Pokračující napětí na americkém trhu práce a slabší průmysl za říjen (Ranní zpráva z finančního trhu)
Pokles průmyslové produkce v USA za říjen bude primárně důsledkem stávek v daném měsíci, listopad by měl vše kompenzovat. Týdenní statistiky počtu nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti potvrdí, že trh práce v USA zůstává nadále napjatý. Z domova se dočkáme říjnových cen v primárních okruzích. Oproti tržnímu konsensu vnímáme riziko na straně o něco vyšší cenové dynamiky.
Čekáme mírně vyšší dynamiku průmyslových cen v ČR za říjen
V souladu s tržním konsensem předpokládáme pokles americké průmyslové produkce během října o 0,4 %. Slabá bude zejména výkonnost automobilového průmyslu, ale ani v ostatních zpracovatelských odvětvích to nebude o moc lepší. Hlavním viníkem jsou ovšem stávky, které se v daném měsíci uskutečnily a které průmyslovou produkci snížily. Listopad by tedy měl být ve znamení kompenzace tohoto říjnového propadu. Jak vypadají vyhlídky v okolí Philadelphie a Kansasu naznačí příslušné ukazatele aktivity za listopad. Z pohledu situace na trhu práce platí, že zůstává napjatý. Přes horší číslo z průmyslu tedy ekonomický kalendář bude spíše nahrávat dolaru, který však v posledních týdnech výrazně ztrácel vzhledem ke snížení očekávání ohledně zvyšování sazeb amerického Fedu.
Tuzemský ekonomický kalendář přinese říjnová data o vývoji cen v primárních okruzích. Důležitá budou jak data o cenách v zemědělství, které mají následně vazbu na ceny potravin pro konečné spotřebitele, tak ceny průmyslových producentů. Tady se obáváme ve srovnání s tržním očekáváním o něco vyšší cenové dynamiky. I když se standardně nejedná o klíčová inflační data, v současné době mohou být tím, co aktuální tržní očekávání překloní směrem ke stabilitě sazeb či k jejich poklesu na prosincovém zasedání bankovní rady ČNB. Případné vyšší číslo a zvýšení šance na stabilitu sazeb do konce roku by bylo dobrou zprávou pro korunu, i když zřejmě pouze dočasně.
Koruna včera korigovala předchozí zisky, ve výsledku nakonec neztratila
Na globálním trhu panoval ve středu týdne klid. Euro vůči dolaru pouze nepatrně oslabovalo a mírně tak korigovalo zisky, kterých dosáhlo v průběhu úterní seance. Zveřejněná data zásadní impuls finančním trhům nepřinesla. Průmyslová produkce v eurozóně v září výrazně propadla, což již ale naznačovala dřívější data z jednotlivých evropských zemí. Odpolední americká data přinesla smíšené signály. Na straně jedné jsme s dočkali lepších čísel říjnových maloobchodních tržeb, avšak směrem k lepšímu byla zase revidována již tak silná zářijová data. Potěšil i výrazně lepší výsledek listopadové průmyslové aktivity z okolí New Yorku. Naproti tomu ceny průmyslových výrobců výrazně klesly.
Na koruně i dalších středoevropských měnách se během včerejška prosazoval oslabující trend. Primárně se jednalo o korekci zisků z předchozího dne. Česká měna vůči euru ztratila téměř deset haléřů. Oproti ranní kotacím u 24,46 CZK/EUR se v odpoledních hodinách obchodovala za ceny v blízkosti 24,55 CZK/EUR. V samotném závěru včerejší seance ale prakticky veškeré oslabení vymazala.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz