Inflace v Maďarsku ustupuje jen pozvolně (Ranní zpráva z finančního trhu)
Místní měny včetně české koruny oslabily po středečním překvapivě výrazném snížení úrokových sazeb ze strany polské centrální banky. Z dnešních dat může tyto pohyby ještě zesílit nebo naopak kompenzovat srpnová maďarská inflace, od které trhy čekají snížení na 16,3 % y/y, avšak při zrychlení meziměsíčního růstu spotřebitelských cen na 0,5 %.
Stagnace domácí ekonomiky trh práce příliš nezchladila
Globální kalendář zásadní data nenabízí, v regionu bude sledována maďarská inflace. Finální harmonizovaná inflace v Německu by měla být podle očekávání trhu potvrzena na předchozích 6,4 % y/y. Před spotřebitelskými cenami v ČR, které jsou na programu příští pondělí, bude dnes srpnová inflace zveřejněna v Maďarsku. Od středečního překvapivě výrazného snížení úrokových sazeb ze strany polské centrální banky o 75 bb (trhy očekávaly pokles o 25 bb) přitom středoevropské měny ztrácely. Případné překvapení u maďarské inflace má tudíž potenciál zahýbat i s cenami aktiv ve zbytku regionu. Tržní konsenzus očekává snížení meziroční inflace v Maďarsku na 16,3 % y/y, avšak při zrychlení meziměsíční dynamiky na 0,5 %. Výraznější zvolnění meziroční inflace se tak v Maďarsku dá očekávat až v září vlivem efektu vysoké základny loňského roku (kdy ceny poskočily meziměsíčně o 4,1 %).
Tuzemský trh práce zůstává utažený. Podíl nezaměstnaných osob po sezónním očištění podle našeho odhadu v srpnu stagnoval na 3,6 % (bez očištění vzrostl z 3,5 % na 3,6 %). O napětí trhu páce svědčí výrazný počet volných pracovních míst, evidovaný úřady práce, který v červenci dosáhl 285,6 tis., což je stále více než počet registrovaných uchazečů o zaměstnaní, kterých bylo 258,9 tis.
Koruna a zlotý prohloubily ztráty
Červencové maloobchodní tržby v ČR zklamaly. Přestože meziročně byly tržby bez prodejů aut při poklesu o 1,8 % y/y oproti tržnímu konsenzu (-3,1 % y/y) lepší, bylo to dáno hlavně vzestupnou revizí předchozích měsíců. Meziměsíční růst o pouhých 0,1 % v červenci naopak zklamal a ukazuje, že oživení domácí ekonomiky může být v letošním druhém pololetí pozvolnější, než jsme předpokládali. Více zde: https://bit.ly/Sales_Jul23.
ČNB ani v červenci neintervenovala, k uvolňování měnové politiky chce přistupovat s opatrností. Podle včera zveřejněných dat byla centrální banka na devizovém trhu přítomna naposledy loni v říjnu. Letošní červenec byl zároveň posledním celým měsícem, kdy trval závazek centrální banky zabránit „nadměrným výkyvům kurzu koruny“, který v praxi znamenal hlavně eliminaci tlaků na oslabení domácí měny. Tento režim byl však ukončen na minulém měnověpolitickém zasedání centrální banky začátkem srpna. Zároveň ČNB obnovila odprodej části výnosů z devizových rezerv, přičemž měsíční limit těchto operací by podle slov viceguvernérky Zamrazilové měl činit 300 mil. EUR (devizové rezervy na konci srpna dosáhly 130,3 mld. EUR). Před sněmovním rozpočtovým výborem rovněž uvedla, že ČNB bude ohledně snižování úrokových sazeb opatrná, protože bilance rizik je z jejího pohledu stále vychýlena proinflačním směrem, což zopakovala i v rozhovoru pro deník Právo.
Česká koruna i polský zlotý pokračovaly v oslabování, které odstartovalo středeční překvapivě výrazné snížení úrokových sazeb polskou centrální bankou (NBP). Holubičí tón měla i včerejší tisková konference guvernéra NBP Glapinského. Koruně patrně neprospívají ani slabá data z domácí ekonomiky z tohoto týdne (průmyslová a stavební produkce a maloobchodní tržby). Zlotý včera oslabil o dalších 1,2 % (na 4,63 PLN/EUR), česká koruna pak o 0,5 % (na 24,38 CZK/EUR). Středeční ztrátu naopak korigoval maďarský forint. Americkému dolaru se dařilo, když si k euru připsal 0,2 % (na 1,07 USD/EUR). To patrně souviselo se solidními daty z amerického trhu práce na straně jedné, a naopak sestupnou revizí růstu HDP eurozóny v letošním druhém čtvrtletí z původních 0,3 % na 0,1 % q/q.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?