.
V posledních letech pracovala Komise na souboru právních předpisů a iniciativ na podporu a ochranu našich společných hodnot a základních práv. Ústředním bodem je Rámcové rozhodnutí z roku 2008 o boji proti některým formám a projevům rasismu a xenofobie prostřednictvím trestního práva, které zajišťuje, aby závažné formy rasismu a xenofobie mohly být trestány účinnými, přiměřenými a odrazujícími tresty.
Ochrana evropských demokracií před hrozbami a škodlivými účinky dezinformací, manipulace s informacemi a vměšování, včetně těch, které pocházejí od zahraničních aktérů, se pro EU stala strategickou prioritou. V rámci evropského Akčního plánu pro evropskou demokracii vypracovala Komise a vysoký představitel řadu opatření pro boj proti dezinformacím.
Prosazováním nařízení o digitálních službách a posíleného kodexu chování proti nezákonným nenávistným projevům byly podniknuty další rozhodné kroky k zajištění, aby to, co je nezákonné off-line, bylo nezákonné i online. Nařízení o digitálních službách obsahuje přísné povinnosti online platforem v boji proti nezákonnému obsahu. Bude platit od 17. února 2024 pro všechny platformy, ale již platí pro 19 určených velmi velkých online platforem a vyhledávačů. V souvislosti s nařízením o digitálních službách zaslala Komise v polovině října platformám X, Meta a TikTok formální žádost o informace o údajném šíření nezákonného obsahu a dezinformací, zejména šíření teroristického a násilného obsahu a nenávistných projevů.
V zájmu posílení tohoto rámce navrhla Komise v prosinci 2021 rozšířit stávající seznam trestných činů EU obsažený ve smlouvách o nenávistné verbální projevy a trestné činy z nenávisti. Nedávný nárůst nenávisti představuje imperativ k rychlému přijetí jednomyslného rozhodnutí Rady na ochranu společných hodnot EU.
Komise již dosáhla většiny opatření v rámci své první strategie EU v oblasti práv obětí (2020–2025) s cílem zajistit, aby všechny oběti v EU mohly plně požívat svých práv podle práva EU. Dne 12. července 2023 Komise přijala návrh směrnice, kterou se mění směrnice o právech obětí z roku 2012, hlavní horizontální nástroj týkající se práv obětí. Cílem návrhu je dále posílit práva všech obětí trestných činů v EU, včetně práv nejzranitelnějších obětí. V říjnu 2023 Rada dokončila první čtení návrhu.
Sdělení o Evropě sjednocené proti nenávisti také navazuje na Akční plán EU proti rasismu na období 2020–2025, Strategii EU pro boj proti antisemitismu a podporu židovského života, jakož i na Strategii pro rovnost žen a mužů na období 2020–2025, Strategii EU pro rovnost LGBTIQ osob na období 2020–2025, Strategii práv osob se zdravotním postižením na období 2021–2030 a Strategický rámec EU pro rovnost, začlenění a účast Romů na období 2020–2030.
Další informace
Sdělení „Stop nenávisti: Evropa je ve svém postoji jednotná”.
Media
Quote
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Stopa, foot
- Koronavirus v Evropě
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Kurzovní lístek - Kurzovní lístky všech bank
- Stravenky a stravenkový paušál - Aktuální informace ke stravenkám
- Mzda, mzdy - Aktuální informace ke mzdám a platům
- Stop nenávisti v Evropě. Komise a vysoký představitel vyzývají ke společnému boji proti všem formám nenávisti
- Zisky z nenávisti a nenávist k ziskům
- Digitální občanská iniciativa - boj proti šíření dezinformací a nenávisti, z.s. , Jíloviště IČO 18022111 - Obchodní rejstřík firem
- Kodex zásad boje proti dezinformacím: Komise ve svém prohlášení vyzývá online platformy, aby poskytly více informací o dosaženém pokroku
- Boj proti praní peněz a financování terorismu: Komise hodnotí rizika a vyzývá k lepšímu provádění pravidel
- Bike proti nenávisti , Brno IČO 27023001 - Obchodní rejstřík firem
Prezentace
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Štěpán Křeček, BHS
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI