Chytrá strategie pro Afriku: Pomoc otevírá cestu i ke komerčním zakázkám
Nemocnice Women and Newborn Hospital v zambijské Lusace čelí obrovskému náporu zájemců o její péči, denně tam přijdou na svět desítky novorozenců. Gynekologicko-porodnické vybavení od českých firem, které v červnu předal jako dar ministr zahraničí Jan Lipavský, znamená efektivní pomoc pro nemocnici a zároveň může výhledově otevřít cestu ke komerčním zakázkám.
Výrobci lůžek Linet a novorozeneckých inkubátorů TSE patří k tahounům českých řešení pro zahraniční trhy. Foto: AVDZP
Přetížená zambijská nemocnice je názornou ukázkou toho, kam se bude ubírat zdravotnictví v celé subsaharské Africe. „Počet obyvatel tady roste závratnou rychlostí,“ připomíná český velvyslanec v Lusace Pavel Procházka. Africké země chystají velké investice do zdravotnictví, shánějí potřebné finanční prostředky, restrukturalizují státní dluhy po dohodě s mezinárodními věřiteli a vytvářejí systémy univerzálního zdravotního pojištění. Země jako Zambie hodlají využít svého nerostného bohatství ke zvyšování životní úrovně země. Velkou pozornost rozvoji afrického zdravotnictví věnuje také Evropská unie. Čeští dodavatelé zdravotnických prostředků tam mají otevřené pole působnosti. Musí se ale obrnit trpělivostí.
POSTUPNÉ KRŮČKY
„Vybudovat si silnou pozici v Africe trvá dlouho, české firmy se k ní přibližují postupnými krůčky,“ říká Pavel Procházka. Tuzemský zdravotnický průmysl podle něj zvolil správnou strategii, nepolevuje ve svém úsilí, neustále se připomíná. Dar pro nemocnici Women and Newborn Hospital, u jehož předání tamním zdravotníkům byla kromě Jana Lipavského také zambijská ministryně zdravotnictví Sylvia Masebo, je jedním z takových krůčků. Český ministr zahraničí označil v rozhovoru pro MED zambijský projekt za příklad chytrého přístupu k rozvojové spolupráci.
Česká Asociace výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků (AVDZP) se snaží v zahraničí prosadit nejenom exportem jednotlivých výrobků, ale nabídkou ucelených řešení. V zambijském případě se spojilo patnáct českých firem, které podle Jiřího Plecitého z AVDZP vytvořily „funkční celek“. Ten se skládá z produktů pro gynekologii, porodnici i neonatologii. Celková hodnota vybavení pro dva nemocniční pokoje dosáhla 6,5 milionu korun. Jde o vázaný peněžní dar – Česko poskytuje finanční pomoc, za kterou si její příjemci pořizují produkty tuzemských firem.
Jiří Plecitý shrnuje, které společnosti se na novém vybavení pro zambijskou nemocnici podílely. Nechybí Linet se svými nemocničními lůžky, v tomto případě přispěl porodním lůžkem i gynekologickým křeslem. Českobudějovická TSE dodala novorozenecký inkubátor a další zařízení, Medin chirurgické a porodnické nástroje, Klaro pojízdné stolky… Součástí daru je také sanitka od firmy Royax, která do Zambie dorazí později. Jak upozorňuje Pavel Procházka, v Zambii se uplatní sanitky s podvozkem terénního vozidla, což platí i v případě české dodávky.
Předání českého daru nemocnici Women and Newborn Hospital se zúčastnila zambijská ministryně zdravotnictví Sylvia Masebo (třetí zleva), z české strany ministr zahraničí Jan Lipavský (uprostřed), velvyslanec Pavel Procházka (první zprava) a Jiří Plecitý z AVDZP (druhý zprava). Foto: AVDZP
LŮŽKA I SANITKY
Český rozhlas ve své reportáži z Lusaky citoval vrchní sestru Ivonne z nemocnice Women and Newborn Hospital: „Jsme nadšení, přínos nového vybavení je ohromný. Porodní lůžko se s těmi našimi nedá srovnat, navíc mobilní inkubátor, to vše pomůže snížit novorozeneckou úmrtnost. Především v případě nedonošených dětí.“
Velvyslanec Pavel Procházka očekává, že největší zájem bude v Zambii i do budoucna o nemocniční lůžka a terénní sanitky. Důležité je podle něj také to, že v zemi už rozvíjí své aktivity Ministerstvo vnitra ČR prostřednictvím programu Medevac, který zahrnuje vysílání českých lékařských týmů do rozvojových zemí a příspěvky na rozvoj zdravotnické infrastruktury.
Pomoc nemocnici v Lusace nebyla zdaleka jediným rozvojovým projektem, který se dostal do centra pozornosti během cesty Jana Lipavského do Zambie. Ta je jednou z prioritních zemí české rozvojové spolupráce. Ministr zahraničí navštívil také lisovnu přírodních olejů, v níž česká pomoc přispívá k zaměstnávání místních žen.
JAN ŽIŽKA
Díky našim firmám o nás ví celý svět
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Zprávy k cestování
Poslední zprávy z rubriky Cestování:
Přečtěte si také:
Prezentace
11.09.2024 Investiční pohled na Apple: Budou nové iPhony…
10.09.2024 Jak začít investovat? Tomáš Vranka z XTB zná…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Snaha o navrácení lesku Barbie v době klesajícího prodeje. Barbie telefon jako tahák sezóny?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Mgr. Timur Barotov, BHS
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Okénko finanční rady
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Drahé emisní povolenky v roce 2030: Jak ovlivní účty za energie?
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Mám malou spotřebu elektřiny, vyplatí se mi měnit dodavatele?
Marek Pokorný, Portu
Průzkum: Většina mladých Čechů si přivydělává kvůli finanční nezávislosti
Martin Steiner, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
?
Okénko pro podnikatele
Pavel Macek, Credit Check