Pákistán - Obranný a bezpečnostní sektor, příležitosti pro český export. Mapa globálních oborových příležitostí 2023/2024
Pákistán posiluje své obranné schopnosti, aby si udržel státní suverenitu a územní celistvost, neboť se nachází v poměrně nestabilním regionu. Modernizace armády spolu s touhou rozvíjet účinné odstrašení by měla zvýšit pákistánský obranný rozpočet se složenou roční mírou růstu (CAGR) 5,2 %, z 10,2 miliardy USD v roce 2023 na 12,5 miliardy USD v roce 2027. Pákistánské výdaje na obranu v roce 2022 činí 9,5 miliardy USD, což představuje nárůst o 4,7 % oproti roku 2021, a odráží 5,2 % CAGR v období 2023-2027. Navzdory narůstajícímu dluhu a ekonomické nejistotě schválil Pákistán ambiciózní obranné projekty, včetně vývoje stíhacího letounu páté generace, nové třídy ponorek a raketového systému.
Pákistánský obranný průmysl, pod dohledem Ministerstva obranné výroby, je domovem mnoha vojenských výrobních zařízení, které vznikly od doby, kdy země získala nezávislost. Ministerstvo spolupracuje se sedmi specializovanými organizacemi zaměřenými na obranný průmysl.
V průběhu fiskálních let 2021-2022 a 2022-2023 zvýšila pákistánská vláda obranný rozpočet o 6 %, resp. 2,69 %. V roce 2022 bylo na obranné účely vyčleněno 9,5 miliardy dolarů, s očekávanou složenou roční mírou růstu (CAGR) přesahující 5 % v následujících letech.
Pákistán, který je považován za jeden z nejpřitažlivějších obranných trhů v jižní Asii, plánuje v letech 2019-2024 do svého obranného průmyslu investovat kumulativně celkem 48,6 miliardy USD. Tento růst je motivován potřebou posilovat domácí obranné systémy a udržet krok s vojenským vývojem sousední Indie, připravující se na potenciální konflikt. V roce 2020 Pákistán představil plány na obnovu své obranné průmyslové základny pomocí iniciativ zaměřených na oživení vojensko-průmyslového komplexu země.
Při zohlednění trendu navyšování rozpočtu a více než pětiprocentního růstu CAGR lze předpokládat, že Pákistán bude v letech 2023/2024 do svého obranného průmyslu dále významně investovat. Přesná čísla nejsou v současné době k dispozici, ale dlouhodobý trend investic naznačuje pokračující nárůst financování, zejména vzhledem k strategické poloze země a regionální bezpečnostní situaci. Tyto prognózy však mohou být ovlivněny různými faktory, včetně ekonomických podmínek, politické stability a regionální bezpečnostní dynamiky.
Analytická společnost GlobalData odhaduje, že obranný rozpočet Pákistánu poroste rychlostí 5,2 % z 10,2 miliardy USD v roce 2023 na 12,5 miliardy USD v roce 2027. Tyto údaje však neposkytují úplný obraz vojenských výdajů, protože nezahrnují veřejné zakázky v rámci Programu rozvoje ozbrojených sil, důchody a další vojenské výdaje. Stockholmský mezinárodní institut pro výzkum míru uvedl, že vojenské výdaje Pákistánu v roce 2021 činily 11,3 miliardy USD. Přestože jsou tyto výdaje významné, v porovnání s jinými asijskými zeměmi, které investují do obrany, jsou pákistánské obranné výdaje relativně nízké.
V období 2015-2019 tvořily kapitálové výdaje v průměru 36,8 % celkového obranného rozpočtu, zatímco příjmové výdaje tvořily 63,2 %. S ohledem na strategie modernizace vojenské techniky se očekává, že průměrná alokace kapitálových výdajů se v průběhu prognózovaného období zvýší na 37,8 %. Pákistánský obranný trh by měl do roku 2024 dosáhnout hodnoty 10,9 miliardy USD. Předpokládá se, že hlavními hnacími silami výdajů na obranu budou územní spory a trvající boj proti terorismu. Pákistánská ekonomická situace však představuje výzvu pro vládu, pokud jde o pořízení nového vybavení nebo plánování nových akvizic.
Závěrem lze říci, že vzhledem k programům modernizace armády a potřebě efektivního odstrašení se v příštích letech očekává růst pákistánského obranného průmyslu. Očekává se, že obranný rozpočet země se zvýší z 10,2 miliardy dolarů v roce 2023 na 12,5 miliardy dolarů v roce 2027, přičemž se zaměření přesune k modernizaci vojenské techniky a řešení územních sporů a teroristických hrozeb. Nicméně ekonomické problémy Pákistánu mohou omezit jeho schopnost uskutečnit významné investice do nových akvizic a technologií.
Článek je součástí projektu MZV Mapa globálních oborových příležitostí
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Česká koruna, CZK - kurzy měn české koruny
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzovní lístek Česká spořitelna, Kurzovní lístky bank
- Česká spořitelna, a. s. - euro, vývoj kurzu měny
- Volná místa region Česká Lípa - Volná pracovní místa Česká Lípa
- Podnikání v České republice
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Česká pošta - ceník poštovného 2020
- UAH, ukrajinská hřivna - převod měn na CZK, českou korunu
- THB, thajský baht - převod měn na CZK, českou korunu
- GBP, britská libra - převod měn na CZK, českou korunu
- AED, SAE dirham - převod měn na CZK, českou korunu
Prezentace
22.11.2024 Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou…
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Dvojnásobný růst prodeje bytů oproti loňsku: Co to znamená pro ceny?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?