Životní prostředí  |  06.11.2023 14:24:28

Copernicus: Jižní Amerika a Indonésie - kontrastní období požárů v tropických oblastech

Globální celkový zářivý výkon požárů GFASv1.2 pro říjen 2023.

 

Globální celkový zářivý výkon požárů GFASv1.2 pro říjen 2023.

 

 

Služba Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) sleduje od začátku srpna sezónní požáry v tropech na jižní polokouli a pozoruje variabilitu emisí z požárů v různých zemích.

Jedním z regionů, kde se do konce října 2023 měřil výskyt rozsáhlých požárů a s nimi spojené emise, je severní Austrálie. Počet a intenzita požárů (označovaná jako FRP – celkový denní zářivý výkon požárů) se v celé zemi začaly výrazně zvyšovat v první polovině září, přičemž nejvyšší hodnoty byly zaznamenány v říjnu, kdy došlo k mnoha požárům v Západní Austrálii, Severním teritoriu, Queenslandu a v posledních říjnových dnech v Novém Jižním Walesu. V současné době jsou celkové odhadované emise uhlíku z požárů za období od 1. srpna do 31. října nejvyšší od roku 2012, a to přibližně 110 megatun, přičemž je stále hlášena značná aktivita požárů.

V Indonésii byly v období od srpna do října v oblastech Sumatera a jižní Kalimantan obecně zaznamenány podprůměrné emise z požárů, přičemž podle údajů CAMS měla Indonésie jako celek stejný trend. Děje se tak navzdory jevu El Nino a pozitivní fázi dipólu Indického oceánu (IOD), které vedly ke zvýšení emisí z požárů na mořském kontinentu ve srovnání s posledními třemi lety. El Nino i IOD obvykle posilují sušší podmínky v celém regionu, což souvisí s vyšší pravděpodobností vzniku požárů. Například roky El Nino 2006 a 2015 a pozitivní IOD 2019 jsou roky s vyššími emisemi z lesních požárů v Indonésii za posledních 21 let.

V Amazonii a ve střední části Jižní Ameriky došlo navzdory rozsáhlému suchu v období od srpna do října k obecně podprůměrným emisím z požárů a v Brazílii byly zaznamenány nejnižší emise z požárů od roku 2019. Nicméně k významné požární aktivitě docházelo v některých částech severní Argentiny, Paraguaye a Bolívie. V Bolívii dosáhly vysoké emise uhlíku z lesních požárů za říjen přibližně 15 megatun, což z nich činí nejvyšší emise za jakýkoli říjen za poslední dvě desetiletí.

Vedoucí vědecký pracovník společnosti CAMS Mark Parrington k tomu říká: "Předpovědi letošního El Nina nám daly další podnět k tomu, abychom od začátku srpna monitorovali emise v jižních tropech. Oproti minulým letům jsme zaznamenali zvýšené emise z požárů v Indonésii a Amazonii. Nedosahují sice extrémních hodnot jako v předchozích letech El Nino, ale přesto produkují značné množství kouře a zhoršují kvalitu ovzduší. Monitorovací práce, které provádíme v rámci systému CAMS, jsou zásadní pro pochopení potenciálních dopadů takovýchto emisí z požárů na ovzduší, pokud k nim dochází."

Služba Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS), kterou jménem Evropské komise realizuje Evropské středisko pro střednědobé předpovědi počasí za finanční podpory Evropské unie, poskytuje aktuální informace o umístění, intenzitě a odhadovaných emisích požárů po celém světě, včetně sledování přenosu kouře a dopadů na složení atmosféry.

Zdroj: Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) 

Program Copernicus je součástí vesmírného programu Evropské unie pro pozorování Země, který je financován z prostředků EU a který provozuje šest tematických služeb: Atmosféra, Moře, Země, Změna klimatu, Bezpečnost a Nouzové situace. Poskytuje volně přístupná operační data a služby, které uživatelům poskytují spolehlivé a aktuální informace týkající se naší planety a jejího životního prostředí. Program Copernicus je koordinován a řízen Evropskou komisí a realizován ve spolupráci s členskými státy, Evropskou kosmickou agenturou (ESA), Evropskou organizací pro využívání meteorologických družic (EUMETSAT), Evropským střediskem pro střednědobé předpovědi počasí (ECMWF), agenturami EU a společností Mercator Océan a dalšími.

ECMWF provozuje dvě služby v rámci programu EU Copernicus pro pozorování Země: Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) a Copernicus Climate Change Service (C3S). Přispívají také ke službě Copernicus Emergency Management Service (CEMS), kterou realizuje Společné výzkumné středisko EU (JRC). Evropské středisko pro střednědobou předpověď počasí (ECMWF) je nezávislá mezivládní organizace, kterou podporuje 35 států. Je to výzkumný ústav a zároveň nepřetržitá operační služba, která vytváří a šíří numerické předpovědi počasí pro členské státy. Tyto údaje jsou plně k dispozici národním meteorologickým službám členských států. Superpočítačové zařízení (a související archiv dat) v ECMWF je jedním z největších svého druhu v Evropě a členské státy mohou využívat 25 % jeho kapacity pro své vlastní účely.

ECMWF rozšířil své působiště v některých členských státech. Kromě centrály ve Spojeném království a výpočetního střediska v Itálii se kanceláře zaměřené na činnosti prováděné v partnerství s EU, jako je například program Copernicus, nacházejí v německém Bonnu.

 

Jitka Vondroušková

Víceleté zkušenosti má Jitka Vondroušková z letectví a cestovního ruchu, turismu i administrativy ve státní správě a soukromém obchodním sektoru.

Autorství a editace pro Kurzy.cz a Bydlet.cz od února 2022. Zájmy cestování, zvířata, příroda a životní prostředí, četba a hudba.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688