Nálada v evropském průmyslu se lehce vylepšuje
Nálada v německé ekonomice se podle indexu nákupních manažerů v listopadu lehce zlepšila - index v průmyslu vzrostl na 42,3 bodu (6měsíční maxima) a celkový index na 47,1 bodu. Lepší čísla přišla také z celé eurozóny (index v průmyslu na 43,8 - rovněž půlroční maxima). I když na včerejší statistiky zareagovala koruna pozitivně a snažila se rozšiřovat své zisky, průmysl v Německu a v celé eurozóně má před sebou ještě minimálně několik měsíců klopýtání a slabé poptávky.
Za prvé proto, že celková úroveň indexu nákupních manažerů v průmyslu (42,3 a 43,8) zůstává pod klíčovou hranicí 50 bodů a ukazuje na pokračující kontrakci (i když slabší než před měsícem). Za druhé pohled “pod pokličku” naznačuje, že německé průmyslové firmy dál čelí slábnoucí domácí i zahraniční poptávce a pokračují jak ve snižování stavu zásob (zkracování času dodávek), tak současně opatrně snižují stavy zaměstnanců. Původcem slabé poptávky je podle německých průmyslníků zejména tržní nejistota omezující investice, utaženější finanční podmínky (dražší peníze) a také všeobecný trend snižování úrovně zásob.
My i nadále očekáváme, že kontrakce v evropském průmyslu bude mít přesah do začátku roku 2024 a bude brzdit oživení české ekonomiky ke konci roku 2023. Na druhou stranu nepředpokládáme, že by mělo jít o trvalou a hlubokou kontrakci. Ke stabilizaci průmyslu by měly časem přispět nižší úrovně skladových zásob a současně také uvolněnější měnové podmínky v druhé polovině roku 2024. Je pravda, že německý průmysl čelí současně řadě strukturálních výzev a erozi globální konkurenceschopnosti - zejména v segmentu automotive a v energeticky náročných odvětvích (chemický průmysl, zpracovatelé kovů). Průmyslový útlum, který pozorujeme dnes, je však (s výjimkou segmentu automotive) spíše cyklickou epizodou postihující současně i průmysl v USA a v Asii. A poslední listopadové výsledky nákupních manažerů ostatně potvrzují, že míra kontrakce se již začíná postupně zmírňovat.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kurzovní lístek Evropská centrální banka, Kurzovní lístky bank
- Nálada v evropském průmyslu se lehce vylepšuje
- Nálada v evropském průmyslu se lehce vylepšuje... ale? - Rozbřesk
- Okénko trhu - Nálada v evropském průmyslu opět klesla
- Nálada v evropském průmyslu prudce roste, i díky slabému euru
- PMI potvrdily dobrou náladu v evropském i americkém průmyslu
- Nálada v evropském průmyslu zůstává špatná (Komentář)
- Český průmysl v depresi. Nálada v tuzemském průmyslu zůstala i v říjnu na bodu mrazu. Index nákupních manažerů PMI sice kosmeticky vzrostl z 41,7 na 42 bodů, nadále však setrvává hluboko v pásmu recese (<50).
- Český průmysl v depresi. Nálada v tuzemském průmyslu zůstala i v říjnu na bodu mrazu. Index nákupních manažerů PMI sice kosmeticky vzrostl z 41,7 na 42 bodů, nadále však setrvává hluboko v pásmu recese (<50).
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Petr Lajsek, Purple Trading
Zmatek na ropném trhu. Jak se promítne do cen pohonných hmot?
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory