mzdy, průmysl i maloobchod - Nabitý kalendář v Česku
Konec minulého týdne se na trzích nesl ve znamení důležitých čísel na obou stranách Atlantiku. Ve Spojených státech to byly srpnové payrolls, které potvrdily ochlazení amerického trhu práce, což je z pohledu Fedu jasný signál pro stabilitu sazeb na zářijovém zasedání. V eurozóně se naproti tomu v srpnu zastavil desinflační trend. Nad očekávání vysoká celková inflace a hlavně přetrvávající persistence její jádrové složky zůstává pro ECB velkou nepříjemností.
Výsledek zářijového zasedání ECB je nicméně nejistý – holubičí křídlo v rámci Rady guvernérů totiž stále silněji akcentuje hospodářský útlum v eurozóně, resp. jeho desinflační účinky. V tomto týdnu bychom se měli o náladě v ECB dozvědět více, neboť nás čeká mediální ofenzíva centrálních bankéřů – řečnit bude Christiane Lagarde, Isabel Schnabel, Philip Lane a další. My se nadále opatrně kloníme k ještě jednomu finálnímu růstu sazeb o 25bps v září, byť pravděpodobnost pauzy v čase narůstá.
Tuzemský makro kalendář bude v tomto týdnu nabitý. Dnešní výsledek mezd za druhé čtvrtletí bude zvláště důležitým číslem pro ČNB, která zmiňuje umírněný mzdový vývoj jako jednu z podmínek dlouhodobé cenové stability. Prozatím však o „umírněnosti“ mluvit nelze – dle našeho odhadu zrychlila ve druhém kvartále mzdová dynamika meziročně z 8,6 % na 9,1 %. Centrální banka ve své prognóze počítá s růstem mezd o 8,6 %, případné lehké jestřábí překvapení by ale nemělo zásadněji změnit výhled na trajektorii sazeb (my i trh počítá s poklesem o 50bps na konci letošního roku).
V tomto týdnu zároveň statistický úřad zveřejní první tvrdá data za třetí kvartál. Ve středu přijde na řadu průmysl, který v posledních měsících vykazuje překvapivou odolnost. Je však otázkou, jak dlouho ještě mohou reálná čísla odolávat mizerné náladě (srpnové PMI zůstaly hluboko v pásmu recese) a špatné kondici německého průmyslu. Červencový maloobchod (čtvrtek) by pak měl ukázat na pokračující stabilizaci spotřeby domácností ve světle zvolňujícího poklesu reálných mezd, což ostatně potvrdil i detailnější pohled do struktury HDP za druhé čtvrtletí.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?